Buitis, Namai

Molinių ąsočių žiedimo menas

Gaminiai iš molio pasaulyje yra sparčiai atgyjantis ir populiarėjantis dalykas. Molis yra unikali medžiaga, nuo seno itin mėgiama lietuvių. Lietuviai, atradę itin naudingas molio savybes ėmė jį taikyti buityje. Molis leisdavo padaryti įvairiausius gaminius, tokius kaip indai, puodeliai, o taip pat būdavo naudojama ir kaip statybinė medžiaga užtaisyti plyšius ar plūkti aslas namuose. Nors molis iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti neišvaizdus, jo panaudojimo galimybės yra itin plačios.

Iš molio buvo gaminami dubenėliai, lėkštės, puodynės. Stiklo ar porceliano gaminiai tuo metu buvo prabangos prekė, o molis buvo prieinamas visiems, todėl jis buvo itin plačiai naudojamas buityje. Iš jo buvo galima padaryti itin daug dalykų. Gaminiai pagaminti iš molio, po lipdymo būdavo džiovinami ir deginami. Po pirmo deginimo gaminys būdavo dar kartą formuojamas bei koreguojamas, glazūruojamas, dažomas ir deginamas antrą kartą. Molio gaminiai yra ne tik estetiškai atrodantys, bet ir labai patvarūs, nes yra atsparūs temperatūros pokyčiams.

Vienas populiarių to meto gaminių buvo žiestas ąsotis. Ąsočiai ne tik būdavo vienspalviai, bet ir dekoruojami išraižytais augalais ir paukščiais, nes gamtos motyvai būdavo itin mėgstami. Ąsočiai yra žiedžiami ir dabar pasitelkus senąsias, ar jas atitinkančias naujas technologijas, išsaugant unikalias savybes bei sudėtį. Todėl tokio unikalaus gaminio kaina gali būti kiek didesnė nei įprastų indų.

Ąsočių žiedimui pirmiausia reikia išsirinkti norimą ąsočio tipą ir apgalvoti visas jo detales, bei jo vizualizaciją. Kai žinoma kaip ąsotis atrodys, tuomet vienas svarbiausių dalykų yra tinkamai parinkti molį ir jį paruošti, išminkyti, suformuoti. Kai molis yra paruoštas, jis yra dedamas ant disko ir pajungiamos staklės. Pirmiausia molis yra įcentruojamas ir šiek tiek iškeliamas. Toks procesas yra kartojamas keletą kartų. Tuomet prasideda molio formavimo ir dekoravimo procesas.

Moliniai ąsočiai būdavo ne tik pravartūs buityje, tai puiki interjero detalė, suteikianti namams jaukumo ir savito žavesio.

Parašykite komentarą