Studijos

KONFERENCIJA, SKIRTA PAMINĖTI ANTROJO PASAULINIO KARO PRADŽIOS 80-ĄSIAS METINES

„ANTROJO PASAULINIO KARO ISTORINĖ ATMINTIS“

KONFERENCIJA, SKIRTA PAMINĖTI ANTROJO PASAULINIO KARO

PRADŽIOS 80-ĄSIAS METINES

 Apie II pasaulinio karo reikšmę Vidurio ir Rytų Europai, apie istorinę atmintį, apie tragiškas patirtis ir apie tai, kaip kalbėti, šviesti, mokyti jauniausią kartą apie Antrąjį pasaulinį karą, rugsėjo 17 d. Vilniuje diskutuos istorikai ir atminties institucijų ir muziejų atstovai iš Lenkijos ir Lietuvos. Tą dieną Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyks konferencija „Antrojo pasaulinio karo istorinė atmintis”, skirta paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, kurią organizuoja Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos ambasada, Vytauto Didžiojo universitetas ir Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.

 1939 m. rugsėjo 1-osios rytą nacistinė Vokietija užpuola Lenkiją. Prasideda Antrasis pasaulinis karas, kurio veiksmai iš pradžių apims Europą, o vėliau išplis per visą pasaulį ir lems didžiausią katastrofą žmonijos istorijoje. Likus savaitei iki karo pradžios, 1939 m. rugpjūčio 23-ąją, Hitleris ir Stalinas pasirašo susitarimą, visuotinai vadinamą Molotovo-Ribentropo paktu. Tarptautinei teisei prieštaraujantis susitarimo priedas – slaptasis protokolas – nustato įtakos sferas Vidurio ir Rytų Europoje. 1939 m. rugsėjo 17-ąją Raudonoji armija užima rytinę Lenkijos dalį. Hitlerio ir Stalino aljansas truks iki 1941 m. birželio 22-osios, kai nacistinė Vokietija užpuls SSRS. Baisiausio iš visų karų kataklizmas tęsis bemaž 6 metus ir pareikalaus keliolikos milijonų nekaltų aukų gyvybių.

 Lenkijos institutas Vilniuje kartu su Lenkijos Respublikos ambasada, Vytauto Didžiojo universitetu, Tarptautine komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje organizuoja konferenciją „Antrojo pasaulinio karo istorinė atmintis”, skirtą paminėti Antrojo pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines. Konferencijoje dalyvaus mokslininkai, ekspertai ir muziejinių institucijų atstovai iš Lietuvos ir Lenkijos. Jie diskutuos apie II pasaulinio karo reikšmę Vidurio ir Rytų Europai, apie istorinę atmintį, apie tragiškas patirtis ir apie tai, kaip kalbėti, šviesti, mokyti jauniausią kartą apie II pasaulinį karą.

 Konferencijos atidaryme dalyvaus: dr. Mindaugas Kvietkauskas, Lietuvos Respublikos kultūros ministras, Urszula Doroszewska, Lenkijos Respublikos ambasadorė Lietuvoje, prof. Renaldas Gudauskas, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo direktorius ir Emanuelis Zingeris, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pirmininkas. Moderuos Marcin Łapczyński, Lenkijos instituto Vilniuje direktorius.

 Diskusijoje „Antrojo pasaulinio karo reikšmė Europai ir atmintis apie jį šiandien“ dalyvaus: prof. habil. dr. Grzegorz Berendt (Gdansko universitetas, Gdansko II pasaulinio karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas),  prof. Šarūnas Liekis (Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narys) ir prof. Irena Veisaitė (teatrologė, intelektualė, kultūros veikėja). Moderuos doc. dr. Andrzej Pukszto (Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros vedėjas).

 Diskusijoje „Kaip kalbėti ir mokyti apie II pasaulinį karą jaunąją kartą? Koks yra institucijų, muziejų ir memorialinių  vietų vaidmuo šiame procese?“ dalyvaus:  Andrzej Kacorzyk (Aušvico-Birkenau valstybinio muziejaus direktoriaus pavaduotojas, Tarptautinio edukacijos apie Aušvicą ir Holokaustą centro direktorius), Marius Pečiulis (IX forto muziejaus direktorius), Rafał Rogulski (Europos atminimo ir solidarumo tinklo instituto direktorius), Zigmas Vitkus (istorikas, buv. Panerių memorialo vadovas). Moderuos Donatas Puslys (publicistas, žurnalistas, politikos apžvalgininkas).

 Konferencijos dalyviai turės progą susipažinti su paroda „Kova ir kančios. Lenkijos piliečiai Antrojo pasaulinio karo metu“. Parodą parengė Gdansko II pasaulinio karo muziejus ir Lenkijos užsienio reikalų ministerija.

 Konferencija vyks 2019 m. rugsėjo 17 d. 11-15 val. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje. Renginys vyks lietuvių ir lenkų kalbomis su vertimu. Įėjimas laisvas, bet vietų skaičius yra ribotas! Jei norite dalyvauti, prašome iki rugsėjo 13 d. užsiregistruoti  el. paštu: https://tinyurl.com/seminaras80

 Konferencija Vilniuje tai ne vienintelis renginys skirtas paminėti II pasaulinio karo pradžios 80-ąsias metines, kuri organizuoja Lenkijos diplomatinės atstovybės Lietuvoje. Rugsėjo 16 d. 11 val. Sugiharos namuose Kaune vyks istoriko Rogero Moorhouse’o paskaita (anglų k.) “Nazi Germany and the Soviet Union: The forgotten Great Power relationship of World War Two”. Rugsėjo 19 d. 18 val. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenėje Vilniuje vyks parodos „Lenkijos Respublikos ambasadorius Japonijoje Tadeusz Romer ir žydai karo pabėgėliai Tolimuosiuose Rytuose“ atidarymas, kuriame dalyvaus parodos autorė dr. Olga Barbasiewicz.

 Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Lenkijos Respublikos  ambasada  Vilniuje, Kauno Vytauto Didžiojo universitetas, Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

 RENGINIO PROGRAMA:

ANTROJO PASAULINIO KARO ISTORINĖ ATMINTIS

KONFERENCIJA SKIRTA PAMINĖTI ANTROJO PASAULINIO KARO PRADŽIOS 80-ĄSIAIS METINES

2019 M. RUGSĖJO 17 D., LIETUVOS NACIONALINĖ MARTYNO MAŽVYDO BIBLIOTEKA

Pranešimą paskelbė: Božena Tautkienė, Lenkijos institutas

Parašykite komentarą