Europos centriniam bankui (ECB) jau trečią kartą šiais metais sumažinus paskolų palūkanas, ši žinia pradžiugino turinčiuosius būsto paskolas ar planuojančius skolintis, tačiau sukėlė nerimą taupantiems ir terminuotuosius indėlius bankuose laikantiems žmonėms. Dalis jų pradėjo svarstyti alternatyvas, kur naujai ir pelningai įdarbinti turimus pinigus, tačiau išvengti pernelyg didelės rizikos.
Sprendimas – saugiai investicijai
Kaip parodė dar metų pradžioje atliktas „Kreda“ grupės žinomumo tyrimas, terminuotaisiais indėliais daugiausia domisi vyresni nei 30 metų gyventojai, planuojantys įsigyti brangesnį pirkinį ar per tam tikrą laikotarpį sukaupti didesnę sumą pinigų.
Daugeliui teko girdėti vadinamąją 50–30–20 taisyklę, vadovaujantis kuria 50 proc. gaunamų pajamų turėtų būti skiriamos būtinosioms išlaidoms: būstui, maistui, transportui ir komunaliniams mokesčiams. 30 proc. – nebūtinosioms išlaidoms: laisvalaikiui, kultūros renginiams, drabužiams, avalynei, neplanuotiems pirkiniams. Likę 20 proc. – taupyti ir investuoti.
Vienas patraukliausių būdų investuoti, neturintiems daug patirties, ir nenorintiems rinktis rizikingų investicijų – terminuotieji indėliai. Vienas didžiausių terminuotųjų indėlių palūkanų, kurios šiuo metu už 12 mėn. terminuotąjį indėlį vis dar viršija 4 proc., siūlo didžioji dalis „Kreda“ grupės kredito unijų.
2024 metais aukšta infliacija „Kreda“ grupės kredito unijų narius skatino turimas lėšas aktyviai nukreipti būtent į terminuotuosius indėlius. Tai – saugi ir vis dar patraukli investicija, kurios rizika – minimali, todėl investuojantys gali jaustis užtikrinti, jog jų investicija yra sėkminga.
Svarbu žinoti, jog kredito unijose finansinės paslaugos teikiamos tik jų nariams: fiziniams asmenims, verslo įmonėms ir net valstybinėms institucijoms. Nariu tampama visiškai paprastai, tereikia užpildyti prašymą tapti kredito unijos tikruoju nariu, atidaryti sąskaitą, įsigyti privalomąjį pajų bei pateikti reikiamus dokumentus.Narystei kredito unijoje pasibaigus, privalomasis pajus yra grąžinamas.
Kredito unijų nariams, sudarantiems terminuotojo indėlio sutartį internetu, paprastai taikomos specialios sąlygos ir siūloma didesnė palūkanų norma nei padalinyje. Nariai taip pat gali naudotis ir kitomis kredito unijų teikiamomis paslaugomis, tokiomis kaip elektroninė bankininkystė, atsiskaitymas kortele arba mobiliąja programėle, paskolomis būstui ar apyvartai, verslui ir žemės ūkiui ar pan. Regionuose mažėjant bankų skyrių, kredito unijos daliai gyventojų tampa alternatyva komerciniams bankams – ne tik taupyti, bet ir naudotis kasdienėmis finansinėmis paslaugomis.
Kredito unijos yra prižiūrimos Lietuvos banko, joms keliami tokie patys reikalavimai kaip ir komerciniams bankams. „Kreda“ grupės kredito unijose saugomi indėliai iki 100 tūkst. eurų yra apdrausti VšĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ draudimu įstatymų numatyta tvarka, todėl ši taupymo priemonė yra laikoma viena saugiausių.
Palūkanos išlieka patrauklios
Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu komercinių bankų siūlomos terminuotųjų indėlių palūkanos už 12 mėn. svyruoja tarp 2,5 proc. ir 3,8 proc.
Kiekviena „Kreda“ grupės kredito unija, atsižvelgiant į terminuotųjų indėlių trukmę, taiko skirtingas palūkanų normas. Populiariausias terminuotasis indėlis, kurį renkasi grupės unijų nariai – 12 mėn. Didesnė dalis „Kreda“ grupės kredito unijų už šios rūšies indėlį šiuo metu vis dar moka didesnes nei 4 proc. palūkanas. Didžiausias, net 4,35 proc. siekiančias, metines palūkanas už 12 mėnesių trukmės terminuotąjį indėlį siūlo kredito Raseinių kredito unija ir kredito unija „Litas“.
Didžiausios 6 mėnesių terminuotųjų indėlių palūkanos dalyje „Kreda“ grupės unijų siekia 4 proc., o 3 mėnesių svyruoja nuo 1,5 iki 3,75 proc.
Prognozuojama, jog ne tik šiemet, bet ir kitąmet ECB ir toliau mažins paskolų palūkanas, kas lems terminuotųjų indėlių palūkanų mažėjimą ne tik bankuose, bet ir kredito unijose. Taigi, palankiausias laikas laisvas lėšas nukreipti į terminuotuosius indėlius – dabar.
„Keičiantis EURIBOR palūkanų normoms, rinkoje jau pastebima terminuotųjų indėlių palūkanų mažėjimo tendencija. „Kreda“ kredito unijų grupėje palūkanos už indėlius kol kas išlieka vienos aukščiausių rinkoje, atitinkamai terminuotieji indėliai – vis dar patraukli ir saugi alternatyva kitoms investicijoms, generuojanti priimtiną grąžą nariams. Trečiąjį metų ketvirtį dalis „Kreda“ grupės unijų vis dar siūlo 4–4,5 proc. palūkanas už 12 mėn. terminuotąjį indėlį“, – sako Jolita Rėkutė, Jungtinės centrinės kredito unijos verslo plėtros vadovė.
Nors EURIBOR šiemet visgi dar turėtų būti mažinamas, drastiško terminuotųjų indėlių palūkanų mažėjimo kredito unijose bent kol kas neprognozuojama, visgi neatmetama, jog kitąmet situacija gali keistis.
Jungtinė centrinė kredito unija (JCKU) – perspektyvi ir ambicinga centrinė unija Lietuvoje, administruojanti „Kreda“ unijų grupę, susikūrusi 2018 m. sausio 2 d., ir vienijanti 14 ilgametės patirties turinčių kredito unijų. JCKU – tai kooperatiniais pagrindais suorganizuota, juridinių asmenų kredito unijų įregistruota kredito unija, veikianti pajinio kapitalo pagrindu. 2024-aisiais Kreda“ grupės turtas viršijo 500 mln. eurų.
Pranešimą paskelbė: Komunikacijos agentūra „NOVA MEDIA“, Nova media