Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį artėjančios Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos dienos proga Prezidentūroje su Vaikų tarybos nariais aptarė įtraukųjį ugdymą, vaikų balso svarbą Lietuvos politikoje.
Vaikų tarybai, kurią sudaro 10–16 metų amžiaus nariai iš visos Lietuvos, šalies vadovas sakė, kad džiaugiasi vaikų galimybe laisvai diskutuoti, aktyviai teikti pasiūlymus ir dalyvauti ne tik kuriant savo mokyklą, bet ir visą švietimo sistemą, taip pat ir valdant valstybę. Pasak Prezidento, jo karta tokios galimybės neturėjo, todėl ragina tarybos narius būti aktyvius ir kūrybingus.
„Bet kuri valstybė stipri tiek, kiek stiprūs jos piliečiai. Būtent nuo Jūsų stiprybės, valios ir gebėjimo veikti didele dalimi priklauso tai, kaip mums seksis įgyvendinti švietimo sistemos gerinimo tikslus. Suaugusieji gali pasirūpinti reikalingais įstatymais, tačiau tikrai niekas negali pakeisti vaikų noro draugauti ir padėti, kaip ir gebėjimo suprasti bei priimti kitą vaiką. Labai tikiuosi, kad įtraukusis ugdymas daugeliui Lietuvos vaikų taps paskata keistis ir keisti pasaulį“, – sakė valstybės vadovas.
Pasak Prezidento, yra problemų, su kuriomis vis dar susiduria Lietuvos vaikai: penktadalis Lietuvos nepilnamečių patiria skurdo riziką, beveik 1 iš 100 vaikų galimai patiria smurtą, taip pat ne visi vaikai Lietuvoje turi vienodas starto galimybes. Jas galime spręsti tik dirbdami kartu – vaikai, tėvai, mokytojai, bendruomenė.
Šalies vadovo teigimu, vienas tokių sprendimų – birželį Seimo priimtas Švietimo įstatymo pakeitimas, kuris sudaro geresnes sąlygas specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams. Jie galės lankyti gyvenamojoje vietoje artimiausią bendrąją mokyklą, bus priimami lygiais pagrindais su kitais mokiniais.
Po susitikimo su šalies vadovu Vaikų tarybos posėdyje dalyvaujantys vaikai, pedagogai ir švietimo ekspertai aptarė socialinės atskirties ištakas ir lygių galimybių visiems įgyvendinimą švietime.
Vaikų taryba buvo įsteigta šiais metais Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos iniciatyva ir yra šios įstaigos patariamoji darbo grupė.
Pranešimą paskelbė: Justė Krančiukaitė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija