Laisvalaikis

Nauja programa „Obuolio draugai“ bandys įveikti pradinukų patyčias

Patyčių prevencijos programas įgyvendinanti VšĮ „Vaiko labui“ šių metų spalį Vilniaus apskrities mokyklose pirmą kartą pradeda įgyvendinti programą pradinių klasių moksleiviams „Obuolio draugai“, kurios tikslas – ugdyti vaikų socialinius gebėjimus. Šiemet programoje dalyvauja 2,3 tūkst. pradinių klasių mokinių iš 43 apskrities mokyklų.

Kas ketverius metus atliekamos Pasaulio sveikatos organizacijos Europos biuro koordinuojamos Tarptautinės mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos ir sveikatos studijos (angl. HBSC – Health Behavior in School aged Children) duomenys rodo, kad patyčių Lietuvos mokyklose mažėja. Naujausio, 2010 metais atlikto, tyrimo duomenimis šalies ugdymo įstaigose mažėja ne tik patyčias patiriančių, bet ir iš bendraamžių besityčiojančių vaikų. Nepaisant to, Lietuva yra viena iš šalių, kurioje vaikai labiausiai kenčia nuo patyčių.

„Nors emocinė atmosfera šalies ugdymo įstaigose gerėja, dar turime nemažai nuveikti. Jau daugiau nei 10 metų šalies ikimokyklinio ugdymo įstaigose ir bendrojo ugdymo mokyklų pirmosiose klasėse vykdome ankstyvosios prevencijos programą „Zipio draugai“. Šiemet pradedame įgyvendinti jos tęsinį programą „Obuolio draugai“ pradinių klasių moksleiviams. Dalyvaudami tiek vienoje, tiek ir kitoje programoje vaikai mokosi spręsti iškilusius sunkumus, bendrauti, nežeidžiant kito asmens, kreipiantis pagalbos į juos supančius žmones“, – sakė VšĮ „Vaiko labui“ vadovė Aurelija Okunauskienė.

Programoje „Obuolio draugai“ šiemet dalyvauja 7–9 metų amžiaus vaikai iš Vilniaus apskrities bendrojo ugdymo mokyklų. Visus mokslo metus vykstančios programos metu vaikai mokosi socialinių ir emocinių sunkumų įveikimo gebėjimų, padedančių užmegzti ir išlaikyti draugystę, lengviau išgyventi netektis ir sunkius pasikeitimus bei spręsti iškilusias santykių problemas. Vaikai kartą per savaitę dalyvauja pedagogų vedamose valandėlėse, kuriose mokosi savarankiškai priimti sprendimus, vadovaudamiesi „auksine“ programos taisykle: geras sprendimas yra tas, kuris padeda tau pasijusti geriau ir nežeidžia kito.

„Obuolio draugai“ yra ilgai lauktas tarptautinės ankstyvosios prevencijos programos „Zipio draugai“ tęsinys, kurios įgyvendinimą jau 6 metus remia prekybos tinklas „Iki“. „Patyčios yra viena skaudžiausių problemų, su kuriomis mokyklose ir kitose ugdymo įstaigose susiduria šalies vaikai. Nors patyčių jose kasmet po truputį mažėja, kovojant su šia problema turime skirti dėmesį ne tik pagalbai nuo jų nukentėjusiems, bet ir aktyviai patyčių prevencijai. Būdami socialiai atsakinga bendrovė, jaučiame pareigą prisėdėti prie patyčių problemos mažinimo ir emociškai saugesnės aplinkos kūrimo“, – sakė programos generalinio rėmėjo prekybos tinklo „Iki“ viešųjų ryšių departamento vadovas Andrius Petraitis.

Ikimokyklinio amžiaus vaikams skirta programa „Zipio draugai“ Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2000 metais. Kasmet Lietuvoje šioje programoje dalyvauja apie 14 tūkst. vaikų, beveik 800 pedagogų ir apie 500 ugdymo įstaigų iš visų šalies apskričių. Nuo programos pradžios joje dalyvavo beveik jau 130 tūkst. vaikų iš visos Lietuvos. Teigiamą ankstyvosios patyčių prevencijos įtaką pastebi ir pedagogai, ir vaikų tėvai, kurie teigia, kad dalyvaudami programoje mažieji tapo labiau savarankiški ir pasitikintys savimi, lengviau reiškia savo mintis, greičiau susiranda draugų, išmoksta atpažinti ne tik savo jausmus, bet pastebėti ir atsiliepti į greta esančių žmonių emocijas.

Parašykite komentarą