Renginiai

Meno pažinimo centrą Užupyje įkūręs advokatas Rolandas Valiūnas: „Meną reikia liesti rankomis“

Gražiausioje Vilniaus Užupio vietoje, iš kurios atsiveria įspūdingas vaizdas į senamiestį, Gedimino pilį ir Trijų Kryžių kalną, duris atvėrė Lietuvos meno pažinimo centras „Tartle“. Centro kūrėjai – garsus šalies advokatas Rolandas Valiūnas ir jo žmona, medikė Renata Valiūnienė tarsi prieš gražiausias metų šventes surinko po pasaulį išsibarsčiusių lietuvių kūrybą ir jai paskyrė didžiąją dalį savo naujųjų namų. „Lietuvos ryto“ televizijos laida „4 kampai” pasmalsavo, ką reiškia gyventi namuose-meno muziejuje.

Šiais metais kolekcininkų šeima Kalėdas švęs savo gražiuose namuose, apsupti ypatingų meno kūrinių. Rudenį atsidaręs Lietuvos meno pažinimo centras pristato ir lankytojams atveria vieną didžiausių privačių kolekcijų Lietuvoje. Joje – daugiau nei 7 tūkstančiai eksponatų. Valiūnų šeima ją rinko ir pildė nuo 2000- ųjų metų. „Mūsų kolekcijos mintis – surinkti darbus tų menininkų, kurie būtų vienaip ar kitaip susiję su Lietuva, – apie savo kolekciją pasakojo Rolandas Valiūnas. – Ši idėja keliauja per amžius ir tęsiasi iki šių dienų. Mums nesvarbu, kokia kalba kalbėjo autorius, svarbiausia sąsaja su mūsų šalimi“. .

Valiūnų šeimos įkurtas meno centras yra kitoks, nei mums įprasta. Edukacinė jo funkcija čia ypatingai svarbi. Centrą drauge su vyru kūrusi Renata atskleidžia svarbiausią misiją – ugdyti jaunąją kartą, supažindinti ją su menu. „Tartle“ centras yra paruošęs įdomių pasakojimų apie meną, net ir garsiausių menininkų skulptūras čia galima liesti rankomis, pajausti formas ir medžiagas. Iš tolimiausių pasaulio kampelių į Lietuvą grįžę meno kūriniai savo vietą rado ne tik Meno pažinimo centro salėse, bet ir privačiose šeimos erdvėse šalia. Taip pat – įspūdingame kieme.

Kolekcininkas teigia, kad kiekvienam kūriniui didžiulės vertės prideda istorija, o per menininkų sukurtus darbus galima daug sužinoti ir apie šalies istoriją. Vienam vaikščioti tarp meno kūrinių nėra įdomu, todėl „Tartele“ centras lankytojus kviečia grupėmis, o jas visada lydi menotyrininkai, kurie ekskursiją apipina emocingais pasakojimais. Kartais savo kolekciją aprodo ir pats jos savininkas Rolandas arba jo žmona Renata.

Kiemas, į kurį duris praveria Renata Valiūnienė – ne mažiau įspūdingas. Ir ne vien dėl vaizdo į Vilnių, ir modernios namo konstrukcijos, bet ir dėl pasaulinio garso menininkų skulptūrų. Jų centro kolekcijoje apie tūkstantį – mažesnių ir didesnių. Pačios įspūdingiausios vietą rado kieme. Tarp jų ir kolekcijos pasididžiavimas – Jokūbo Lipšico skulptūra Prometėjas smaugiantis grifą. Ekskursijos meno pažinimo centre visada prasideda nuo senovės lietuvių pagonių aukojimo akmens. O romantiškai prisėsti čia galima ant Erwino Wurmo suolelio-megztinio.

Šį šeštadienį 16.50 val. „Lietuvos ryto” televizijos laida „4 kampai“ pasakos ne tik apie smagiausius nutikimus renkant kolekciją, ne tik apie įdomiausius, į Lietuvą parkeliavusius eksponatus, bet ir suteiks neįtikėtiną galimybę pasižvalgyti po ypatingas saugyklų ir namų erdves. Laidos desertas – smagus pasakojimas apie tinklaraščio „Penktadienio desertas“ autorės Kotrynos Starkienės virtuvę, kuri be dviejų viryklių neįsivaizduojama.

Parašykite komentarą