Sveikata

Modernaus Nacionalinio kraujo centro padalinio atidarymas pažymėtas 100-ąja kauniečio donoryste

Šimtoji kraujo donorystė – tokia simboline proga pažymėtas naujo Nacionalinio kraujo centro (NKC) padalinio atidarymas Kaune. Iki šiol veikęs Kauno klinikinės ligoninės patalpose, naujasis padalinys persikėlė į naują, modernią erdvę Vytauto prospekte. Gegužės 30-ąją jis oficialiai atvėrė duris. 

Donorystė – 100-asis kartas  

23 metus. Jau tiek laiko kaunietis Žilvinas Neliubšys yra kraujo donoru. Jis yra vienas tų žmonių, kurie dovanojo kraujo ir per NKC naujojo padalinio oficialų atidarymą Kaune.    

„Tai ypatinga proga, nes ši donorystė, kai aukojau kraujo naujame padalinyje ir dar jo atidarymo dieną,  man yra 100-oji. Be to, esu Lietuvos šaulių sąjungos narys, o ji šiemet švenčia 100-metį“, – sakė  48 metų Ž. Neliubšys.

Jis užsiminė, kad visi jo šeimos vyrai yra kraujo donorai: jo paties tėtis, sūnus bei brolis. Yra ir motyvas, kuris seniai, dar sovietmečiu šį vyrą stumtelėjo link donorystės. 

„Pirmą kartą daviau kraujo 1988-aisiais, kai autokatastrofoje žuvo mano sesuo. Buvau tuometės Veterinarijos akademijos studentas. Tačiau po to sekė ilgoka pertrauka, iki pat  1996-ųjų. Ji susidarė, nes buvau pabūgęs – po pirmųjų donorysčių ir alpdavau, ir pykindavo.

Dabar visa tai praeityje – viskas pasikeitė. Atsiraitoju rankoves kaskart, kai tik kraujo centro medikai pakviečia donorystei. Taip nutinka, kai pagalbos prireikia nelaimės ištiktiems žmonėms, o tam tikros grupės kraujo atsargos būna išsekę“, – kalbėjo Ž. Neliubšys. 

O ir nekviestas jis per metus kraujo donoru būna 4-5 kartus. Vyras įsitikinęs, kad taip elgtis yra būtina ir atsakinga.

Įrengė modernias patalpas

NKC padalinys, aprūpintas naujausiomis technologijomis, įsikūrė Kaune, Vytauto pr. 13. Jose medikų komanda pradėjo dirbti gegužės 7-ąją, o dabar įvyko ir oficialus atidarymas. 

„Sprendimas perkelti padalinį iš senų patalpų į naujas nebuvo atsitiktinis. Tai padaryti paskatino patys kraujo donorai. Norime, kad jiems būtų malonu ateiti duoti kraujo, todėl nusprendėme atsinaujinti ir įsikurti modernesnėje vietoje“, – sakė laikinoji NKC vadovė Ignė Klangauskienė.

Jos teigimu, iš Kaune gyvenančių donorų NKC dažnai sulaukdavo pasiūlymų bei prašymų prailginti darbo valandas, o kartu – pagalvoti apie lengviau pasiekiamą ir patogesnę vietą. Taigi šiuo metu visi pasiruošimo darbai jau yra baigti.

Pasak I. Klangauskienės, NKC tikslas – aprūpinti ligonines saugiais kraujo komponentais, o tam, kad jų pakaktų, reikia, kad per dieną Lietuvoje kraujo dovanotų apie 250-300 žmonių.

„Dauguma kraujo centrų yra įkurti ligoninėse, o jos jau pačios savaime kelia ir baimę, ir jaudulį. Jie primena laboratorijas, kurios žmonėms siejasi su jų pačių ligomis bei vadinamąja „adatos baime“, kai sergant kraujas yra duodamas tyrimams. Tai – viena priežasčių, sulaikančių žmones nuo donorystės.

Norime, kad to neliktų – kad donorai nejaustų diskomforto, todėl ir kūrėme naują padalinį atskirose, su gydymo įstaigomis nesusijusiose patalpose, Be to, jas įrengdami kūrėme skandinavišką, šviesų interjerą, kad atėjusieji dovanoti kraujo jaustųsi jaukiai“, – kalbėjo I. Klangauskienė.

Per NKC padalinio atidarymą kraujo dovanojo studentai, jauni gydytojai iš juos vienijančios asociacijos, policininkai, Kauno savivaldybės darbuotojai bei daugybė įvairaus amžiaus į renginį atėjusių žmonių.

„Kraujo donorystė – tai išskirtinis gerumo gestas. Kartais žmonėms reikia tik vieniems kitus paskatinti, padrąsinti.

Todėl viliamės, kad naujasis padalinys bus patrauklus donorams, ir mums pavyks susibičiuliauti su įvairiomis įstaigomis, įmonėmis, studentais. O gal atsiras nauja tradicija – jauni žmonės, pavyzdžiui, švęsdami pilnametystę, pirmiausia išskirtinę dovaną įteiks kitiems – ateis visi drauge padovanoti kraujo?“ – užsiminė laikinoji NKC vadovė I. Klangauskienė.

Šis NKC padalinys nuo pirmadienio iki ketvirtadienio duris yra atvėręs 11.00-19.00 valandomis, o penktadieniais – nuo 8.30 iki 16.00 valandos. Surasti jį paprasta – jis įsikūrė pirmajame Vytauto pr. 13 esančio pastato aukšte, nuo gatvės jis yra puikiai matomas.

Nauda ir aukojančiajam

Kiekvienas kraujo donoras, nusprendęs atlikti gerą darbą ir padovanoti kraujo, padeda pasveikti net trims pacientams. Dažniausiai tokios pagalbos prireikia ligoniams, kuriems atliekamos sudėtingos operacijos, taip pat gimdyvėms bei žmonėms, sužalotiems ir nukraujavusiems avarijose.

Kraujo donorystės nauda akivaizdi ir pačiam donorui – paimtas kraujas yra ištiriamas nuo pagrindinių infekcinių žymenų, tad tokiu būdu patikrinama donoro sveikata.

„Būtų gerai, kad kraujo donorais taptų kuo daugiau jaunų žmonių – skatinčiau juos tai daryti, ypač tuos, kurie yra aktyvūs, sportuoja.

Donorystė ir jiems patiems yra naudinga. Jų organizmas ištikus nelaimei, kai netenkama daug kraujo, reaguoja paprasčiau, nes yra prisitaikęs prie kraujo stygiaus. Todėl sumažėja hemoraginio šoko rizika.  Be to, tai ir ligų prevencija, nes kraujo tyrimai padeda aptikti ligas, net ir ankstyvų stadijų vėžį. 

Tačiau pagrindinis donorystės motyvas yra pagalba silpniesiems“, – sakė jau šimtą kartų kraują aukojęs Ž. Neliubšys.

Donorais tapti gali sveiki 18-65 metų amžiaus žmonės, su savimi turintys asmens dokumentą ir sveriantys ne mažiau kaip 50 kilogramų.

Pranešimą paskelbė: Živilė Čepaitė, UAB „Komunikaciniai projektai”

Parašykite komentarą