Studijos

Ministras M. Kvietkauskas: Lietuvą su Hesenu sieja ir kultūriniai saitai, ir istorinė atmintis

Tęsdamas darbo vizitą Vokietijoje, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas Frankfurte susitiko su Heseno žemės mokslo ir meno ministerijos valstybės sekretore Ayse Asar. Susitikimo dalyviai aptarė Lietuvos ir Heseno kultūrinius saitus, jų stiprinimo galimybes.

Kultūros ministro teigimu, Frankfurte kaip antruose namuose jaučiasi Lietuvos rašytojai, vertėjai ir leidėjai, kasmet atvykstantys į čia rengiamą vieną seniausių ir didžiausių pasaulyje knygų mugių. Be to, lietuvių  rašytojams Hesene yra sudaromos puikios sąlygos gyventi ir kurti pagal kūrybinių rezidencijų programą, o vokiečių autoriai savo ruožtu gali atvykti į rezidenciją Nidoje. Pastaraisiais metais Heseno žemėje vykusiuose įvairiuose renginiuose Frankfurto, Vysbadeno, Kaselio gyventojai ir ten atvykę svečiai iš kitų Vokietijos ir Europos vietų galėjo artimiau susipažinti ir su Lietuvos kinu, scenos, vizualiaisiais menais. Susitikime sutarta tęsti bendradarbiavimą skatinant kultūrinius mainus bei Lietuvos ir Heseno kultūros įstaigų ryšius.

Kvietkauskas ir A. Asar aptarė galimybę Frankfurte surengti parodą, skirtą YIVO žydų mokslinių tyrimų institutui, prieš Antrąjį pasaulinį karą veikusiam Vilniuje. Ši tema taip pat aptarta ministro M. Kvietkausko susitikimuose su Frankfurto miesto meru Uwe Beckeriu, Žydų muziejaus direktoriaus pavaduotoju Werneriu Hanaku, žydų bendruomenės atstovais. Pasak ministro, kitąmet Lietuvoje bus pažymimi Vilniaus Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metai, šia proga rengiama ir tarptautinė programa. Paroda, skirta YIVO pradžiai Vilniuje, pristatytų Lietuvos valstybiniuose rinkiniuose išlikusius instituto istorijos ir veiklos liudijimus, kurių dauguma iki šiol nebuvo viešinama. Ministro teigimu, institutas paskatino ne tik Vilniaus, bet ir visos Vidurio ir Rytų Europos regiono žydų intelektualinio gyvenimo suklestėjimą. Paroda nušviestų svarbiausius instituto vilnietiškojo etapo aspektus – steigimo paskatas, veiklos barus bei formas ir tragišką veiklos Vilniuje pabaigą. 1941 m. dalis YIVO archyvų buvo išvežta būtent į Frankfurtą, o 1946 m. JAV kariškiams užėmus miestą, archyvai buvo išsiųsti į Niujorką, kur tuomet jau veikė iš Vilniaus perkeltas YIVO institutas. Susitikimuose kalbėta, kad tokia paroda turėtų įvykti 2020 arba 2021 metais Frankfurto Žydų muziejuje arba Frankfurto nacionalinėje bibliotekoje.

Ministro M. Kvietkausko ir  mero U. Beckerio susitikime taip pat kalbėta apie Tarptautinę Frankfurto knygų mugę, prisiminta lietuvių rašytojų, vertėjų ir leidėjų sėkmė 2002-aisiais Lietuvai parodoje dalyvaujant garbės viešnios teisėmis. M. Kvietkausko teigimu, jei artimiausiais metais mūsų šaliai vėl būtų suteikta galimybė atsidurti mugės dėmesio centre, Lietuva būtų pasirengusi tokiam išbandymui, nes nuolat daugėja mūsų autorių gerų vertimų į vokiečių kalbą.

Baigdamas susitikimus Frankfurte, ministras padėkojo Lietuvos Garbės konsulatui Hesene, padėjusiam organizuoti vizito programą.

 Nuotraukoje – kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas ir Frankfurto miesto meras Uwe Beckeris.

Pranešimą paskelbė: Ramūnas Korsakas, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

carvertical VIN patikra

Parašykite komentarą