Šiandien, kovo 26 d., nuotoliniu būdu organizuotoje 22-ojoje Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėjos sesijoje aptarti aktualūs dvišaliai ir regioniniai klausimai, tarp jų – Lietuvos ir Lenkijos vaidmuo remiant demokratinius procesus Rytų partnerystės šalyse, ypatingą dėmesį atkreipiant į paramą Baltarusijai, padėtį Rusijoje.
Seimo Pirmininko pavaduotojas, Seimo delegacijos Lietuvos ir Lenkijos parlamentinėje asamblėjoje vadovas Paulius Saudargas sesijos metu pažymėjo, kad Lietuva ir Lenkija turi bendrą siekį užtikrinti saugią regiono kaimynystę ir teikti paramą Rytų partnerystės šalių eurointegraciniams siekiams.
„Palaikome baltarusių tautos apsisprendimą kurti savo šalies ateitį vadovaujantis demokratijos principais ir raginame Baltarusijos režimą nedelsiant nutraukti represijas prieš taikius žmones. Mūsų dėmesio centre ir toliau privalo išlikti taip pat ir mėginimai susidoroti su opozicija Rusijoje. Galiausiai, turime ir toliau remti Ukrainą. Visa tai gebėsime atlikti patys būdami stiprūs, tad ir toliau stiprinkime bendradarbiavimą gynybos ir saugumo srityje – tiek dvišaliu pagrindu, tiek bendradarbiaujant NATO“, − pabrėždamas svarbias Lietuvos ir Lenkijos pastangas remti demokratinius procesus Rytų partnerystės šalyse kalbėjo P. Saudargas.
Seimo delegacijos vadovas pasidžiaugė šiandien pasirašytu bendru Asamblėjos pareiškimu, kuriuo abipusiai išreiškiamas susirūpinimas procesais Rytų partnerystės šalyse.
Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėja sieks, kad per Lenkijos ir Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai 2025 ir 2027 metais asocijuotoms Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės šalims (Moldovai, Sakartvelui, Ukrainai) būtų suteiktas šalių kandidačių į ES narius statusas ir pradėtos derybos dėl narystės ES.
„Rytų partnerystės šalių sėkmės pavyzdys yra strategiškai svarbus padedant kurtis demokratinei ir europietiškai Rusijai vietoj agresyvios, nedraugiškos, tarptautinius įsipareigojimus laužančios ir nuolatinę geopolitinę įtampą keliančios Rusijos Federacijos“, − atkreipiamas dėmesys Asamblėjos pareiškime.
Asamblėja taip pat paragino Baltarusijos režimą: nutraukti represijas prieš taikius žmones ir paleisti sulaikytuosius demonstracijose po falsifikuotų rinkimų; nedelsiant paleisti į laisvę sulaikytus Baltarusijos lenkų mažumos lyderius, tarp jų – Baltarusijos lenkų sąjungos pirmininkę Andželiką Borys. Ji visapusiškai palaiko laisvų ir demokratinių rinkimų Baltarusijoje vadovaujant ir prižiūrinti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO) idėją, taip pat Baltarusijos piliečių ryžtą kurti savo šalies ateitį vadovaujantis demokratijos, teisės viršenybės ir žmogaus teisių principais.
Asamblėja griežtai pasmerkė Rusijos Federacijos veiksmus, prieštaraujančius tarptautinei teisei ir Rusijos prisiimtiems įsipareigojimams ir, Asamblėjos narių manymu, nederančius Europos Tarybos ir ESBO narei, įsipareigojusiai gerbti pagrindines laisves, žmogaus teises ir teisinės valstybės principą, įtvirtintus Europos žmogaus teisių konvencijoje, Helsinkio baigiamajame akte ir Tarptautiniame pilietinių ir politinių teisių pakte.
Pareiškimu Lenkijos ir Lietuvos delegacijos Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje ir ESBO Parlamentinėje Asamblėjoje paragintos bendradarbiauti ir imtis būtinų priemonių Rusijos Federacijos padarytiems normų, principų ir įsipareigojimų pažeidimams įvertinti ir pasmerkti.
Sesijoje taip pat buvo aptarti Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Abiejų Tautų tarpusavio įžado 230-ųjų metinių minėjimo programos, Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties įgyvendinimo, bendradarbiavimo infrastruktūros ir energetikos srityje bei epidemiologinės situacijos dėl koronaviruso klausimai.
2021 m. Lietuva ir Lenkija minės Abiejų Tautų Respublikos Gegužės 3-iosios Konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230-ąsias metines. Šia proga gegužės 3-iąją numatoma surengti bendrą nuotolinį šventinį Lietuvos ir Lenkijos parlamentų minėjimą.
Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėja buvo įkurta 1997 m. birželio 12 d. Asamblėjos tikslas – vystyti ir stiprinti abiejų šalių bendradarbiavimą aptariant abi valstybes dominančias problemas ir priimant bendrus dokumentus.
Pranešimą paskelbė: Rimas Rudaitis, Lietuvos Respublikos Seimas