Laisvalaikis

Lietuviškai Meilės dienai – 3 desertų receptai, kuriems mylimieji neliks abejingi

Manote, kad Meilės dienos šventė į Lietuvą atkeliavo iš Vakarų ir siejasi tik su šventuoju Valentinu? Tuomet tikriausiai pamiršote, jog šį sekmadienį yra minima senovės lietuvių kultūrą menančios baltų meilės dievaitės Mildos diena. Nors ši šventė mena pagoniškus laikus, šiandien pažymėti Mildos dieną palepinant savo antrąją pusę tampa vis populiariau. O kaip saldžiau lepinti, jei ne desertais?! Tam puikiai pasitarnaus modernios tradicinių lietuviškų desertų idėjos.

Senovės lietuvių kultūroje Mildos vardu buvo vadinama meilės, laisvės ir piršlybų deivė, kuriai pagerbti skirta šventė kasmet minima gegužės 13-ąją. Pagal senovės tradicijas, šią dieną įprasta dedikuoti meilei ir sužadėtuvėms, taip pat tikima, kad Mildos diena yra ypač palanki norint pratęsti giminę.

„Meilės deivę savo kultūroje turėjo kiekviena iškili senovės tauta. Graikų kultūroje tai – garsioji Afroditė, romėnų kultūroje – Venera. Savo ruožtu senovės lietuviai savąją deivę labai gerbė: skaičiuojama, kad dabartinėje Lietuvos teritorijoje stovėjo bent trys puošnios Mildai skirtos šventyklos. Kadangi meilė – būtina kiekvieno žmogaus gyvenimo dalis, Mildos diena tampa puikia proga švęsti ir šiandien“, – sako  lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos departamento direktorius Aidas Poleninas, pabrėždamas, kad jokia šventė neapsieina be saldžiausių desertų.

Todėl lietuviškosios Meilės dienos proga A. Poleninas dalijasi skaniausiais tradicinių lietuviškų desertų receptais, pagardintais moderniais prieskoniais. O jei gaminti laiko vis dėlto pristigs, nustebinti savo mylimuosius galite su „Maximos“ konditerijos meistrų pagamintais desertais.

Meilūs sluoksniuoti obuoliai

„Maximos“, kur gimsta šimtai skirtingų skonių tortų ir pyragaičių, atstovas A. Poleninas pristato visiškai nesudėtingą lietuvišką desertą, kurį išpuoselėjo žemaičiai – saldumynas kadaise buvo ypač populiarus šiaurės vakarų Lietuvoje. Anot A. Polenino, skanumynas idealiai tinka būti dovanojamas Mildos dieną, mat yra gaivus ir saldus, visai kaip jausmai mylimam žmogui.

„Sluoksniuotiems obuoliams paruošti reikės 2 stiklinių miltų, 2 kiaušinių, 4 obuolių, 100 gramų sviesto, šiek tiek sodos, cinamono ir cukraus. Iš miltų, kiaušinių ir sodos išminkykite tešlą ir ją plonai iškočiokite. Ant tešlos išdėliokite skiltelėmis pjaustytus obuolius, apiberkite cukrumi ir cinamonu, uždėkite šiek tiek sviesto ir viską uždenkite tešla. Tuomet vėl dėliokite obuolius, apiberkite cukrumi, cinamonu, uždėkite sviesto… Taip kartokite tiek kartų, kiek norite turėti sluoksnių, viršuje palikdami tešla nedengtus obuolius. Desertą kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 30-40 minučių, o jam iškepus darsyk apibarstykite cukrumi ir įteikite mylimam žmogui“, – sako A. Poleninas.

Mylinti plikyta boba

Kitas tradicinis lietuviškas desertas – dažno itin mėgstama plikyta boba. Tiesa, tokią paruošti, pasak „Maximos“ atstovo, truks ilgiau. Norint antrąją pusę pamaloninti skania plikyta boba, jums reikės 2 stiklinių pieno, 1 kilogramo miltų, 75 gramų mielių, 10 kiaušinių trynių, 150 gramų miltinio cukraus, 150 gramų sviesto, pusės lazdelės vanilės, 100 gramų razinų, arbatinio šaukštelio druskos ir 200 gramų cukrinukų papuošimui.

„Dalį miltų užpilkite stikline verdančio vandens ir suplakite į skystoką tyrę. Jai ataušus, mieles ištirpinkite stiklinėje pieno, suberkite 250 gramų miltų, ir išmaišykite. Uždengę gautą tešlą rankšluosčiu, palaikykite ją šiltai, kol iškils, o per tą laiką išplakite kiaušinių trynius ir cukrų, kol masė virs putomis. Vėliau šią masę užpilkite ant iškilusios tešlos, taip pat įpilkite likusius miltus ir pieną, druską bei kitus prieskonius ir, gerai išmaišę, imkitės minkyti. Ant išminkytos tešlos supilkite ištirpdytą sviestą ir leiskite tešlai dar labiau iškilti“, – sako A. Poleninas.

Kol tešla kyla, pasiruoškite kepimo formą: jos šonus ir dugną ištepkite sviestu, pabarstykite džiūvėsėliais. Tešlai iškilus, į kepimo formą dėkite jos tiek, kad užpildytų ne daugiau pusės formos tūrio. Leiskite tešlai pakilti lig pat formos viršaus, ir tuomet pašaukite kepti.

„Plikytą bobą reikia kepti maždaug valandą, 180 laipsnių temperatūroje. Ją valgyti galima tik pilnai atšalus, o prieš vaišinant antrąją pusę galima papuošti cukrinukais“, – siūlo prekybos tinklo „Maxima“ ekspertas.

Saldus kaip meilė medaus tortas

Šio gardėsio receptas, pasak A. Polenino, pirmiausia išpopuliarėjo Aukštaitijoje, todėl lig šiol tortas vadinamas aukštaitišku. Jam paruošti reikės nei daug, nei mažai: tešlai – 5 kiaušinių, 5 šaukštų medaus, 125 gramų cukraus, 600 gramų miltų, 1 šaukštelio sodos, 1 šaukšto meduoliams skirto prieskonių mišinio, kremui – 0,75 litro grietinės, citrinos žievelės, 300 gramų miltinio cukraus, o sulaistymui –stiprios, citrinos sultimis, cukrumi ir romu pagardintos arbatos stiklinės.

„Laikydami indą karštame vandenyje, iki tirštos, bet purios masės suplakite kiaušinius, cukrų ir medų. Suberkite miltus, parūgštintame vandenyje ištirpdytą sodą bei prieskonius, ir užminkykite tešlą. Padalinkite ją į keturias dalis ir iš kiekvienos jų iškočiokite po paplotį, juos kepkite apie 10 minučių. Papločiams iškepus, sulaistykite juos arbata“, – diktuoja „Maximos“ maisto gamybos departamento vadovas.

O tuomet pasiruoškite kremą: gerai atšaldytą grietinę išplakite su cukrumi, kol masė taps puri. Gautu kremu pertepkite torto papločius ir suslėgę palaikykite šaltoje vietoje. „Tokį tortą galite puošti pagal pageidavimus – riešutais, uogiene, cukrinukais ar bet kuo, ką tik mėgsta mylimas žmogus“, – sako A. Poleninas.

Apie bendrovę „Maxima“

Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 245 „Maximos“ parduotuvės, kuriose dirba daugiau nei 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 550 tūkst. klientų.

 

Pranešimą paskelbė: Lilija Eizintienė, Fabula Hill+Knowlton Strategies

Parašykite komentarą