Politika ir teisė

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Lenkijos Nepriklausomybės dienos iškilmėse

Jūsų Ekscelencija Lenkijos Prezidente,

Jūsų Ekscelencijos Seimo ir Senato Maršalkos,

Jūsų Ekscelencija Ministre Pirmininke,

Gerbiami Seimo ir Senato nariai, ministrai,

Brangūs Lenkijos žmonės,

man didelė garbė Jus pasveikinti visų Lietuvos žmonių vardu.

Šiandien mes kartu su Jumis švenčiame nepriklausomos Lenkijos valstybės atgimimą.

Prieš 104 metus Jūsų šalis tarsi Feniksas pakilo iš Pirmojo pasaulinio karo pelenų, skelbdama naujos – tautinių demokratinių valstybių – eros pradžią.

Antroji Respublika atsirado iš didžiulio lenkų tautos laisvės troškimo. Ją apginti galėjo tik beribė Jūsų protėvių narsa ir pasiaukojimas.

Iki šiol Jūs garsėjate drąsia ir nepriklausoma laikysena. Kiekvienam lenkui brangi pasipriešinimo neteisybei ir meilės laisvei tradicija, perduodama iš kartos į kartą. Ją branginame ir mes, lietuviai. Tai – mūsų turtas, paveldėtas iš bendros Lietuvos ir Lenkijos praeities.

Nuo seniausių laikų mūsų šalis vienijo pareiga ginti Vakarų civilizacijos vertybes. Lietuvos ir Lenkijos draugystė, užgimusi Krėvoje, krauju užgrūdinta Žalgiryje ir sutvirtinta Liubline, visam regionui dovanojo – ir vis dar dovanoja – laisvės bei teisingumo viltį. Mūsų protėviai ją su ginklu rankose gynė, priešindamiesi Rusijos imperijos priespaudai.  Aukos, sudėtos trijuose sukilimuose, tik sustiprino mūsų tautų ryžtą ir XX amžiaus pradžioje atvedė į atgimimą, atvėrusį kelią modernių valstybių ateičiai.

Gerai išmokome istorinę pamoką, kad agresoriui negalima nuolaidžiauti – jį būtina ryžtingai stabdyti. Todėl netoleruojame bandymų jėga perbraižyti suverenių valstybių sienas. Skubame į pagalbą Rusijos puolamai Ukrainai, kuri kovoja taip pat ir už mūsų laisvę. Kartu mes uoliai giname istorinę tiesą nuo melo ir dezinformacijos.

Šiandien Lietuva ir Lenkija – neišskiriamos strateginės partnerės. Kartu mes esame Europos Sąjungos bei NATO nariai. Kartu puoselėjame politinius, ekonominius, kultūrinius ryšius, investuojame į savo regiono saugumą.

Kad ir kiek išbandymų patyrėme – tiek drauge, tiek ir atskirai, – mes niekada nepalūžome. Neišsižadėjome savo vertybių. Išlaikėme tikėjimą ateitimi.

Ir šiandien mes padedame vieni kitiems kovoje dėl geresnio, teisingesnio ir saugesnio gyvenimo. Kartu mes jaučiamės – ir esame – stipresni.

Todėl Lenkijos nepriklausomybės dienos proga linkiu, kad Vytis ir Erelis per amžius ištikimai vienas kitą lydėtų. Ne tik virš mūsų galvų, bet ir mūsų širdyse.

Už mūsų ir Jūsų laisvę!

Gitanas Nausėda,

Lietuvos Respublikos Prezidentas

Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

Parašykite komentarą