Studijos

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo proga VDA dalijasi užmirštais 1991 m. piešiniais

Minėdami Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną, prisimename sunkų lietuvių kelią, nueitą ginant laisvės idėją ir siekiant susigrąžinti pamatines demokratines Europos vertybes.

Nors šalies nepriklausomybė atkurta 1990-aisiais, grėsmingai nusiteikęs okupantas beveik po metų prie Vilniaus televizijos bokšto darsyk pasikėsino į kovojančią tautą. Po Sausio 13-osios įvykių tapytojas, Vilniaus dailės akademijos (VDA) Vilniaus fakulteto Tapybos katedros vedėjas, dėstytojas prof. Arvydas Šaltenis su kolegomis kreipėsi į Lietuvos mokyklas ir inicijavo moksleivių piešinių parodą prie Seimo. „Labai greit ant spygliuotos vielos, užtvarų aplink parlamentą, lietuj ir vėjuj suposi šimtai nuoširdžiausių vaikų laisvės siekio ženklų… Ant vielų užtvaros juos buvo labai lengva pasmeigti ir ilgai jie ten prakabėjo. Atsimenu, galvojau, kad jie ten žus, tad ėjau rinkau tuos, kurių vėjas nenudraskė. Aš juos savo dirbtuvėje išsidėliojau, džiovinau“, – prisimena menininkas, buvęs  Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys.

Išsaugojęs vaikų užfiksuotus to meto liudijimus, po kiek laiko piešinius A. Šaltenis perdavė Lietuvos nacionaliniam muziejui, sau pasilikdamas nedidelę jų dalį. „Galvojau, kad Akademijoje kada atidarysiu parodėlę“, – prisimena tapytojas.

2019 m. Lietuvos nacionalinis muziejus vykdė projektą „Istorinė 1991 m. Sausio 13-oji vaikų piešiniuose“, skirtą supažindinti visuomenę su Sausio 13-ąja, kokią ją tais lemtingais 1991 m. pamatė ir kaip suprato įvairaus amžiaus Lietuvos vaikai, dalijosi minėtais vaikų piešiniais, ieškojo jų autorių.

„Įvairiausio amžiaus vaikai iš visos Lietuvos, piešiniuose ir rašiniuose reikšdami savo rūpestį, nerimą, liūdesį, tikėjimą ir viltį, bandė perteikti šį istorinį momentą, atskleisti savo jausmus ir požiūrį. Vaikams buvo siūloma kurti įvairiomis temomis: „Taika ir laisvė“, „Už Lietuvos laisvę“, „Šalin, budeliai!“, „Piešinys Lietuvai“, „Mano gimtinė“, „Nevirkdyk mūsų saulės“, „Taiki ir laisva ateities Lietuva!“, – pasakojo Lietuvos nacionalinio muziejaus muziejininkė Evelina Bukauskaitė.

Galvodamas apie sudėtingus pirmuosius Lietuvos atkurtos Nepriklausomybės metus, A. Šaltenis prisiminė savo dirbtuvėse turįs dalį piešinių ir galiausiai rado aplanką su 43-imis kūriniais. 

Vertindami ir didžiuodamiesi Lietuvos Nepriklausomybe, VDA dalijasi prieš tris dešimtmečius vaikų jautriai išgyventais ir piešiniuose perteiktais įspūdžiais.

„Branginkime vieną svarbiausių kuriančiam menininkui vertybių – laisvę, nepamiršdami, kad esame ne tik meno, bet ir Lietuvos ateities kūrėjai. Visai Akademijos bendruomenei linkiu, kad Kovo 11-osios dvasia mus vienytų ir suburtų prasmingiems darbams, kviečiantiems ateities kartas didžiuotis mumis taip, kaip mes šiandien vertiname tuos, kurie atvedė mus į laisvę“, – VDA bendruomenę sveikina rektorė doc. Ieva Skauronė

Jei radote savo piešinį, kreipkitės el. paštu komunikacija@vda.lt.

Piešinių galeriją rasite vda.lt svetainėje arba VDA Facebook paskyroje.

Pranešimą paskelbė: Andrius Nenėnas, VšĮ Vilniaus dailės akademija

Parašykite komentarą