Verslas

„Novaturo“ 9 mėn. rezultatai: EBITDA pasiekė 7,9 mln. eurų, pajamos augo 7,4 proc.

Baltijos šalių turizmo rinkos lyderė „Novaturo“ grupė po pirmojo 2023 m. pusmečio padvigubinusi metinio pelno prognozę, sėkmingai artėja šio tikslo link. Bendrovės pelnas prieš palūkanas, mokesčius, nusidėvėjimą ir amortizaciją (EBITDA) per šį ketvirtį ūgtelėjo dar 2,3 mln. eurų ir už sausio–rugsėjo periodą siekia 7,9 mln. eurų.

„Nepaisant per pastaruosius kelerius metus reikšmingai išaugusios konkurencijos, 2023 m. trijų ketvirčių EBITDA įeis į įmonės istoriją. Šis rezultatas yra trečias geriausias lyginant net ne su trijų ketvirčių, o su metiniais ankstesnių periodų EBITDA rodikliais, kurie buvo sėkmingiausi“, – sako „Novaturo“ grupės vadovas Vitalij Rakovski.

„Novaturo“ trijų ketvirčių grynasis pelnas pasiekė 6,4 mln. eurų, kai pernai atitinkamu laikotarpiu siekė apie 0,3 mln. eurų. Tuo tarpu bendrovės pajamos, palyginus su 2022 m. sausiu-rugsėju, išaugo 7,4 proc. ir pasiekė 166,8 mln. eurų.

„Novaturas“ skaičiuoja, kad liepos-rugsėjo mėnesiais aptarnavo 86 tūkst. klientų, o nuo metų pradžios iki rugsėjo pabaigos – apie 210 tūkstančių. Nors keliautojų skaičius, palyginus su praėjusių metų atitinkamu periodu, yra 3 proc. mažesnis, „Novaturo“ finansiniai rezultatai – EBITDA ir grynasis pelnas – reikšmingai aukštesni ir viršija visų 2019 metų rezultatą.

Pasak V. Rakovski, trečiąjį ketvirtį fiksuotas aukštas, apie 96 proc. siekęs lėktuvų užpildymas. Liepą-rugsėjį Baltijos šalių gyventojai ne tik noriai rinkosi tradicines vasaros kryptis į Turkiją, Graikiją, Bulgariją ar Ispaniją, bet ir Tunisą, taip pat ir į „Novaturo“ vizitine kortele tapusią Juodkalniją. Dėl didelės šios krypties paklausos „Novaturas“ pasiūlą šiemet padidino apie 25 proc., lyginant su pernai. Bendrovės duomenimis, kas antras Juodkalniją pasirinkęs organizuoto turizmo keliautojas savo kelionei rinkosi būtent „Novaturą“.

„Kelionių kryptis diversifikavome, o tai leido išlaikyti stiprias pozicijas ir aiškiai prisidėjo prie teigiamų finansinių rezultatų. Be to, įvertindami keliautojų elgseną ir įpročius sugebėjome nekurti perteklinės pasiūlos, ką vasaros sezono metu itin dažnai matėme rinkoje, kai buvo atšaukiama daugybė skrydžių ir ryškiai keičiamos programos Turkijoje“, – sakė V. Rakovski.

Išlaikomos padidintos metinės prognozės

Priminsime, kad rugpjūčio mėnesį bendrovė 2023 metų prognozę padvigubino: metų pradžioje numatytą 3-5 mln. eurų EBITDA pakoregavo į 6-8 mln. eurų, o grynąjį pelną vietoje 1-3 mln. į 4-6 mln eurų. Įvertindama paskutinio ketvirčio mažesnį aktyvumą bei išaugusį neapibrėžtumą dėl paklausos Egipte, įmonė išlaiko bendrą minėtą metinę prognozę.

Spalio mėnesį kilęs karinis konfliktas Artimuosiuose Rytuose paveikė dalies keliautojų planus ir krypčių paklausą, todėl bendrovė optimizavo savo žiemos programą.

„Klientų saugumas yra svarbiausias, todėl prasidėjus įvykiams Izraelyje, įvertinome sumažėjusią paklausą ir priėmėme svarbų sprendimą šiais metais nevykdyti kelionių į Jordaniją – jos bus atnaujintos nuo kitų metų kovo. Taip pat reaguodami į paklausos pokyčius grupės mastu Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje optimizavome ir kelionių į Egiptą programą, tačiau išlaikėme galimybes keliautojams šią žiemą atostogauti tiek Šarm el Šeicho, tiek Hurgados kurortuose“, – teigia V. Rakovski.

Didesnis skrydžių punktualumas ir tvarių viešbučių pasirinkimas

Siekiant strateginio tikslo užtikrinti aukštą klientų aptarnavimo kokybę, didelį dėmesį „Novaturas“ skyrė skrydžių punktualumui. Per trečiąjį ketvirtį fiksuoti vos trys skrydžiai, kurie vėlavo daugiau nei 3 valandas. Palyginus su 2022 m. trečiuoju ketvirčiu – tokių reisų pavyko sumažinti net 6 kartus. Beje, per devynis šių metų mėnesius tokių vėluojančių skrydžių bendrovė turėjo vos 15, ir tai yra 4 kartus mažiau nei pernai.

Trečiąjį ketvirtį „Novaturas“ pasiūlė galimybę klientams rinktis tvarius viešbučius. Bendrovė pirmoji iš didžiųjų kelionių organizatorių Baltijos šalyse savo atnaujintoje internetinėje svetainėje žyma „Tvarus pasirinkimas“ pradėjo žymėti tas apgyvendinimo vietas, kurios veikia atsakingai ir skiria dėmesį socialinių ir aplinkos poveikių valdymui. Atrinkdamas tokius viešbučius „Novaturas“ rėmėsi trečiųjų šalių sertifikavimo ir ženklinimo sistema – tai reiškia, kad „Tvaraus pasirinkimo“ viešbučiai turi „Pasaulinės tvaraus turizmo tarybos“ (GSTC) pripažintą tvarumo ženklinimą. Šiuo metu tokie viešbučiai jau sudaro daugiau nei trečdalį visos bendrovės pasiūlos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, o asortimentą ir toliau planuojamą didinti.

Siekdama prisidėti prie turizmo sektoriaus tvarumo, „Novaturo“ grupė spalį prisijungė prie Europos Komisijos (EK) iniciatyvos „The Transition Pathway for Tourism“. Bendrovė sieks prisidėti prie turizmo įmonių bei šio sektoriaus žaliosios transformacijos. „Novaturas“ tapo viena iš 204 organizacijų, prisijungusių prie šios iniciatyvos.

Įgyvendintas akcijų supirkimas

Trečiąjį šių metų ketvirtį „Novaturo“ grupė paskelbė apie pradėtą vykdyti 75 997 vnt. bendrovės akcijų (iki 1 proc.) supirkimą. Šias akcijas bendrovė nusprendė aukciono būdu akcijas supirkti rugsėjo 14-20 d., mokant po 3,27 Eur už vieną akciją.

Supirkti akcijas „Novaturas“ nusprendė būtent šiuo laikotarpiu, atsižvelgiant į rinkos aplinkybes – stiprius įmonės pirmojo pusmečio finansinius rezultatus ir finansinį stabilumą. Finansų analitikų vertinimu, rekomenduojama akcijų kaina viršija biržoje esančią kainą.

Bendrovės vadovybės sprendimu supirkti akcijas, kai jų kaina rinkoje mažesnė nei įmonė verta ar kai turima pagrįstų lūkesčių dėl augimo potencialo, yra biržoje listinguojamų įmonių praktika. Taip didinama vertė įmonės akcininkams, nes vienai akcijai atitenka didesnė pelno dalis. Taip pat akcijų supirkimas dažnai lemia didesnę akcijų kainą.

Supirktas akcijas bendrovė numato išdalinti 144 „Novaturo“ grupės darbuotojams, taip siekdama didinti jų įsitraukimą ir motyvaciją. Darbuotojams akcijas numatyta suteikti iki 2026 metų. Į akcijų supirkimą iš viso investuota maždaug 0,25 mln. eurų.

Apie įmonę

„Novaturo“ grupė yra didžiausias ir vienintelis užsakomųjų skrydžių vietinio kapitalo kelionių organizatorius Baltijos šalyse, siūlantis vasaros ir žiemos keliones daugiau kaip 30-yje krypčių visame pasaulyje bei daugiau nei 100 pažintinių kelionių maršrutų. 2022 m. „Novaturo“ grupė fiksavo 197 mln. eurų pajamų ir aptarnavo 267 tūkst. keleivių Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje.

Parašykite komentarą