Susisiekimo viceministrė Agnė Vaiciukevičiūtė, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos (KVJUD) vadovas Algis Latakas kartu su Lietuvos verslo atstovų delegacija ketvirtadienį užbaigė oficialų vizitą Taivano sostinėje Taipėjuje, Sindžu, Taičunge, Tainane ir Gaosiunge. Dvipusių verslo ryšių stiprinimo pradžią pažymėjo tarp UAB „Vėjo projektai“ bei kompanijos „Tangeng Advanced Vehicles Co“ (TAV) pasirašytas susitarimo memorandumas dėl elektrinių transporto priemonių gamybos. Taip pat susitikimuose įvertintos krovinių iš Taivano vežimo per Klaipėdos uostą ir reguliaraus tiesioginio oro susisiekimo tarp šalių galimybės ir perspektyvos.
„Tai pirmas tokios lygmens Susisiekimo ministerijos ir verslo atstovų vizitas Taivane siekiant plėtoti bendradarbiavimą transporto srityse. Per penkias dienas turėjome 14 susitikimų, tarp kurių su keturių ministerijų, dviejų tarptautinių jūrų uostų, kelių globalaus masto Taivano privačių ir valstybės valdomų kompanijų atstovais, tarptautinius jūrų uostus vienijančiomis organizacijomis ir privačiomis elektrinius automobilius bei jų komponentus gaminančiomis įmonėmis. Pagrindinis vizito tikslas – bendrų sąlyčio taškų ekonominio bendradarbiavimo, transporto bei logistikos sektoriuose paieškos. Dėmesį skyrėme ir bendriems laivybos bei aviacijos sprendimams. Kitas žingsnis – abiejų pusių ekspertų bendras darbas ir vertinimai tolesniam bendradarbiavimui. Potencialo įžvelgiame daug“, – teigia susisiekimo viceministrė A. Vaiciukevičiūtė.
Pagrindus partnerystei tarp Lietuvos ir Taivano verslo padėjo šią savaitę Gaosiungo mieste įvykęs oficialaus susitarimo memorandumo pasirašymas tarp „Dancer Bus“ prekės ženklą valdančios Lietuvos elektrinių autobusų gamintojos UAB „Vėjo projektai“ ir didžiausio Taivano keleivinių ir krovininių transporto priemonių gamintojo TAV. Pasirašydami memorandumą, įmonių atstovai sukūrė prielaidas bendros įmonės įsteigimui ir elektrinių transporto priemonių gamyklos įkūrimui Lietuvoje.
Pietryčių Azijos salose įsikūręs Taivanas turi 7 tarptautinius ir 4 vietinius uostus, kuriuose veiklą vykdo ir didžiosios pasaulinės krovinių pervežimo kompanijos. Kelios iš jų veikia ir Klaipėdoje.
Susisiekimo viceministrės A. Vaiciukevičiūtės ir A. Latako susitikimuose su Taivano transporto ir komunikacijų ministerijos viceministru, tarptautine Taivano uostų korporacija, uostų ir verslo įmonių vadovais ir valdybų pirmininkais aptartos galimybės krovos apimtis Klaipėdos kryptimi grąžinti į ikipandeminį lygį ir jas palaipsniui didinti, siekiant kompensuoti šiais metais sumažėjusius krovinių srautus.
Vizito Taivane metu taip pat aplankytas Taičungo uostas, kuriame yra numatytas apie 100 hektarų plotas pramonės parkui plėtoti. Šioje teritorijoje bus gaminami vėjo jėgainių turbinų komponentai, jėgainės bus surenkamos ir vykdoma jų plėtra jūroje. Iki 2025 m. šalia Taičungo uosto planuojama pastatyti du vėjo jėgainių parkus jūroje su 65 vėjo turbinomis, kurių bendra instaliuota galia sieks 3 GW vėjo energijos gamybos pajėgumo. Lietuvai rengiantis 700 MW vėjo jėgainių parko statyboms Baltijos jūroje, Klaipėdos uostas galėtų tapti svarbia šiam projektui reikalingų išteklių platforma. Taivano uostams pasiūlyta bendradarbiauti keičiantis patirtimi apie tokių projektų įgyvendinimą.
„Skirtingų priežasčių sukeliama ekonominė turbulencija išlieka iššūkiu, o vienas jo sprendimo būdų – logistikos diversifikavimas, besivystančių ekonomikų ir naujų krypčių paieškos“, – pabrėžia susisiekimo viceministrė A. Vaiciukevičiūtė.
Lietuvos atstovai Taivane taip pat aptarė tarptautinio oro susisiekimo politikos formavimo gaires – tiesioginių oro kelių atvėrimo tarp Lietuvos ir Taivano poreikį. „China Airlines“ atstovams buvo pristatytos Lietuvos aviacijos sektoriaus stiprinimo perspektyvos, apibrėžtas reguliarių krovininių reisų ir užsakomųjų keleivinių skrydžių poreikis.
Penkių dienų vizito Taivane metu kartu su susisiekimo viceministre A. Vaiciukevičiūte, KVJUD ir UAB „Vėjo projektai“ atstovais verslo ryšius mezgė UAB „Altas Auto“ ir UAB „Elinta Robotics“ vadovai.
Pranešimą paskelbė: Justina Šveikytė, LR Susisiekimo ministerija