Studijos

Lietuviams rūpi plagiatas

Besiplečiant interneto prieigai ir naujoms technologijoms, studentams tapo sunku atsispirti galimybei savo darbuose panaudoti medžiagą, paimtą iš interneto ar kitų informacijos šaltinių. Tačiau efektyvių plagijavimo kontrolės ir prevencijos priemonių atsiradimas tapo revoliucija mokslinių darbų srityje, leidusi ne tik dėstytojams įsitikinti studentų darbų originalumu, bet ir patiems studentams pataisyti sąmoningai ar nesąmoningai nukopijuotas mokslinių darbų vietas.

Anot įmonės „Švietimo inovacijų institutas Plagiatas.lt“ vadovo Artūro Vinckevičiaus, tarptautinės plagiato aptikimo sistemos Plagiarismhunt.com, kurios dalis yra Plagiatas.lt sistema, šių metų sausio mėnesio duomenimis, Lietuvos studentų plagiato tikrinimų, tenkančių vienam studentui, skaičius yra vienas aukščiausių tarp Europos šalių:

„Pavyzdžiui, Italijai tenka tūkstantis užklausų dėl plagiavimo 1 mln. gyventojų (iš 60 mln. šalies gyventojų gauta 61 tūkst. užklausų, susijusių su plagiato aptikimu). Tuo tarpu Lietuvoje 1 mln. gyventojų tenka 4400 užklausų (iš 2,7 mln. gyventojų gauta 12 tūkst. užklausų, susijusių su plagiato aptikimu)“, – pokalbį pradėjo pašnekovas.

Pavyzdingi tiek vokiečiai, tiek kaimynai latviai

A. Vinckevičius teigimu, mūsų kaimyninėje Latvijoje 1 mln. gyventojų tenka 2600  užklausų, tad, galima sakyti, kad Latvijos jaunimas taip pat rūpinasi savo darbų originalumu (iš 1,9 mln. gyventojų gauta 5 tūkst. užklausų susijusių su plagiato aptikimu).

„Kaip teigiamą pavyzdį dar galima paminėti Vokietiją: 1800 užklausų/mln. gyventojų (iš 83 mln. gyventojų gauta 150 tūkst. užklausų, susijusių su plagiato aptikimu). Negausiai plagiato aptikimo sistemomis naudojasi Ispanijos akademinis jaunimas: 1700 užklausų/mln. gyventojų (iš 47 mln. gyventojų gauta 80 tūkst. užklausų, susijusių su plagiato aptikimu). Taigi, akivaizdu, lyginant su kitomis šalimis, Lietuvos studentai ypač atidžiai tikrina savo mokslinius darbus šis jaunimo rūpestis išties sveikintinas“, – pridūrė Plagiatas.lt vadovas.

Sukūrė naują plagiato sistemą Lietuvai

Plagiatas.lt yra pažangi plagiato aptikimo programa, atitinkanti Europos Sąjungos duomenų saugumo reglamentą. Ši programa aptinka plagiatą, kuris gali būti paimtas iš visų atvirų paieškos bazių ir penkių mokamų duomenų bazių, kurios nėra atskleistos slaptumo sumetimais, viso – 70 mokslinių duomenų bazių ir daugiau nei 3 mlrd. skirtingų šaltinių.

Plagiatas.lt veiklą pradėjo pernai, jo tarptautinė versija Plagiarismhunt.com skirta tikrinti su 5 skirtingomis plagiato sistemų programomis vienoje vietoje veikia nuo 2018 m.

Pranešimą paskelbė: Arturas Vinckevicius, VšĮ Švietimo inovacijų institutas

Parašykite komentarą