Bankai ir Draudimas

Kokio dydžio nuostolių padeda išvengti laidavimo draudimas?

Sutartinių įsipareigojimų įvykdymo laidavimo draudimas (SĮLD) apsaugo ne tik stambius, tačiau ir vidutinės vertės sandorius. Draudimo bendrovės BTA patirtis rodo, kad žalos gali svyruoti nuo kelių iki kelių šimtų tūkstančių eurų.
Laidavimo draudimo sutartimi draudžiamas kliento įsipareigojimas įvykdyti su užsakovu sudarytos sutarties arba paskelbto konkurso sąlygas. SĮLD sėkmingai naudoja ne tik stambius sandorius sudarančios verslo įmonės ar organizacijos, bet ir klientai, kurie tokiu būdu apsaugo mažesnės vertės sutarčių įvykdymą – 30-60 tūkst. eurų. Nors sandorių sumos yra pakankamai nedidelės, tačiau taip draudėjai apsisaugo nuo galimo apyvartinių lėšų sulaikymo, kuomet vienas iš sandorio dalyvių neįvykdo sutarties sąlygų. Tai ypač aktualu smulkaus ar vidutinio verslo atstovams. Šis draudimas naudingas ir paslaugos ar prekės tiekėjui, nes atsiradus nesklandumams, jam nebūtina laukti garantinio laikotarpio pabaigos ar visiško sutarties sąlygų įvykdymo, kol gaus atlygį.

Patiriamos didelės žalos

Pagal SĮLD rūšį draudimo bendrovei yra tekę atlyginti nemenkus naudos gavėjų patirtus nuostolius. Į draudikus buvo kreiptasi dėl 300 tūkst. eurų išmokėjimo. Statybos bendrovė pajūryje nespėjo atlikti žiedinės sankryžos statybos darbų. Įmonė buvo restruktūrizuojama, o vietoj jos veiklą tęsia kitą kelių statybos bendrovė.
BTA administravo 300 tūkst. eurų laidavimo draudimo žalą dėl neatliktų statybos darbų bei negrąžinto avansinio mokesčio. Į draudėjus kreipęsis asmuo iš anksto žinojo, kad yra nemokus, todėl dėl apgaulingos veiklos išmokos negavo. Įmonės direktorius teisiamas baudžiamąją tvarka dėl sukčiavimo ir tyčinio bankroto.

Draudimo bendrovė išmokėjo 115 tūkst. eurų žalą, kai kelionių organizatorius neatsiskaitė už parduotus oro kelionės bilietus su Tarptautine oro vežėjų asociacija bei bankrutavo. Kitu atveju, Šiaulių miesto savivaldybės administracijai draudikai išmokėjo 62 tūkst. eurų žalą dėl rangos bendrovės tinkamai neįgyvendintų darbų rekonstruojant mokyklą.

Populiariausi – kelių mėnesių ir metų polisai

Pasak T. Podvorski, populiariausi – trumpo laikotarpio polisai (2-4 mėn.). Antroje vietoje – metinės ar kelių metų trukmės sutartys. Kaip teigia draudimo įmonės direktorius, trumpalaikes sutartis drausti dažnai naudinga taip pat, kaip ir ilgalaikes.
Laidavimo draudimą dažniausiai renkasi prekyba, statyba ir su projektavimu susijusios įmonės. Kiek mažiau šia paslauga naudojasi gamybos, administracinės bei aptarnavimo veiklos, vandens tiekimo, atliekų tvarkymo sričių atstovai. Dar rečiau laidavimo draudimu draudžiasi aptarnavimo, finansų, sveikatos priežiūros ir pramogine veikla užsiimančios įstaigos.

Laidavimo draudimo rinka sumenko

Pasak T. Podvorski, šiuo metu laidavimo draudimo rinkoje matomi pokyčiai.
„Šiuo metu projektų skaičius rinkoje yra sumenkęs, todėl produkto paklausa yra mažesnė nei pernai. Beveik visų laidavimo draudimo rinkos dalyvių rodikliai smuko. Visgi, šioje kategorijoje BTA išlieka pirmoje vietoje visoje šalyje bei užima 34 procentus šios rinkos ir neseniai pardavė 100-tūkstantąjį sutartinių įsipareigojimų įvykdymo laidavimo draudimo (SĮLD) polisą”, – situaciją komentuoja draudimo bendrovės BTA direktorius Tadeuš Podvorski.

Ne gyvybės draudimo bendrovės BTA klientų aptarnavimo tinklas – vienas plačiausių Lietuvoje. Šiuo metu veikia 107 bendrovės atstovybės, klientais kasdien rūpinasi daugiau nei 400 darbuotojų. 2014 m. bendrovė užregistravo 39 tūkst. naujų įvykių ir išmokėjo apie 27 mln. eurų draudimo išmokų. Pernai ne gyvybės draudimo bendrovė vidutiniškai per vieną mėnesį išmokėjo virš 2 mln. eurų, per vieną darbo dieną išmokėjo vidutiniškai po 100 tūkst. eurų arba per vieną darbo minutę vidutiniškai išmokėjo po 200 eurų draudiminių įvykių žaloms padengti. Šiais metais bendrovė pradėjo teikti naują paslaugą turto draudimo klientams – pagalbą namuose.

Parašykite komentarą