Verslas

Lietuvių kuriamus konstruktorius pamėgo užsieniečiai

Įdomus konstruktorius ne būtinai turi būti užsienietiškas. Tai įrodinėja lietuvių kompanija, kurių kuriamus konstruktorius „Totem“ įvertino ne tik įvairių šalių konstruktorių mėgėjai, bet pripažino ir pasaulio universitetai, naudodami juos savo mokymo programose.

Kitoks nei kiti

Konstruktorių pasiūla šiandieninėje rinkoje išties didelė. Tad kuo gi ypatingi lietuvių kuriami konstruktoriai? Ir kodėl juos mielai perka čekai, ispanai ar anglai ir netgi preciziškumu garsėjantys vokiečiai? 

„Mūsų konstruktorius ypatingas tuo, kad jis skirtas pjaustyti. Detalės pagamintos iš plastiko, kad būtų lengvos, lengvai pjaunamos, kad būtų malonu dirbti.  Pagrindinė detalė – sija, yra mūsų patentuotas išradimas. Prie jos tvirtinamos kitos detalės, kurias gali atsipjauti kokio nori ilgio. Prie konstruktoriaus yra ir darbui skirti įrankiai“, – kuo ypatingi lietuvių kuriami konstruktoriai, aiškina įmonės vadovė Martyna Bielskienė.

Ir ne tik pjaustomos detalės „Totem“ konstruktorius daro patrauklius. Prie sijos taip pat tvirtinamos elektronikos detalės, varikliukai, o tai leidžia savo sukurtus modelius valdyti per mobiliąją aplikaciją.

„Galima surinkti modelį pagal pateiktas instrukcijas arba galima jį perkurti. Tarkime, gali pridėti varikliuką ir priversti judėti tam tikrą dalį ar visą modelį, gali jį valdyti ir pan. Tai – universalus konstruktorius,“ – tikina M. Bielskienė. 

„Totem“ – tai dviejų tipų konstruktoriai, skirti pradedantiems ir jau pažengusiems konstruotojams mėgėjams. „Dalyvaudami parodose Europoje, pastebėjome paklausą keliuose segmentuose, tad dabar kuriame konstruktorius ir vaikams, ir suaugusiems. Vaikams skirti žaidybiniai modeliai, surenkami pagal jau paruoštas instrukcijas. Stengiamės, kad tai nebūtų žaislai, kuriuos vaikai surenka ir numeta – norime, kad jie skatintų kūrybiškumą, technologinį, inžinerinį mąstymą, keltų iššūkius. Pastebėjome, kad su jaunesniais vaikais į procesą įsitraukia tėvai – tai džiugina, nes skatina šeimos bendravimą, domėjimąsi mokslu per pavyzdį“, – aiškina įmonės vadovė.

Suaugusieji „Totem“ konstruktorius naudoja spręsti įvairioms mokslo užduotims, realioms buities palengvinimo problemoms. „Totem“ konstruktorius gali pasitarnauti kaip modelis prieš kuriant realų daiktą. Tad jiems siūlomi detalių rinkiniai, kurie kiekvienam leidžia realizuoti savo fantazijas. „Mūsų konstruktoriai arčiau tikro gyvenimo – tikri varžtai, tikros veržlės, tikri įrankiai. Tu kuri tikro pasaulio sumažintą modelį“, – teigia M. Bielskienė. Ir toks teiginys – ne iš piršto laužtas, o pagrįstas konstruktorių išbandžiusių žmonių atsiliepimais. Štai vienas vyresnio amžiaus vokietis, surinkęs siūlomą automobilio modelį, džiaugėsi, kad jautėsi  tarsi rinkdamas tikrą, nes ir važiuoklės mechanizmas, ir kitos dalys labai panašios į tikras.

Yra „Totem“ rinkinių, kurie renkami po 4-6 valandas, bet net ir paprasčiausiam modeliui surinkti reikia poros valandų. „Mūsų konstruktoriai teikia rinkimo džiaugsmą“, – užtikrina M. Bielskienė.

Norvegiška idėja

Šiandien „Totem“ konstruktorius kuria devynių lietuvių komanda, tačiau idėja kilo norvegui Larsui Ovrumui. O viskas prasidėjo nuo to, kad pats būdamas elektronikos inžinierius laisvalaikiu jis visada mėgo meistrauti. Kitaip tariant, Larsas yra „makeris“. Visame pasaulyje per paskutinį dešimtmetį išpopuliarėjęs „makerių“ judėjimas skatina kūrybą plačiąja prasme – jis sujungia mokslą, technologijas, verslą, meną, amatus ir pasidaryk-pats (angl. Do-It-Yourself) iniciatyvą. „Makerių“ judėjimo dalyviai kasdienius objektus paverčia patogesniais naudojimui, pasitelkdami technologijas prikelia naujam gyvenimui ir visiems jį daro paprastesnį.

Tačiau pasirodė, kad realizuoti savo idėjas norvegui buvo ne taip paprasta, nes tiesiog nebuvo konstruktoriaus, kuris siūlytų jo poreikius atitinkančių sprendimų, reikėdavo derinti skirtingų konstruktorių detales, ieškoti trūkstamų dalių, gręžti ar sudėtingai pjauti tam nepritaikytas detales. „Taip jam gimė mintis sukurti siją, prie kurios lengva tvirtinti kitas detales, pjaustyti jas pagal poreikį ir jungti įvairiais kampais, “ – pasakojo įmonės vadovė M. Bielskienė.

Taigi sukūręs siją sau, norvegas netrukus ją sumanė pasiūlyti ir kitiems. Todėl pirmieji konstruktoriai ir buvo skirti labiau pažengusių, suaugusiųjų laisvalaikiui. Vėliau paaiškėjo, kad „Totem” konstruktoriai domina ir vaikus. Taip gimė modeliai, surenkami pagal instrukcijas. Beje, „Totem” konstruktoriai skirti taip pat vyresniems vaikams – nuo 12 metų.  „Vyresniems vaikams nėra tiek daug skirtų žaislų, kurie jiems būtų įdomūs. Mūsų tikslas – atitraukti vaikus nuo kompiuterių. Mūsų kuriami konstruktoriai puikiausiai galėtų būti naudojami ir mokyklose po pamokų – vietoj to, kad vaikai žiūrėtų į ekranus, jie smagiai leistų laiką kurdami. Juolab šie konstruktoriai valdomi motoriukų, tad galima ne tik kurti, bet ir rengti įvairias jų varžybas ir kovas”, – pasakoja M. Bielskienė.

Išties „Totem“ konstruktorių patrauklumą jaunimui didina dar ir tai, kad yra sukurta mobilioji aplikacija, kuri leidžia modelius sukonfigūruoti pagal savo norus.

Beje, Lietuvoje „makerių“ judėjimas dar tik įgauna pagreitį, tačiau jo populiarumas sparčiai auga. Kūrybinės erdvės (angl. Maker Space) aktyviai steigiamos Lietuvos mokyklose – vien pastaraisiais metais Vilniaus miesto savivaldybė su VGTU „LinkMenų fabriku“ įkūrė ir įveiklino daugiau nei 20 tokių erdvių sostinėje. Tad ir „Totem“ konstruktoriai kol kas populiaresni užsienyje nei Lietuvoje.

Užkariavo ir Kembridžą

Bet kol „Totem“ kūrėjai dar tik svajoja apie tai, kad jų konstruktoriai galėtų sudominti Lietuvos moksleivius ir dar tik planuoja vystyti edukacijos liniją STEM, pasaulio universitetai juos jau įvertino. Pavyzdžiui, „Totem“ konstruktorius savo tikslams sėkmingai naudoja Kembridžo, Nortumbrijos universitetai ir net okeanologijos studentai Havajuose. 

„Norime švietimo rinkos segmente rasti savo vietą. Juk šie konstruktoriai puikiai tinka mokyti inžinerijos pradmenų, lavina kūrybiškumą”, – sako M. Bielskienė, prasitardama, kad dabar kūrėjų mintyse – modeliai, kurie būtų dar ir programuojami.

Pranešimą paskelbė: Karolis Bilčius, UAB Aldrea filialas Totem

Parašykite komentarą