Auksinis ruduo – taip būtų galima pavadinti vaizdą už lango. Gražiausiomis spalvos nusidažę medžių lapai sukuria vieną įspūdingiausių gamtos peizažų metuose, tačiau kartu signalizuoja apie laukiantį galvos skausmą – lapų griebimą. Tai – laikui imlus darbus, kurį dažniausiai tenka atlikti ne vieną ir ne du kartus. Laimei, šiais laikais tai galima padaryti kur kas greičiau ir paprasčiau.
Lapų pūstuvai – naujos kartos šluotos
Nors dažniausiai rudeniniai lapai griebiami grėbliais, tai užima daug laiko ir kainuoja nemažai fizinių jėgų – dirbant ilgesnį laiką, gali nuvargti nugaros raumenys ir rankos. Jei rudeninius darbus norite atlikti greitai, lengvai ir efektyviai, išsigelbėjimu taps lapų pūstuvas, dar vadinamas naujos kartos šluota.
Tai – vienas naudingiausių ir praktiškiausių sodo prietaisų, kuris, naudodamas stiprų oro srautą, padeda nupūsti ir susiurbti lapus, medžių šakeles, purvą, nešvarumus ar kitas atliekas nuo vejų, takų, kiemų ar gėlynų. Pūstuvas nukreipia šiukšles į vieną vietą ar specialų maišą, tad sutvarkyti sodo, kiemo ar kitą teritoriją tampa labai paprasta.
„Be to, pūstuvą galima naudoti ne tik rudenį – pavyzdžiui, žiemą jis padeda pašalinti lengvą sniegą, o pavasarį pasitarnauja tvarkant nugenėtas šakas. Nenuostabu, kad jų paklausa kasmet vis auga“, – teigia prekybos centro internete „Varle.lt“ specialistas Aivaras Saniukas.
Vis dėlto, yra įvairių lapų pūstuvų, kurie pasižymi skirtingu veikimo principu ir funkcijomis. Norint išsirinkti tinkamą ir kokybišką prietaisą, verta susipažinti su jų skirtumais ir galimybėmis.
Skirtingi lapų pūstuvų tipai – skirtingoms teritorijoms tvarkyti
Renkantis lapų pūstuvą, svarbu atsižvelgti į tai, kokio dydžio teritoriją norite sutvarkyti, kaip dažnai planuojate juo naudotis ir kokie yra jūsų poreikiai.
Vienas populiariausių lapų pūstuvų tipų yra rankiniai, skirti nedideliems plotams, pavyzdžiui, takams ar terasoms tvarkyti. Kompaktiškas dydis, nedidelis svoris ir itin lengvas naudojimas leidžia efektyviai atlikti smulkius darbus. Rankiniai lapų pūstuvai paprastai būna akumuliatoriniai, benzininiai arba elektriniai, kurie energiją gauna laidu iš tiesioginio maitinimo šaltinio, o tai kiek apriboja judėjimo galimybes.
„Norint apimti didesnius plotus, rekomenduojama rinktis benzininį ar akumuliatorinį kuprinės tipo lapų pūstuvą. Toks pūstuvas yra itin patogus, kadangi variklio dalis nešama ant pečių kaip kuprinė, o pati pūstuvo žarna laikoma rankose. Tai suteikia didesnį manevringumą ir mažiau išvargina rankas, tad su jais galima lengvai ir patogiai atlikti didesnius darbus“, – patarimais dalijasi A. Saniukas.
Vis dėto, galingiausi iš visų lapų pūstuvų tipų yra benzininiai, stumdomi, montuojami ant ratų arba savaeigiai, kurie išvaizda primena sniego pūstuvus. Ratiniai pūstuvai yra stipriausi ir dažnai turi didesnius variklius, kurie leidžia surinkti lapus. Jie reikalauja mažiausiai fizinių pastangų ir yra geriausias pasirinkimas tiems, kurie prižiūri dideles teritorijas su daug medžių ir lapų. Tiesa, jie yra brangesni, sunkesni ir ne tokie mobilūs kaip kiti lapų pūstuvai, be to, jų sandėliavimui reikia labai daug vietos.
Atkreipkite dėmesį ir į šias funkcijas
Vis tik ne viską nusako lapų pūstuvo tipas – daug reikšmės turi ir kiti rodikliai, pavyzdžiui, lapų pūstuvų funkcionalumas. Geriausia, kad pūstuvas turėtų skirtingus greičio rėžimus – tuomet prietaisą galėsite naudoti priklausomai nuo esamos situacijos, lapų, šiukšlių kiekio ir kitų aplinkybių. Specialistas pataria atsižvelgti ir į lapų pūstuvo galią, kuri nurodo pūstuvo išpučiamo oro kiekį. Jis matuojamas kubiniais metrais per minutę ir kuo šis rodiklis didesnis, tuo daugiau lapų vienu metu pavyks nupūsti ir atvirkščiai.
„Daug žmonių taip pat neatkreipia dėmesio į pūstuvo antgalio dizainą, nors reikėtų – nuo jo daug kas priklauso. Pavyzdžiui, siauresnis pūstuvo žarnos antgalis duoda stipresnį pūtimą, o platus apvalus – didesnį srautą.
Dar yra modelių su lapų siurbimo ir mulčiavimo funkcijomis, kurios padeda lengviau ir patogiau surinkti, perdirbti ir dar kartą panaudoti nukritusius lapus. Taip nušaunate kelis zuikius vienu šūviu: nebereikia sukti galvos dėl to, ką daryti su didele lapų krūva, o susmulkintus lapai galima paversti kompostu, kuris puikiai tiks augalams patręšti“, – šypsosi prekybos centro internete „Varle.lt“ specialistas.
Galiausiai, nevertėtų ranka numoti ir į lapų pūstuvo veikimo garsą. Praktiškai visų tipų pūstuvai yra triukšmingi, tačiau benzininiai veikia garsiausiai, o akumuliatoriniai, elektriniai bus tylesni.
„Nepaisant to, rekomenduoju lapų pūstuvus naudoti kartu su apsauginėmis darbo ausinėmis, kurios užkirs kelią dideliam triukšmui ir jo keliamiems klausos pažeidimams“, – sako A. Saniukas.