Studijos

Pašto ženkle įamžintas pirmasis į Lietuvą įplaukęs burlaivis ,,Jūratė“

Penktadienį, birželio 25 d., Lietuvos paštas išleis pašto ženklą „Lietuvos jūrinė istorija“. Dailininko V. Baran kurtame pašto ženkle įamžintas motorinis burlaivis ,,Jūratė“. Pašto ženklo nominalas – 0,84 Eur, tiražas 21 tūkst. vnt. Kartu su pašto ženklu išleidžiamas ir pirmos dienos vokas. Proginis antspaudavimas birželio 25 d. simboliškai vyks Klaipėdos pašte, įsikūrusiame H. Manto g. 7.

Burlaivis „Jūratė“ pašto ženkle įamžintas ne atsitiktinai – šiemet minimas Lietuvos jūrų laivyno 100-metis, primenantis, kad Lietuva yra jūrinė valstybė. Prieš šimtą metų, 1921 metų kovo 4 d., burlaivis „Jūratė“ pirmasis įplaukė į Klaipėdos uostą ir tapo Lietuvos jūrų laivyno pradžios simboliu. Tai reikšmingas Lietuvos istorijos įvykis, leidęs Lietuvai įsitvirtinti tarptautinėje jūrinėje bendruomenėje.

Pradžios simboliu tapęs burlaivis buvo pastatytas 1920 metais „Lietuvos garlaivių bendrovės“ užsakymu Vokietijoje. Savo laiku „Jūratė“ buvo itin manevringas ir pritaikytas būtentjūros pakrančių ir upių laivybai. Laivas pasižymėjo greičiu – pasiekdavo iki 5 mazgų greitį, o su burėmis galėjo plaukti dar du kartus greičiau. „Jūratės“ stiebai buvo suprojektuoti taip, kad ji galėtų praplaukti po tiltais – juos buvo galima nuleisti ir sutrumpinti. Burlaivis taip pat turėjo dvi už bortų nuleidžiamas medines lentas (švertus), kurios mažino laivo šoninį dreifą. Tai taip pat buvo vienas pirmųjų laivų, plaukiojusių su Lietuvos vėliava.

1923–1924 m. „Jūratei“ vadovavo kapitonas Juozas Andžejauskas. 1923 m. šiuo burlaiviu, pakrautu įvairiomis prekėmis, į Klaipėdą užsukdavo kas savaitę, kursavo tarp Talino ir Klaipėdos. Burlaivis Baltijos jūroje gabeno krovinius iki 195 tonų.

1927 m. laivą nupirko kapitonas iš Olandijos. Savo plaukiojimus „Jūratė“ užbaigė XX a. 6 dešimtmetyje Karibų jūroje.  

Šiuo metu didelio formato burlaivio „Jūratė“ fotografiją galima išvysti neįprastoje Lietuvos jūrų muziejaus ekspozicijoje – galerijoje po atviru dangumi. Galerija pasakoja apie laivyno istoriją 1921–1940 metais. Ekspozicija įkurta senamiestyje, pakeliui į Senąją perkėlą ant „Memelio miesto“ sienos. Tarp visų nespalvotų nuotraukų vienoje švysteli ryški trispalvė – ji puošia motorinį burlaivį „Jūratė“. 

Per metus AB Lietuvos paštas išleidžia 20–25 pašto ženklus. Lietuvos paštas turi plačiausią ir tankiausią pašto paslaugų teikimo vietų tinklą šalyje. Bendrovė teikia pašto, logistikos ir finansinio tarpininkavimo paslaugas.

Pranešimą paskelbė: Monika Pivoraitė, AB Lietuvos paštas

Parašykite komentarą