Įvairenybės

Makaronų tiltų statymo „virusas“ plinta po visą Lietuvą

Išskirtinių tiltų iš makaronų statymo konkursas „Makaronų tiltai 2018“ šiemet grįžta jau septintą kartą. 2011 m. startavęs su keturiomis Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakulteto studentų komandomis, konkursas užaugo iki Lietuvos čempionato, kuriame dėl patekimo į pavasario pabaigoje vykstantį finalą atrankiniuose etapuose moksleivių iš visos Lietuvos komandos varžosi jau nuo gruodžio mėnesio. Juos vienija azartas ir noras pasitelkus inžinerines žinias iš makaronų ir klijų pastatyti iki 1 kg sveriantį tiltą, išlaikantį kuo didesnę apkrovą.

Pasak vieno iš organizatorių – VGTU Statybos fakulteto Statybos valdymo ir nekilnojamojo turto katedros dėstytojas Gintauto Ambraso – tiltų statymo iš makaronų varžybų populiarumas kasmet muša rekordus – šiemet atrankiniuose etapuose dalyvavo net 153 moksleivių komandų iš visos Lietuvos.

„Dalyviai tokie azartiški ir užsidegę, kad nepapuolę tarp nugalėtojų jau klausia, ar čempionatas vyks kitais metais. Turime ir tokių pavyzdžių, kai komandos keliauja net į kituose miestuose vykstančias atrankas tol, kol patenka į finalą. Pavyzdžiui, ilgamečiai čempionato dalyviai – Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos komanda „Pikta žolė“ po nesėkmės atrankoje Vilniuje, kai jiems pritrūko laiko užbaigti tiltą, prikalbino tėvus juos nuvežti į atranką Kėdainiuose. Ir nors ten jie buvo gerokai labiau susikaupę – vis tiek nepavyko laimėti. Liko paskutinis šansas – atrankos etapas Panevėžyje. Kadangi praktika rodo, jog kiekvieną kartą konstruojant makaronų tiltą rezultatas visada gerėja, tai Panevėžyje jie pagaliau nugalėjo ir pateko į taip trokštamą finalą“, – apie dalyvių atkaklumą pasakojo vienas iš organizatorių.

Šalia ilgamečių dalyvių – Vilniaus Mykolo Biržiškos, Molėtų rajono Alantos bei Vievio gimnazijų komandų čempionate kasmet atsiranda ir naujų dalyvių. O šiemet finale laukė netikėta staigmena. „Nors čempionate daugiau dalyvauja vyresnių klasių mokiniai, šiemet Kauno Jėzuitų gimnazijoje vykusiame atrankos etape būtent penktokai nugalėjo ir pateko į moksleivių finalą. Jie buvo jauniausi dalyviai čempionato istorijoje“, – sakė G. Ambrasas.

Šiandien tvirčiausius makaronų tiltus atrankos etapuose pastačiusios komandos rinkosi VGTU, kur vyko moksleivių „Makaronų tiltų 2018“ čempionato finalas. Jame varžėsi 10 atrankose nugalėjusių moksleivių komandų iš Šiaulių, Ukmergės, Kauno, Utenos, Vilniaus, Alytaus, Vievio, Anykščių ir Kupiškio.

Geriausiai pasirodė ir pirmąją vietą iškovojo komanda „Pasmerkti“ iš Vievio gimnazijos. Nugalėtojų tiltas, svėręs 0,946 g., atlaikė 321,461 g apkrovą. Tai absoliučiai geriausias rezultatas, pasiektas Lietuvos komandos Makaronų tiltų čempionatų istorijoje. Antrąją vietą laimėjo penktokų komanda „Kuriam-Statom“ iš Kauno jėzuitų gimnazijos, jų tiltas atlaikė 110,361 kg, o trečią vietą pelnė komanda UKVM STATYBINIKAI iš Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos, pastatę tiltą, atlaikiusį 103,961 kg.

Moksleivių finalas yra viso Lietuvos čempionato „Makaronų tiltai 2018“ sudedamoji dalis – 3 prizines vietas pelniusios moksleivių komandos jau gegužės 8 d. susitiks VGTU vyksiančiame pagrindiniame finale ir varžysis su studentų bei absolventų komandomis.
Čempionato taisyklės paprastos. Kiekviena komanda, sudaryta ne daugiau kaip iš 4 narių, pasitelkusi makaronus ir klijus, turi pastatyti ne daugiau kaip 1 kg sveriantį tiltą, išlaikantį kuo didesnę apkrovą. 2011 m. startavęs čempionatas negalėjo pasigirti įspūdingais rezultatais – nugalėtojų komandos tiltas atlaikė 23 kg apkrovą. Iki šio čempionato šalies rekordas priklausė VGTU studentų komandai „Špikis“, jų sukonstruotas tiltas atlaikė net 307,6 kg apkrovą.

###

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU) – inovatyvi aukštoji mokykla, ugdanti kūrybiškus ir kvalifikuotus specialistus. Naujausiuose „2017–2018 QS World University Rankings“ reitinguose VGTU patenka tarp 2,1 proc. geriausių pasaulio universitetų ir yra techniškųjų universitetų lyderis Baltijos šalyse. VGTU užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas ir atlieka daugybę įvairių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbų – jie vykdomi 13 institutų, 3 mokslo centruose, 29 laboratorijose. Universitete veikia moderniausias Rytų Europoje Civilinės inžinerijos mokslo centras ir didžiausia Lietuvoje Mobiliųjų aplikacijų laboratorija. Turėdamas daugiau kaip 400 partnerių tarp užsienio aukštųjų mokyklų, VGTU suteikia plačias tarptautinių studijų bei praktikų galimybes.

Parašykite komentarą