Politika ir teisė

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba JT Švietimo viršūnių susitikime

Ponios ir ponai,

man didelė garbė kreiptis į Jus šiame aukščiausio lygio susitikime.

Švietimas visuomet buvo labai svarbus. Viską, kuo mes esame ir kuo norime būti, įgyjame mokydamiesi. Be išsilavinimo neįmanoma pažanga ir tobulėjimas.

Todėl Lietuvoje švietimas yra vienas iš svarbiausių mūsų nacionalinės darbotvarkės klausimų. Tikime, kad įtraukus, kokybiškas švietimas, kuriame kuo daugiau vaikų turėtų galimybę gauti ikimokyklinį ugdymą, yra kelias į gerovės valstybę.

Pastarieji keleri metai parodė, kad švietimas jautriai reaguoja į didžiulius sukrėtimus visuomenėje. COVID-19 pandemija ypač paveikė vaikus, kurių socialinis ir ekonominis statusas yra žemesnis. Siekdama įveikti skaitmeninę atskirtį, Lietuva ėmė laikytis į konkretų vaiką orientuoto aprūpinimo IT įrenginiais principo.

Rusijos karas prieš Ukrainą šiais metais patikrino ir Lietuvos švietimo bei socialinės rūpybos sistemų pajėgumus.

Nuo karo pradžios Lietuva suteikė prieglobstį daugiau kaip 65 tūkst. ukrainiečių pabėgėlių, iš kurių 24 tūkst. – vaikai. Jų socialiniams, kultūriniams ir švietimo poreikiams tenkinti Lietuvos sostinėje Vilniuje atidarytas Ukrainos centras – pirmasis toks centras, įsteigtas už šios šalies ribų. Iki šiol Lietuvos valstybinės ir savivaldybių švietimo įstaigos nemokamai moko ukrainiečių vaikus mokyklose ar nuotoliniu būdu.

Tai tik dalis visuotinių pastangų padėti Ukrainos vaikams. Dabar svarbiausia yra sudaryti vaikams sąlygas mokytis karo pabėgėlius priimančiose šalyse ir atkurti tinkamą mokyklinį ugdymą Ukrainoje.

Žinome, kad bus sunku. Ypač didelį nerimą kelia dabartinė padėtis okupuotose Ukrainos teritorijose. Ukrainiečių mokytojai yra verčiami vartoti rusų kalbą ir mokyti pagal rusišką mokymo programą. Ukrainiečių vaikai prievarta vežami į Rusiją, kurioje juos įsivaikina rusų šeimos. Rusija turi atsakyti už šiuos smerktinus veiksmus.

Tačiau didžiausias rūpestis – kaip sušvelninti neigiamas karo pasekmes jaunųjų ukrainiečių gyvenimui, ypač tų, kurie patiria sužalojimus, tampa neįgalūs ar netenka artimųjų.

Lietuva taip pat padės Ukrainai atstatyti per karą sugriautas mokyklas ir vaikų darželius.

Ponios ir ponai,

šiuo pavojingu metu Ukrainos vaikams reikia mūsų pagalbos! Raginu visus pasaulio lyderius parodyti politinę valią ir ryžtą užtikrinant savo paramą karo pabėgėliams.

Dėkoju!

Gitanas Nausėda,

Lietuvos Respublikos Prezidentas

Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

carvertical VIN patikra

Parašykite komentarą