Įvairenybės

LVPA teigiamai įvertino 84 paraiškas, kuriomis prašoma ES investicijų atsinaujinantiems energijos ištekliams diegti

Iš 98 paraiškų, kurias Lietuvos verslo paramos agentūrai (LVPA) pateikė šalies verslo atstovai pagal Europos Sąjungos investicijų priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“, teigiamai įvertintos buvo 84. Šiomis paraiškomis prašoma ES investicijų suma viršija kvietimu numatytą biudžetą ir siekia daugiau nei 12 mln. Eur.

Kaskart didesnis susidomėjimas AEI

Vienu metu pagal priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“ buvo paskelbti du kvietimai (Nr. 4 ir Nr. 5). Kvietimas Nr. 4 buvo skirtas pareiškėjams-labai mažoms, mažoms ir vidutinėms pramonės įmonėms. Kvietimas Nr. 5 buvo skirtas didelėms pramonės įmonėms.

„Kaskart paskelbę kvietimą teikti paraiškas ES finansavimui gauti, sulaukdavome vis didesnio įmonių susidomėjimo. Po ką tik pasibaigusio sėkmingo paraiškų įvertinimo, įžvelgiame tendenciją, kad Lietuvos verslo atstovai siekia sparčiau diegti žaliąsias ar mažą anglies dioksido kiekį skatinančias technologijas ir tokiu būdu įsitraukti į energetikos pertvarką. LVPA pasiruošusi bendradarbiauti su verslo įmonėmis, kad joms pavyktų sėkmingai įdiegti AEI sprendimus ir pereiti prie žaliosios elektros energijos“, – akcentuoja LVPA Investicijų valdymo tarnybos direktorė Agnė Vaitkūnienė.

Už šios priemonės administravimą atsakingo LVPA Verslo skatinimo projektų skyriaus vedėja Gintarė Kuncaitytė pažymi, kad abiem kvietimais numatyta ES investicijų suma sudaro 3,3 mln. Eur.

„Savo ruožtu teigiamai įvertintomis paraiškomis verslininkai prašo kiek daugiau nei 12 mln. Eur., tad papildomų lėšų poreikis yra didelis ir siekia 8,7 mln. Eur“, – komentuoja G. Kuncaitytė.

VSPS skyriaus vedėjos teigimu, Ekonomikos ir inovacijų ministerija numatė suplanuotą 3,3 mln. Eur finansavimą paskirti 6 projektams įgyvendinti. Likusiems teigiamai įvertintiems projektams finansavimas bus skirtas pakeitus 2014–2020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos prioriteto įgyvendinimo priemonių įgyvendinimo planą, papildant priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“ Ateities ekonomikos DNR plano veiksmams ir projektams įgyvendinti skiriamomis lėšomis (planuojama suma 11 mln. Eur).

Didžioji dalis įmonių diegs saulės elektrines

Pagal pateiktas paraiškas matyti, kad didžioji dalis įmonių (82) planuoja diegti saulės elektrines, kur kas mažesnė dalis (6) diegs šilumos siurblius, šilumokaičius, keletu projektų (6) numatyta diegti biokuro katilus. Kai kuriuose projektuose numatyta vienu metu diegti kelias technologijas.

Didžioji dalis projektams ES investicijų prašančių įmonių, apie 18 proc., norinčių diegti AEI, veikia baldų gamybos sektoriuje, o 16 proc. paraiškų sulaukta iš bendrovių, veikiančių medienos bei medienos ir kamštienos gaminių, išskyrus baldus, gamybos sektoriuje. Svari dalis pareiškėjų, atitinkamai po 9 proc., veikia plastikinių gaminių ir maisto produktų gamybos sektoriuose. Keleto paraiškų sulaukta ir iš bendrovių, veikiančių smėlio ir molio karjerų eksploatavimo, mašinų ir įrangos remonto bei įrengimo, elektros įrangos gamybos, spausdinimo, mašinų ir įrangos gamybos bei kituose sektoriuose.

„Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“ priemonės tikslas yra sumažinti energijos vartojimo intensyvumą pramonės įmonėse, didinant atsinaujinančių išteklių (AEI) gamybą ir vartojimą.

Pagal šią priemonę finansuojamos veiklos yra AEI naudojančių energijos gamybos pajėgumų įrengimas, naujų AEI efektyvesnio panaudojimo technologijų kūrimas ir diegimas pramonės įmonėse, siekiant naudoti energiją pačių įmonių vidiniams poreikiams tenkinti ir esant galimybei perteklinę energiją tiekti kitoms pramonės įmonėms ar perduoti į centralizuotus energetinius tinklus.

Didžiausia pagal priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“ vienam projektui galima skirti suma yra 500 tūkst. Eur.

Pranešimą paskelbė: Monika Visockytė, VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūra

Parašykite komentarą