Vaikystėje išbandome daugybę dailės ir darbelių rūšių, pradedant piešimu, lipdymu, drožimu, baigiant audimu, vilnos vėlimu ar grafika. Baigus mokyklą, rankdarbiams tarsi ir nebelieka laiko. Vėliau, ieškodami pramogos ar norėdami atsipalaiduoti, vėl imamės ar vis dar ieškome mėgstamo užsiėmimo. Kodėl gi nepasirinkus keramikos? Kviečiame susipažinti su pagrindiniais šio amato privalumais ir trūkumais.
5 keramiko amato privalumai:
Prisidedama prie senųjų lietuvių amatų ir tradicijų puoselėjimo. Tai vienas pirmųjų lietuviškų amatų, o molis – visiškai natūrali, tūkstančius metų naudojama žaliava.
Keramika gali būti puiki idėja ieškantiems būdų, kaip prasmingai praleisti laisvalaikį ar pradėti savo verslą. Tam skirtos ir keramikos pamokos, pamokėlės ir molio lipdymo kursai. Keramikai teigia, kad tai ne amatas, o greičiau liga: kuo daugiau dirbama, tuo daugiau kyla klausimų, ir norisi surasti atsakymus į juos visus.
Lipdydamas žmogus skatinamas kurti ir ieškoti naujų formų, technikų, dekoravimo galimybių. Kūrimo procese pasitarnauti gali ir su keramika visiškai nesusiję daiktai: žaisliukai, virtuvės reikmenys, kanceliariniai reikmenys ir t. t.
Kuriantis žmogus atsipalaiduoja, pamiršta rūpesčius, išvengia streso – tai vadinama meno terapija.
Lipdymo procesą galima susieti ir su kitomis dailės rūšimis, amatais, pavyzdžiui, pynimu iš vytelių, vilnos vėlimu, papuošalų, aksesuarų gamyba ir pan. galima pasirinkti ne tik tradicinį, bet ir polimerinį molį.
5 keramikos trūkumai:
Brangios priemonės. Pavyzdžiui, keramikos krosnis kainuoja nuo maždaug 10 tūkst. iki 35 tūkst. litų. Mėgėjai krosnių paprastai neturi, todėl ieško meistrų ar studijų, kuriose teikiamos keramikos degimo paslaugos .
Keramika – santykinai nešvarus užsiėmimas. Beje, su moliu dirbant be pirštinių, labai išsausėja rankos, tad jas nuolatos reikia drėkinti kremais, aliejais ir kt.
Tai ilgas procesas: pirmiausia reikia dirbinį nulipdyti. Tada laukia netrumpas džiovinimo procesas. Kaip greitai išdžius dirbinys, priklauso ir nuo sezono: vasarą keramikos dirbiniai džiūsta per greitai, rudenį – per lėtai. Toliau – pirmasis dirbinių išdegimas krosnyje, išdegtą molinuką reikia glazūruoti. Po glazūravimo dirbinį išdegti reikia antrąjį kartą.
Dirbama su kenksminga medžiaga laikoma glazūra, tačiau, laikantis saugos reikalavimų, kenksmingo poveikio galima išvengti.
Dirbinių realizacija. Reikia ieškoti partnerių ir salonų, kurie molio dirbinius pas save „įsileistų“. Nors rankų darbo keramika labai populiari, tačiau originalius gaminius neretai nustelbia kiniški analogai (beje, gaminti masiniu būdu ir kokybe toli gražu neprilygstantys rankų darbo molinukams). Platinami keramikos darbai internetu, tačiau tuomet kyla grėsmė, kad siunčiamas trapus dirbinys gavėjo nepasieks sveikas.
Visgi išvardytuosius trūkumus visai paprastai galima paversti privalumais – siūlome pabandyti. Galbūt keramika taps ne tik jūsų laisvalaikio, bet ir gyvenimo dalimi?