Politika ir teisė

Lietuvos pastangoms kovoje su COVID-19 – pasaulio valstybių dėmesys

Vyriausybės kanceliarijoje įvyko vaizdo konferencija „COVID-19: Lithuania’s response“ („Lietuvos atsakas į COVID-19“), kurioje dalyvavo atstovai iš daugiau nei 80 pasaulio šalių – Lietuvai akredituoti ir Lietuvoje reziduojantys ambasadoriai, diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų, tarptautinių organizacijų atstovybių Lietuvoje vadovai. Vaizdo konferenciją surengti Užsienio reikalų ministeriją ir Vyriausybės kanceliariją paskatino pastaruoju metu išaugęs kitų šalių susidomėjimas Lietuvos gerąja patirtimi kovojant su koronavirusu, ir ypač pastangos, leidusios trims Baltijos šalims – Lietuvai, Latvijai ir Estijai – pirmoms pasaulyje atverti valstybių sienas viena kitos piliečiams.

„Dar nepaskelbus pasaulinės pandemijos, Lietuva viena pirmųjų ėmėsi ryžtingų sprendimų virusui suvaldyti. Sienų uždarymas, kelionių ribojimas, karantino įvedimas, griežtas epidemiologinės situacijos valdymas ir plačiai taikomas testavimas – tai tik kelios priemonės, kurios šiandien leidžia švelninti karantino reikalavimus. Lietuvos priimti sprendimai sulaukė atgarsio ir įvertinimo – Baltijos šalių „kelionių burbulas“ tapo sektinu pavyzdžiu kitoms pasaulio valstybėms, žinia apie šią iniciatyvą apskriejo visą pasaulį. Šiandien Lietuvos gerąja praktika dalijamės su kitų šalių atstovais ir kartu ruošiamės galimai antrai viruso bangai“, – taip Lietuvos pastangas įvertino Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Lukas Savickas.

Vaizdo konferencijos metu gerąja Lietuvos praktika kovojant su COVID-19 dalijosi užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Ministrai ir Vyriausybės pirmasis vicekancleris konferencijos dalyvius supažindino su Lietuvos patirtimi, iššūkiais žmonių ir visuomenės sveikatai, ekonomine šalies situacija ir jos ilgalaikės raidos perspektyvomis.

Užsienio reikalų ministras L. Linkevičius pabrėžė bendradarbiavimo tarp šalių svarbą sudėtingų situacijų akivaizdoje. Užsidarius sienoms ir nutrūkus skrydžiams Lietuva dėl savo piliečių repatrijavimo bendradarbiavo su kitomis šalimis, o Lietuvos organizuotais skrydžiais namus pasiekė beveik 500 kitų šalių piliečių.

„Dabar didžiuojuosi Lietuvos ir Estijos bendradarbiavimu ir koordinuotais veiksmais lengvinant Baltijos šalių piliečių ir gyventojų judėjimą per sienas, turizmą, ekonomiką, bendravimą – kuriant taip vadinamą „kelionių burbulą“. Labai tikiuosi, kad mūsų pavyzdys įkvėps ir kitas šalis panašiai bendradarbiauti,“- sakė L. Linkevičius.

Didelio dėmesio taip pat susilaukė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, kuris pristatė Lietuvos patirtį kovoje su koronavirusu. Jis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Lietuva pirmauja Europoje pagal atliekamų testų 100 tūkst. gyventojų skaičių, o viruso atvejų ir mirčių skaičius taip pat yra vienas mažiausių, palyginti su kitomis pasaulio šalimis. Kelių šalių atstovai kreipėsi į ministrą su siūlymu aktyviau bendradarbiauti dvišaliu lygiu, dalijantis patirtimi ir išmoktomis pamokomis.

Pristatydamas Lietuvos ekonominį atsaką į pandemiją, Vyriausybės vicekancleris L. Savickas pabrėžė: „Lietuva šią krizę priima ne tik kaip iššūkį, bet ir kaip galimybę: pirma, šalys sieks trumpinti tiekimo grandines ir jas diversifikuoti; antra, Lietuva turi šansą tapti vienu iš gyvybės mokslų tyrimų ir pramonės centrų Europos Sąjungoje; trečia, siekiant tvarumo trumpės maisto tiekimo grandinės; ketvirta ir penkta, ekonomika sparčiau pereis prie skaitmeninės ir žaliosios ekonomikos“.

Per diskusiją nemažai dėmesio skirta naujosioms technologijoms ir inovatyviems sprendimams, o keletas jos dalyvių pagyrė vaizdo konferenciją kaip tinkamai parinktą būdą šaliai dalytis informacija su kaimynėmis ir tarptautine bendruomene. „Pasaulinės pandemijos akivaizdoje atsiskleidė šalies pajėgumai taikyti naujas priemones įvairiose gyvenimo ir verslo srityse, kurti inovatyvius sprendimus pasaulyje vyraujančioms problemoms spręsti. Tokie lietuvių sukurti sprendimai kaip „Act on Crisis“, „MEDO“ ar „Bankera“, kuris realiai pasiūlė, kaip gerinti gyventojų emocinę gerovę, kartu pateikė ir finansinių technologijų sprendimus Europos smulkiajam bei vidutiniam verslui, patyrusiam nuostolių dėl COVID-19 pandemijos. Tai mūsų šalies stiprybė“, – susitikimo metu pabrėžė ministrai ir Vyriausybės vicekancleris L. Savickas.

Ambasadorių nuomone, Lietuva rodo lyderystę pasaulyje taip pat ir organizuodama virtualias trumpąsias spaudos konferencijas svarbiomis temomis.

Vaizdo konferencija vyko anglų kalba.

Pranešimą paskelbė: – -, Spaudos tarnyba, Vyriausybės kanceliarija

Parašykite komentarą