Politika ir teisė

Prezidentas: mes saugome ES ir NATO sienas, todėl atsakas turi būti kolektyvinis

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį susitiko su į Lietuvą atvykusiais Latvijos Prezidentu Egilu Levitu ir Estijos Prezidentu Alaru Karisu.

Baltijos šalių Prezidentai aptarė regioninio saugumo ir bendradarbiavimo Europos Sąjungos (ES), Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje (NATO), bendrų strateginių infrastruktūros projektų bei kovos su klimato kaita klausimus.

Prezidento teigimu, dabartiniu laikotarpiu Baltijos šalių vienybė ir susitelkimais strateginiais klausimais yra kaip niekada svarbūs. Šalies vadovas akcentavo, kad nerimą kelia dar vienas veiksnys – visiška Baltarusijos integracija į Rusijos karinę sistemą. Tai, pasak Prezidento, turėtų paskatinti NATO koreguoti savo planus, strategiją ir taktiką regione, besiribojančiame su Baltarusija. Lietuvos vadovas taip pat pabrėžė, kad neabejotina grėsme regionui išlieka Astravo atominė elektrinė, todėl svarbu ir toliau išlaikyti spaudimą režimui, stabdyti elektros importą iš Baltarusijos.

Trijų Baltijos šalių Prezidentai taip pat nuotoliniu būdu susitiko su Lenkijos Prezidentu Andrzejumi Duda. Šalių vadovai aptarė įtampą Baltarusijos pasienyje. Prezidentas susitikime akcentavo, kad situacija reikalauja neatidėliotinų sprendimų ir veiksmų tarptautiniu lygiu.

„Auganti grėsmė pasienyje su Baltarusija nėra tik Lenkijos, Lietuvos ir Latvijos problema. Mes saugome ES ir NATO išorines sienas, todėl atsakas į Lukašenkos režimo hibridinę ataką turi būti kolektyvinis, o parama – ne deklaratyvi, o reali. Tiek ES, tiek NATO kolektyviai turi imtis ryžtingų veiksmų“, – teigė šalies vadovas.

Baltijos šalių ir Lenkijos Prezidentai sutarė, kad šiuo metu yra svarbu palaikyti ypač glaudų ryšį su NATO sąjungininkais ir demonstruoti aiškią politinę poziciją Lukašenkos režimo vykdomos hibridinės atakos atžvilgiu. Taip pat šalių vadovai sutarė aktyviai siekti susitarti dėl bendrų ES tikslų: užtikrinti realią išorinės ES sienos apsaugą, spartinti ES migracijos ir prieglobsčio politikos peržiūros procesą, užtikrinti ES finansavimą statant fizinį barjerą prie išorinės sienos.

Lietuvos, Latvijos, Estijos Prezidentai priėmė bendrą pareiškimą dėl padėties prie ES išorės sienos su Baltarusija. Pareiškime Baltijos šalių vadovai reiškia visapusišką paramą Lenkijos Respublikai saugant ES išorės sieną. Prezidentai ragina Europos Komisiją nedelsiant įgyvendinti 2021 m. spalio 21–22 d. Europos Vadovų Taryboje priimtus sprendimus ir pateikti pasiūlymus dėl būtinų ES migracijos ir prieglobsčio politikos teisinės sistemos pakeitimų ir tinkamos ES finansinės paramos fizinės infrastruktūros statybai.

Pranešimą paskelbė: Kristina Belikova, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą