Technologijos

Pamatų tipai ir kaip pasirinkti pamatus savo namams

Pamatas yra vienas svarbiausių namo elementų, nuo kurio priklauso viso namo būklė. Tačiau kalbant apie pamatus svarbu paminėti, kad ne pamatas laiko namą, čia svarbų vaidmenį vaidina gruntas. Todėl renkantis pamatų tipą visuomet reikia kreiptis į specialistus, kurie ištirs gruntą, parinks geriausius pamatus konkrečiai vietovei ir namo projektui.

Pamatų tipai

Priklausomai nuo grunto ir namo projekto gali būti pasirenkami įvairūs pamatai ar jų modifikacijos, tačiau statant individualius namus Lietuvoje dažniausiai įrengiami šie pamatai: juostiniai pamatai, gręžtiniai pamatai, stulpiniai pamatai ar pamatų plokštė.

Juostiniai pamatai būna dviejų rūšių, liejami arba surenkami iš betono blokų. Tai vienintelis galimas pamatų variantas kuomet norima įsirengti namą su rūsiu. Juostiniai pamatai įrengiami liejant juos po laikančiomis sienomis ir yra įrengiami žemiau ššalo zonos, kuri Lietuvoje yra apie 1,20 m.

Gręžtiniai pamatai yra įrengiami kaip atskiros pastato kolonos. Numatytose vietose išgręžiamos ertmės, užpilamos betonu, įstatoma armatūra. Kiaurymių gylis priklauso nuo grunto savybių, tačiau jis negali būti mažesnis nei įšalo zona. Šiems pamatams įrengti reikia mažiau laiko nei juostiniams.

Stulpiniai pamatai panašūs į gręžtinius, tačiau jie pasirenkami tuomet, kaip po namu nėra natūralaus grunto, o yra piltinis. Stulpiniai pamatai įrengiami kolonomis, kurios sujungiamos su sijomis. Tai pamatai namui be rūsio.

Pamatų plokštė yra vientisa, išlieta betoninė plokštė, kuri tuo pačiu yra ir pirmo aukšto grindys. Dažniausiai tokie pamatai pasirenkami esant silpnam gruntui, kur vyrauja smėlis ar žvyras. Pamatų įrengimas paprastas – sulyginamas gruntas, apibrėžiamos pamato ribos ir paklojama armatūra ir išliejama plokštė.

Į ką atkreipti dėmesį įrengiant pamatus?

Galima sudaryti ištisą sąrašą punktų, į kuriuos reikia atsižvelgti įrengiant pamatus. Tačiau pagrindiniai dalykai išskiriami šie:

  • Svarbu atsižvelgti į grunto sluoksnį ant kurio statomas pamatas. Pamatas turi būti įrengiamas tik ant tvirto grunto, nesvarbu kokie pamatai liejami.
  • Pamatai turi būti įrengiami žemiau įšalo zonos, kuri Lietuvoje yra apie 1,20 m.
  • Pamatų konstrukcija turi būti vientisa ir galinti užtikrinti namo stabilumą.
  • Pamatai turi būti apsaugoti nuo kritulių ir gruntinių vandenų, t.y. pasižymėti hidroizoliacinėmis savybėmis.

Parašykite komentarą