Studijos

Laisvės gynėjų dienos išvakarėse Seime bus pristatyta paroda apie Ukrainos pasipriešinimą Rusijos invazijai

2023 m. sausio 11 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Sausio 12 d., ketvirtadienį, 15.30 val. Seimo II rūmų parodų galerijoje bus pristatyta paroda „Mūšis už Kyjivo regioną 2022 m.: ginkluotųjų pajėgų ir piliečių pasipriešinimas Rusijos invazijai“.

Parodą atvers Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Ukrainos ambasadoriaus Lietuvoje Petro Beštos pavaduotojas Viktoras Hamockis, žodį tars parodos autoriai: Petrivtsų vietos bendruomenės pirmininkas Radionas Starenkis ir Petrivtsų seniūno pavaduotoja Khrystyna Basok. Muzikinius kūrinius atliks dainininkės iš Ukrainos Tetjana Jaremenko ir Viktorija Jaremenko.

 „Pasaulio demokratinėms jėgoms, o šiuo atveju atremiant Rusijos agresiją Ukrainoje, reikia kovoti ne tik už teritoriją, bet ir už žmonių protus ir širdis, nes priešas puola ne tik ginklais, bet ir akiplėšiška propaganda. Todėl žinios apie tai, kas iš tiesų vyksta Ukrainoje, tikslios informacijos apie Rusijos ginkluotųjų pajėgų daromus karo nusikaltimus ir jų mastą skleidimas yra labai svarbus. Ši paroda leis žmonėms, negalintiems savo akimis išvysti karo realybės, bent iš dalies prie to prisiliesti virtualios realybės portalų pagalba“, – pažymi parodos Seime iniciatorius Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas.

Kyjivo regiono Vyshgorodo rajono Petrivtsų vietos bendruomenė herojiškai priešinosi rusų įsibrovėliams nuo pat vasario 24-osios iki kovo 31-osios – iki Rusijos pajėgų išstūmimo iš Kyjivo regiono. Šiame regione Rusijos kariai įvykdė daugybę karo nusikaltimų ir nusikaltimų prieš civilius gyventojus. Specialios tarptautinių ekspertų grupės (įskaitant ir ekspertus iš Lietuvos) dokumentavo šiuos nusikaltimus. Petrivtsų vietos bendruomenė buvo šių nusikaltimų liudininkai, daugelis iš jų tapo nusikaltimų aukomis. 

Vietos valdžios atstovai, savanoriai ir tiesiog aktyvūs piliečiai surinko labai daug daiktų, kuriuos naudojo Rusijos ginkluotosios pajėgos, tokių kaip ginkluotės ir karinės ekipuotės dalys. Be to, nuo pat invazijos pradžios buvo fiksuojami įvykiai – kovos, raketų smūgiai, sugriovimai.

„Kyjivo regiono savivaldos administracijos specialistai iš daugybės jų įrašytos vaizdo medžiagos iš karo nusikaltimų zonos Kyjivo regione epizodų parengė virtualios realybės parodą. Ji sudarys galimybę kiekvienam, neabejingam tam, kas vyksta, pažvelgti į rusų okupantų daromus karo nusikaltimus. Kol Kremlius deda visas pastangas atgrasyti Vakarų partnerius nuo pagalbos Ukrainai, mes jaučiame kolektyvinę atsakomybę – padaryti viską, kad išlaikytume pasaulio dėmesį Ukrainai, tokiu būdu išsaugodami demokratinį tarptautinės bendruomenės pagrindą“, – sako parodos rengėjai.

Parodą Seimo II rūmų galerijoje apžiūrėti galima sausio 11–15 d. Įėjimas laisvas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Parašykite komentarą