Politika ir teisė

Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų Užsienio reikalų komitetų pirmininkai tęsia glaudų bendradarbiavimą virtualioje erdvėje

2020 m. gegužės 26 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Dėl pasaulinės COVID-19 pandemijos keliamų grėsmių NB8 valstybių parlamentų Užsienio reikalų komitetų (URK) pirmininkų susitikimas vyko nuotoliniu būdu, surengus vaizdo skambučių konferenciją.

NB8 URK pirmininkų susitikime gegužės 25 d., kuriam pirmininkavo Estijos kolega Enas Esma (Enn Eesmaa), buvo aptarti šiuo metu aktualiausi iššūkiai, su kuriais susiduria visas pasaulis – COVID-19 pandemija ir skleidžiama dezinformacija.

Seimo Užsienio reikalų komiteto Juozas Bernatonis pažymėjo, kad pandemijos pradžioje trūko koordinacijos tarp valstybių, Europos Sąjungos ryškesnio atsako. Tačiau pabrėžtina, kad dvišalės Europos šalių iniciatyvos labai prisidėjo prie bendrų pastangų kovojant su COVID-19. Pavyzdžiui, Lietuva skyrė tiek finansinių išteklių Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Pusmėnulio federacijai, Palestinos pabėgėliams Artimuosiuose Rytuose, tiek Lietuvoje pagamintų medicininių reikmenų Rytų partnerystės šalims – Armėnijai, Moldovai, Sakartvelui ir Ukrainai.

Kitas didžiulis iššūkis, su kuriuo susiduria visa Europa – tai tiek žiniasklaidoje, tiek socialiniuose tinkluose skleidžiama dezinformacija. Susitikimo metu visi NB8 URK pirmininkai sutarė, kad ES Europos išorės veiksmų tarnybos Strateginės komunikacijos Rytų kaimynystės šalyse darbo grupė atlieka milžinišką darbą identifikuodama ir kovodama su melagingomis naujienomis bei iškraipytais faktais. „Labai svarbus elementas kovoje su dezinformacija yra atgrasymas, o tai galima pasiekti stiprinant pilietinį atsparumą ir žiniasklaidos laisvę. Todėl ypač svarbu padėti mūsų Rytų partnerėms Ukrainai, Sakartvelui ir Moldovai“, – teigė J. Bernatonis.

Seimo URK pirmininkas J. Bernatonis taip pat dar kartą kreipėsi į NB8 kolegas dėl Europos energetinio saugumo ir nepriklausomybės, informavo apie Seimo šių metų gegužės 5 d. priimtą rezoliuciją „Dėl energetinės nepriklausomybės ir Astravo branduolinės elektrinės keliamos grėsmės“ ir paprašė tai aptarti savo vadovaujamuose komitetuose bei paremti Lietuvos siekius sustabdyti nesaugios Astravo atominės elektrinės paleidimą. Estijos Riigikogu URK pirmininkas E. Esma pažadėjo šį klausimą apsvarstyti komitete jau šį penktadienį (gegužės 29 d.).

Kitas NB8 URK pirmininkų susitikimas turėtų vykti šių metų spalio mėn. Islandijoje.

NB8 – neformalus penkių Šiaurės ir trijų Baltijos valstybių bendradarbiavimo formatas. 1992 m. rugpjūčio 17 d. Danijos Bornholmo saloje pasirašytoje Šiaurės šalių ministrų pirmininkų deklaracijoje buvo numatyta, kad aštuonios Šiaurės ir Baltijos valstybės – Suomija, Švedija, Danija, Norvegija, Islandija, Lietuva, Latvija, Estija – reguliariai bendradarbiaus įvairiose srityse.

 

Pridedama Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Olga Posaškova)

Parengė

Seimo kanceliarijos Užsienio reikalų komiteto biuro

vedėjas Evaldas Zelenka, tel. (8 5) 239 6798, el. p. evaldas.zelenka@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą