Sveikata

Kolagenas – mūsų organizmui būtinas baltymas

Lyginant su kitais mūsų organizme esančiais baltymais, kolagenas išsiskiria didžiausiu kiekiu. Kolagenas yra pagrindinis jungiamųjų audinių elementas įvairiose mūsų kūno dalyse, įskaitant sausgysles, raiščius, odą ir raumenis.

Kolagenas atlieka labai daug svarbių funkcijų, tarp kurių yra ir odos struktūros gerinimas bei kaulų stiprinimas. Jau kurį laiką labai sparčiai populiarėja kolageno papildai, kurių didžioji dalis yra hidrolizuoti. Tai reiškia, kad kolagenas yra suskaidytas, todėl lengviau įsisavinamas. Žinoma, kolageno yra ir įvairiuose maisto produktuose, tokiuose kaip kaulų sultinys, spirulina dumbliai, kiaušiniai, menkė ar želatina. Taip pat reikia vartoti ir tuos maisto produktus, kurie mūsų organizme skatina kolageno gamybą ir saugo nuo kolageno skilimo. Tarp tokių produktų yra žaliosios lapinės daržovės, citrusiniai vaisiai, moliūgų sėklos, braškės ir kitos uogos, raudonosios ir žaliosios paprikos, česnakai ir kt.

Kolageno vartojimas turi daug privalumų mūsų sveikatai – pradedant sąnarių skausmo mažinimu ir baigiant odos būklės gerinimu. Todėl pateikiame keletą svarbių ir mokslinių tyrimų rezultatais pagrįstų kolageno vartojimo privalumų.

Gerina odos būklę

Kolagenas yra pagrindinė mūsų odos sudedamoji dalis. Ši medžiaga vaidina labai svarbų vaidmenį stiprinant odą ir suteikiant jai daugiau elastingumo bei padedant ją drėkinti. Bėgant metams mūsų organizmas gamina vis mažiau kolageno, todėl oda ima sausėti, joje formuojasi raukšlės. Tačiau keli atlikti tyrimai parodė, kad kolageno peptidai arba maisto papildai, kurių sudėtyje yra kolageno, gali padėti sulėtinti odos senėjimo procesus, sumažinant raukšlių atsiradimą ir odos išsausėjimą.

Raukšles mažinantis kolageno papildų poveikis yra siejamas su kolageno gebėjimu skatinti organizmą pačiam gaminti kolageną. Be to, kolageno papildų vartojimas gali stimuliuoti ir kitų baltymų gamybą, pvz., elastino ir fibrilino, kurie prisideda prie odos struktūros gerinimo.

Mažina sąnarių skausmus

Kolagenas padeda išsaugoti kremzlių, apsaugančių sąnarius, vientisumą. Kadangi senstant kolageno kiekis organizme mažėja, didėja rizika susirgti degeneracinėmis sąnarių ligomis, tokiomis kaip osteoartritas. Kai kurie tyrimai parodė, kad kolageno papildų vartojimas gali padėti sumažinti osteoartrito simptomus ir sumažinti sąnarių skausmą.

Mokslininkai mano, kad vartojant kolageno papildus kolagenas gali kauptis kremzlėse ir skatinti kolageno gamybą audiniuose. Jų teigimu, tai gali padėti kovoti su uždegimais, veiksmingiau išlaikyti sveikus sąnarius ir sumažinti skausmą.

Gali pagerinti širdies būklę

Mokslininkai mano, kad kolageno vartojimas gali sumažinti širdies ligų riziką. Kolagenas mūsų arterijoms suteikia struktūrą. Jei kolageno nepakanka, arterijos gali susilpnėti ir pasidaryti labai pažeidžiamos. Tai gali būti aterosklerozės (jai būdingas arterijų susiaurėjimas) priežastimi, kuri gali sukelti širdies smūgį ir insultą.

Buvo atliktas tyrimas, kurio metu kolageną vartojusių žmonių arterijų sustingimo mastai gerokai sumažėjo. Be to, vidutiniškai 6 % padidėjo gerojo cholesterolio kiekis kraujyje, o tai yra labai svarbus veiksnys, mažinant širdies ligų (tame tarpe ir aterosklerozės) riziką.

Gali padidinti raumenų masę

Nuo 1 % iki 10 % raumenų audinio masės sudaro kolagenas, kuris yra būtinas raumenų tvirtumui ir jų tinkamam funkcionavimui. Atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad kolageno papildai gali padidinti raumenų masę žmonėms, kurie serga sarkopenija (amžiaus sukeltu raumenų masės ir jėgos sumažėjimu).

Mokslininkų teigimu, kolageno papildų vartojimas gali paskatinti tokių raumenų baltymų, kaip kreatinas, sintezę, ir skatinti raumenų augimą sportuojantiems.

Gali apsaugoti nuo kaulų nykimo

Mūsų kaulai daugiausia yra sudaryti iš kolageno, kuris suteikia jiems struktūrą ir tvirtumą. Kadangi senstant kolageno kiekis organizme mažėja, kartu mažėja ir kaulų tankis, o tai gali nulemti tokias sveikatos problemas kaip osteoporozė.

Atlikti tyrimai parodė, kad kolageno papildų vartojimas gali sumažinti kaulų nykimą. Vieno tyrimo metu moterys kasdien 12 mėn. iš eilės vartojo po 5 g kolageno. Moterų, kurios vartojo kolageno papildus, kaulų mineralų tankis (tai yra kiekybinis žymuo, kuris objektyviai ir labai tiksliai nusako kaulų masę), lyginant su moterimis, kurios nevartojo kolageno, padidėjo 7 %.

Kolageno papildų vartojimas taip pat gali turėti ir kitokios naudos mūsų sveikatai, pvz., stiprinti nagus ir plaukus, tačiau tai nebuvo plačiai ištirta. Nepaisant to, turimi duomenys rodo, kad kolagenas turi didelį teigiamą poveikį mūsų sveikatai.

One Comment

Parašykite komentarą