Iškritus sniegui, kelio danga pasidaro slidi dėl ledo ir paties suploto sniego. Žiema būna kasmet, tačiau pasirodžius pirmajam sniegui visuomet atrodo, kad jis buvo netikėtas. „Lietuvos draudimo“ specialistai pastebi, kad tą dieną nelaimingų įvykių skaičius keliuose šokteli dvigubai. Anot jų, dauguma vairuotojų savo vairavimo įgūdžiais itin pasitiki, tačiau tik žieminių padangų naudojimas dar neužtikrina saugumo.
Vairuotojai, kurie jau pasirūpino žieminėmis padangomis mano, kad su jomis slidžiuoju laikotarpiu galima važiuoti lygiai taip pat, kaip važiuoja vasaros, sausuoju, sezonu. Visgi, ekspertų teigimu, tokia vairuotojų nuostata nėra teisinga.
„Labai svarbu įvertinti situaciją tinkamai ir suprasti, kad žiemos sezonu visiškai pasikeičia stabdymo bei greitėjimo laikas – jis yra kur kas ilgesnis ir sudėtingesnis. Todėl žiemos laikotarpiu itin svarbu laikytis saugaus atstumo, nes būtent jo nesilaikymas tampa pagrindine problema“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.
Ekspertas rekomenduoja žiemos sezonu laikytis mažiausiai dvigubai didesnio atstumo nuo kitų automobilių, nei yra laikomasi vasaros sezonu. Taip pat svarbu įsivertinti savo automobilio stabdymo galimybes, nes kiekviena transporto priemonė reaguoja skirtingai. Būtina nusimatyti daugiau laiko kelionei, kad nereikėtų skubėti ir pavyktų išvengti avarijų.
Daug pasitikėjimo, tačiau jis negelbėja prastos situacijos
Galima sakyti, kad žmonės nėra prisitaikę prie tokios aplinkos ir staigaus pokyčio, tačiau draudimo ekspertas pastebi vis tas pačias esmines nelaimes, kurios nutinka iškritus pirmajam sniegui.
„Panašu, kad žmonės tiesiog labai pasitiki savo vairavimo įgūdžiais, tačiau natūralu, kad jie pasimiršta per tą laiką nuo paskutinės žiemos ir sniego. Net jei ir vairuojama ta pati transporto priemonė kaip pernai, eismo sąlygos reikalauja daugiau atidumo. Dar daugiau dėmesio reikėtų skirti naujam automobiliui ir stebėjimui, kaip greitai su juo pavyksta stabdyti ar pagreitėti“, – dėmesį atkreipia Artūras Juodeikis.
Saugus greitis, atstumas, posūkių manevrai
„Lietuvos draudimo“ ekspertas įvardija keletą nelaimių, kurios yra esminės ir besikartojančios kasmet, tik pasirodžius pirmam sniegui.
„Žmonės nepasirenka saugaus greičio ir todėl atsitrenkia į priekyje stovintį ar važiuojantį automobilį. Tokių įvykių turime išties labai daug. Ženkliai auga ir nelaimingų įvykių parkuojantis ar jau išsukant iš parkavimo aikštelės kiemuose, prekybos centrų aikštelėse, kurios yra lauke“, – pažymi Artūras Juodeikis.
Ekspertas taip pat išskiria posūkius į kairę, kai tiek sukantys į šią pusę, tiek važiuojantys tiesiai vairuotojai neįvertina stabdymo galimybės, nes ratų sukibimas su danga yra net kelis kartus prastesnis, lyginant su vasaros laikotarpio danga. Pasukimo ir stabdymo laikas tampa ženkliai ilgesnis.
Anot draudiko, dar vienas svarbus aspektas yra išvažiavimas iš šalutinių kelių į pagrindinius. Judant iš šalutinio į pagrindinį kelią prasisuka ratai ir išsukimo laikas tampa ilgesnis, nei buvo neslidžiuoju periodu.
Svarbus kiekvieno eismo dalyvio saugumas
Artūras Juodeikis pažymi, kad šalutiniai keliai yra svarbūs ir pagrindiniu keliu važiuojantiems vairuotojams – jie taip pat turėtų pristabdyti ir pasisaugoti, išlaikyti dėmesį.
„Nepaisant to, kad vairuotojas važiuoja pagrindiniu keliu ir avarijos atveju neliktų kaltas, vis tiek turi saugotis kitų eismo dalyvių, blaiviai įvertinti situaciją, pristabdyti ir žvalgytis, nes pasekmės gali būti itin skaudžios.
Taip pat svarbūs ir kiti eismo dalyviai – galbūt dviratininkų žiemą yra mažiau, tačiau jų būna. Gali iš tamsos išlįsti pėsčiasis, paslysti, nugriūti, nespėti pereiti pėsčiųjų perėjos. Situacijų nutinka įvairiausių ir visos jos išties skaudžios“, – išlaikyti budrumą skatina Artūras Juodeikis.
Didmiesčiuose daug nelaimių, bet užmiestyje jos skaudesnės
Kaip teigia ekspertas, didieji miestai susiduria su kamščiais, nekantriais vairuotojais, kurie bando gudrauti ir važiuoti, pavyzdžiui, autobusų, taksi, elektromobilių juosta.
„Dideli miestai turi santykinai daug žalų, bet jos paprastai yra smulkesnės. Užmiesčiuose, miesteliuose tų avarijų būna kiek mažiau, tačiau jos – ženkliai skaudesnės bei brangesnės. Pasitaiko daugiau tokių įvykių, kaip kad nuvažiavimas nuo kelio ir panašių“, – teigia Artūras Juodeikis.
„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia draudimo bendrovė šalyje, savo paslaugas teikianti daugiau nei 588 tūkstančiams privačių ir verslo klientų. Bendrovė užima didžiausią ne gyvybės draudimo rinkos dalį šalyje ir turi daugiau nei 1000 darbuotojų komandą visoje Lietuvoje. „Lietuvos draudimas“ yra ne kartą pripažintas Geriausiu darbdaviu Baltijos šalyse.
Daugiau informacijos:
Rolanda Lipnevičiūtė
AB „Lietuvos draudimas“ Komunikacijos vadovė
Mob. +370 616 73728; El. p. rolanda.lipneviciute@ld.lt