Politika ir teisė

Parengiamojoje EVT sesijoje – dėmesys klimato kaitai ir santykiams su Rusija

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, skirtoje pasirengti gegužės 24-25 d. vyksiančiam EVT susitikimui. Joje šalies vadovas kartu su Bulgarijos, Graikijos, Maltos ir Suomijos lyderiais aptarė klausimus, susijusius su klimato kaita ir koronaviruso pandemijos valdymu, santykius su Rusija, vykstantį Izraelio ir palestiniečių konfliktą.

Kalbėdamas apie kovą su pandemija, Prezidentas sakė, kad valstybėms narėms svarbu turėti koordinuotą poziciją dėl įvairių ribojimų atlaisvinimo ir artimiausiu metu pasiekti susitarimą dėl žaliojo sertifikato, kuris, tikimasi bus pradėtas taikyti ES mastu šių metų birželio mėnesį.

„Vakcinų gamybos ir vakcinacijos procesai Europos Sąjungoje spartėja. Todėl itin svarbu, kad pasitelkdami dalijimosi vakcinomis mechanizmą ir sustiprintą komunikaciją, skirtume daugiau dėmesio ES matomumui pasaulyje“, – pažymėjo šalies vadovas.

Prezidentas taip pat informavo, kad praėjusią savaitę Lietuva nusprendė iki 2021 m. trečiojo ketvirčio skirti 200 tūkst. vakcinų Rytų Partnerystės šalims – Moldovai, Ukrainai ir Sakartvelui.

Šalies vadovas pažymėjo, kad Lietuva pritaria ES siekiui iki 2030 m. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį mažiausiai 55 proc., o iki 2050 m. pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos. Anot šalies vadovo, siekiant šių ambicingų tikslų, būtinas sąžiningas pastangų ES viduje pasiskirstymas ir tinkamo finansavimo užtikrinimas. Būtina išlaikyti dabartinę pastangų pasidalijimo struktūrą, grindžiamą bendrojo vidaus produkto (BVP) vienam gyventojui rinkos kainomis kriterijumi ir atsižvelgti į tokias valstybių narių nacionalines aplinkybes, kaip energetinis skurdas, ŠESD išmetimų struktūra, gyventojų skaičiaus mažėjimas.

Prezidentas taip pat išreiškė susirūpinimą, jog sąnaudų efektyvumo principo taikymas sąlygotų neadekvatų įsipareigojimų augimą valstybėms, patiriančioms didžiausius socialinius ir ekonominius iššūkius, ypač transporto ir žemės ūkio sektoriuose.

Šalies vadovas taip pat priminė,  įgyvendinant praeitų metų gruodžio mėn. EVT sprendimus, vis dar laukiame Europos Komisijos įvertinimo  dėl galimų ES priemonių siekiant užkirsti kelią komerciniam elektros importui iš trečiųjų šalių branduolinių jėgainių, kurios neatitinka ES saugos standartų.

Diskusijoje dėl Rusijos Prezidentas akcentavo,  kad Rusijos agresyviai laikysenai nesikeičiant, būtina vieninga ir principinga, vertybinėmis nuostatomis pagrįsta ES pozicija.

„Turime pasiųsti aiškų signalą Rusijai, kad bet kokie agresyvūs veiksmai, sulauks tvirto ES atsako, įskaitant naujų sektorinių ir individualių sankcijų įvedimo“, – sakė Prezidentas.  

Mažojo formato EVT susitikimai  rengiami prieš pagrindinę EVT sesiją ir yra svarbūs valstybėms narėms apsikeičiant nuomonėmis ir priimant sprendimus.

Pranešimą paskelbė: Jolanta Lukošienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Rekomenduojame
 
Pastolių nuoma Kaune palankiomis sąlygomis
 
Įrankių nuoma Klaipėdoje ir kituose miestuose
 
Keltuvų nuoma
 
LightPlex Bond Retention Shampoo Plauko jungtis atkuriantis šampūnas, 250ml
 
ECCO Exohike Men's Cocoa Brown 45

Parašykite komentarą