Politika ir teisė

Padėkos šventė Lietuvos sąjungininkei JAV

Vilniečiai ir miesto svečiai rinkosi į aikštę prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos švęsti išskirtinio jubiliejaus. Čia vyko istorinės Sumnerio Welleso deklaracijos pasirašymo 80-mečio šventinis minėjimas, skirtas padėkoti mūsų NATO sąjungininkei JAV už Baltijos šalių okupacijos nepripažinimą ir transatlantinę vienybę.

„Mes šiandien švenčiame ypatingą progą – simboliai daug reiškia politikoje, bet Sumnerio Welleso deklaracija buvo ne tik simbolis, bet ir didžiulė moralinė paspirtis, parama visais okupacijos metais ir tai padėjo pamatus šiandieninei strateginei partnerystei su JAV“, – sakė renginį atidaręs Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Oficialias sveikinimo ir padėkos kalbas sakė aukščiausi šalies vadovai. Prezidentas Gitanas Nausėda pasidžiaugė, kad tuomet laisvų Amerikos žmonių vardu visam pasauliui buvo pasiųstas aiškus vertybinis signalas. „Sumnerio Welleso deklaracija pradėjo Lietuvos okupacijos ir aneksijos nepripažinimo politiką. Deklaracijos, kurią mes šiandien švenčiame, dvasia ilgus dešimtmečius tarsi angelas sargas lydėjo Lietuvą ilgame kelyje į valstybingumo ir nepriklausomybės atstatymą, stiprino mūsų ryžtą tęsti laisvės kovas, įprasmino paaukotų gyvybių skausmą ir Tiesos atminimą“, – sakė prezidentas.

JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas kalbėjo, kad jam ypatingai svarbu ir malonu švęsti draugystę su Lietuva ir išreikšti pagarbą diplomatui Sumneriui Wellesui, kurio septyni galingi sakiniai  suformavo vertybinius užsienio politikos pagrindus bendradarbiaujant su Baltijos šalimis ir tuometine Sovietų Sąjunga ir išlieka aktualūs šiandien.

Sveikinimo žodžius sąjungininkei Amerikai skyrė Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis, Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus, Lietuvos Respublikos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su JAV grupės pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Visi kalbėjusieji pabrėžė, kad ši deklaracija seniai tapo puikiausiu Baltijos šalių ir JAV draugystės simboliu. Lietuvos trispalvė ir kitų Baltijos šalių vėliavos net penkis dešimtmečius plazdėjo JAV valstybės departamente, pabrėždamos JAV nuosekliai vykdytą Baltijos šalių okupacijos nepripažinimo politiką. Politikai ir diplomatai dar kartą akcentavo, jog transatlantinė vienybė ir partnerystė yra kaip niekad reikšminga ir tvirta.

Linkėjimus Lietuvos žmonėms vaizdo sveikinime perdavė ir JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo. Jis teigė esąs įsitikinęs, kad net ir po 80 metų JAV žmonės tvirtai palaiko nenutraukiamus mūsų šalių draugystės ryšius ir solidarumą su visomis laisvę mylinčiomis tautomis.

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas pakvietė visus į Nacionalinę biblioteką apžiūrėti ant centrinių laiptų eksponuojamų įdomių ir retų istorinių ir archyvinių dokumentų, nuotraukų, kuriose įamžintas amerikiečių palaikymas Baltijos šalims siekiant išsivaduoti iš okupacijos.

Be to, prof. dr. R. Gudauskas priminė, kad Sumnerio Welleso deklaracija tikrai pelnytai vadinama Baltijos šalių ir JAV vienybės simboliu. „Akivaizdu, kad šios deklaracijos prasmė neišblėsto net ir po 80 metų. Ji yra mums svarbi kaip oficiali Vašingtono nuostata – nepripažinti prievartinio Baltijos valstybių inkorporavimo į SSRS, kaip savotiškas paminklas teisingumui ir teisybei“, – sakė Nacionalinės bibliotekos vadovas.

Fotografijų ir dokumentų parodą „Sumnerio Welleso deklaracijai 80“ pristatė istorikas dr. Algimantas Kasparavičius. Paroda ant Nacionalinės bibliotekos centrinių laiptų bus eksponuojama iki liepos 29 d.

Renginio dalyviai apžiūrėjo Lietuvos šaulių sąjungos, NATO pajėgų integravimo vieneto (angl. NATO Force Integration Unit, NFIU) karių ginkluotės ir įrangos ekspoziciją, JAV ambasados kultūros palapinę, bendravo su Lietuvos ir JAV kariais, klausėsi Lietuvos kariuomenės orkestro, Arinos ir grupės „Veto Bank“ koncerto, žiūrėjo filmus, skanavo amerikietiško maisto.

Simbolišką padėkos šventę Lietuvos sąjungininkei JAV už Baltijos šalių okupacijos nepripažinimą organizavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, JAV ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija, Lietuvos istorijos institutas kartu su partneriais Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka, UAB „Konsultacijos verslui“, „Barrington events“, Amerikos prekybos rūmais Lietuvoje.

Pranešimą paskelbė: Komunikacijos ir rinkodaros departamento Ryšių su visuomene skyrius, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

Parašykite komentarą