Politika ir teisė

Prezidentas su eurokomisaru V. Sinkevičiumi aptarė aktualiausius ES klausimus

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitiko su eurokomisaru Virginijumi Sinkevičiumi ir aptarė Lietuvos pasirengimą įgyvendinti Europos žaliąjį kursą, taip pat Lietuvos ir Kinijos santykius.

Susitikime Prezidentas ir V. Sinkevičius aptarė galimą Europos Komisijos paramą sprendžiant susidariusią situaciją dėl Kinijos veiksmų Lietuvos atžvilgiu. Anot šalies vadovo, svarbus bendras ir operatyvus Europos Sąjungos veikimas.

Prezidento teigimu, greta šį mėnesį Europos Komisijos paskelbto instrumento, skirto kovoti su ekonomine prievarta, būtina kuo greičiau pradėti kurti aukštesnės vertės ir trumpesnės gamybos grandinės ekonomiką, išnaudojant Europos Sąjungos Atsigavimo fondo investicijas verslui. Svarbios investicijos į lustų, žaliosios energetikos, biotechnologijų, elektromobilumo ir kitas industrijas, taip pat investicijos eksportui stiprinti.

„Privalome numatyti finansinius instrumentus, kurie padėtų šalies verslui susidoroti su apyvartinių lėšų disbalansu. Turime išnaudoti diplomatines priemones kalbantis su Lietuvos eksporto ir investicijų partneriais Senajame žemyne, JAV ir kitose rinkose, taip pat konsultuotis su Europos Komisija“, – sakė Prezidentas.

Šalies vadovas su V. Sinkevičiumi aptarė ir nuo 2023 m. svarstomus įvesti taršos mokesčius: akcizus anglies dvideginiui, kurie didintų mokestinę naštą daugeliui energetinių produktų, automobilių metinį taršos mokestį.

Pasak šalies vadovo, naujieji mokesčiai turi būti orientuoti į gyventojų elgsenos pokyčius, o ne į skurdo didinimą. Iš mokesčių surinktos lėšos negali būti skirtos tik biudžetui pildyti. Priešingu atveju, būtų diskredituotas visuomenės požiūris į kovą su klimato kaita.

Prezidento teigimu, svarbu kurti papildomas finansines paskatas, kurios lemtų vidutines ar mažesnes pajamas gaunančių gyventojų elgsenos pokyčius. Taip pat remti klimatui neutralius savivaldos transporto sprendimus, ypač stiprinti viešojo transporto infrastruktūrą.

Gruodžio 21 d. Seimui pateikta Prezidento inicijuota Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo pataisa, orientuota į platesnes savivaldos galimybes įgyvendinti klimato kaitos ir skaitmenizacijos projektus.

Pranešimą paskelbė: Rugilė Ereminaitė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą