Studijos

Kultūros ministrė: „Gedimino kalnas sunkiai serga, bet per pusę metų likviduota krizinė situacija“

Birželio 20 d. kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis ir aplinkos ministras Kęstutis Navickas aptarė Gedimino kalno situaciją ir susitiko su į Vilnių atvykusiais Lenkijos hidrogeologijos, hidrotechnikos ir geologijos specialistais.
Pasak kultūros ministrės, Gedimino kalne yra susiformavusios dvi kritinės vietos: šiaurės vakarų pusė, kurioje yra didžioji nuošliauža, ir pietrytinė pusė, kurioje taip pat formuojasi kelios nuošliaužos. „Per pusę metų pavyko padaryti kelis esminius dalykus: likviduota kritinė situacija – sutvirtinti iškrypę rostverkai ir įrengta geologinės stebėsenos sistema“, – teigė Liana Ruokytė-Jonsson.
Remiantis gegužės mėnesio pabaigoje gautomis teigiamomis Gedimino kalno šiaurės vakarų šlaito (1-osios dalies) techninio tvarkybos darbų projekto ekspertizės išvadomis, buvo gauti patvirtinimai ir leidimas vykdyti šlaito tvarkybos darbus. Techninis tvarkybos darbų projektas buvo ekspertuojamas bendrosios ir dviejų specialiųjų ekspertizių, papildomai atsižvelgiant į gautus specialistų pastebėjimus. Šiuo metu jau sudaryta sutartis su rangovais ir realiai pradedamas Gedimino kalno šiaurės vakarinio šlaito tvarkybos procesas. „Darbai prasideda šiandien – šiaurės vakarų šlaitą planuojama sutvarkyti iki 2018 m. antros pusės. Dabar prasideda projekto rengimas pietrytinio šlaito tvarkymui. Delsti negalima, nes artėjant rudeniui nuošliaužų tikimybė ten padidės. „Reikia suprasti, kad Gedimino kalnas yra sudėtinga geologinė sistema, kuri per daugelį metų buvo išnaudojama ir transformuojama įvairiausiais būdais. Gedimino kalnas sunkiai serga ir iš esmės mes prie jo dirbame kaip prie sunkia liga sergančio ligonio – reikia pasiruošti tam, kad projektas yra tęstinis“, – teigė kultūros ministrė.
Šiandien Lietuvos nacionaliniame muziejuje vykusio tvarkybos projekto pristatymo metu Lenkijos specialistai sutiko su Lietuvos ekspertų išvadomis dėl sudėtingos šiaurės vakarų šlaito padėties. Specialistai taip pat pritarė Lietuvos ekspertų nuomonei, kad Gedimino kalnui yra būtinas kompleksinis tvarkymas, atsižvelgiant į tai, kad sudėtingoje būklėje taip pat yra ir Gedimino kalno pietrytinis šlaitas ir Kunigaikščių rūmai.

Viešųjų ryšių skyrius
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
tel. +370 5 219 3583
p. vrs@lrkm.lt

Pranešimą paskelbė: Vilma Žemaitienė, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Parašykite komentarą