Teisėsauga, kriminalai

Liuksemburge ES ministrai ieškos greitesnių sprendimų nelegaliai migracijai pažaboti

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė išvyksta į Liuksemburgą, kur susitiks su Europos Komisijos( EK) vidaus reikalų komisare Ylva Johansson ir dalyvaus Europos Sąjungos (ES) Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų tarybos posėdyje. Dvišaliame susitikime su EK komisare ministrė A. Bilotaitė aptars kovos su nelegalia migracija priemones, ES Ministrų Taryboje pristatys situaciją Lietuvos pasienyje su Baltarusija bei Lietuvos pasiūlymus, kaip reikėtų keisti ES migracijos politiką, kad turėtume veiksmingus įrankius atremti Baltarusijos ar kito nedemokratinio režimo organizuotas hibridines atakas.

„Siekdami apsaugoti savo valstybės ir visos Europos Sąjungos sieną, sustabdyti nelegalią migraciją ir atremti hibridinę ataką, ėmėmės ryžtingų veiksmų. Padėtis Lietuvos pasienyje su Baltarusija stabilizuota, tačiau nedemokratinio režimo politinis spaudimas Lietuvai ir kitoms Europos Sąjungos valstybėms narėms nesumažėjo. Baltarusija toliau aktyviai ieško naujų būdų nelegalių migrantų srautams organizuoti. Privalome padaryti viską, kad būtų užkirstas kelias nusikalstamoms žmonių kontrabandos schemoms, kuriose aktyviai dalyvauja A. Lukašenkos režimo institucijos“, – teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.

Penktadienį ES Vidaus reikalų ministrų tarybos posėdyje ministrė pristatys Lietuvos inicijuotus ir daugelio ES šalių palaikymo jau sulaukusius pasiūlymus dėl stipresnės ES išorės sienos apsaugos bei ES teisės pakeitimų, kurie atlieptų pastarojo meto realybę ir iššūkius. Siekdama greitesnių sprendimų Lietuva inicijuoja ir bendrą migracijos politikos pokyčius palaikančių ES ministrų kreipimąsi į EK.  

Ministrės A. Bilotaitės teigimu, Lietuva jau stato fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija savo jėgomis, tačiau šis projektas turi tapti visos ES bendru reikalu, nes tai ne šiaip sau tvora – tai ES išorės siena. Taigi būtina įtvirtinti ir galimybę barjero statybą finansuoti ES fondų lėšomis.

Be to, būtina užtikrinti, kad nedemokratiniai režimai negalėtų piktnaudžiauti ES prieglobsčio ir migracijos sistema. Baltarusijos režimo organizuotas migrantų antplūdis atskleidė ES teisės spragų, todėl reikalingi neatidėliotini sprendimai, kurie leistų operatyviai reaguoti į hibridines atakas ir stabdyti nelegalios migracijos srautus.

Aukščiausiu lygiu ES išsakoma pozicija yra vienareikšmė: nelegalus sienos kirtimas, režimo organizuota nelegali migracija Europai nepriimtina ir nebus toleruojama. Lietuva laikosi tvirtos pozicijos, kad kirsti ES išorės sieną neleistinose vietose draudžiama, taip bandantys patekti į ES asmenys nebus įleidžiami arba bus grąžinami į kilmės šalis; prieglobsčio prašymams pateikti yra numatyti legalūs būdai.

Lietuvoje apsilankę aukščiausi ES pareigūnai – EK pirmininkė Ursula von der Leyen, EK vicepirmininkas Margaritis Schinas ir EK vidaus reikalų komisarė Ylva Johanson pripažįsta, kad ES susidūrė su fenomenalia hibridine grėsme ir tam reikalingas vieningas atsakas.  

Ministrės teigimu, ES turi taip pat atkreipti tarptautinės bendruomenės dėmesį į tai, kas vyksta Baltarusijoje. Dirbtinis vizų išdavimo palengvinimas, specialūs skrydžiai iš konflikto apimtų šalių, žmonių kontrabandos skatinimas, dezinformacija – tai Baltarusijos režimo sąmoningi veiksmai, klaidinantys žmones, skatinantys naudotis nelegaliais migracijos keliais ir pasmerkiantys juos sunkiems išbandymams. 

Pranešimą paskelbė: Božena Zaborovska-Zdanovič, LR Vidaus reikalų ministerija

Parašykite komentarą