Verslas

Kodėl svarbu laiku ir periodiškai deklaruoti elektros skaitiklio rodmenis?

Šiuo metu vykstanti elektros rinkos liberalizacija gyventojams suteikia galimybę patiems pasirinkti norimą tiekėją, bet kartu atneša ir keletą naujovių, susijusių su elektros energijos rodmenų deklaravimu. Viena jų – svarba deklaruoti elektros suvartojimo duomenis dar einamo mėnesio pabaigoje. Kita – paliekant visuomeninį ar keičiant nepriklausomą tiekėją būtinybė deklaruoti energijos suvartojimo duomenis iki įsigaliojant naujai elektros pirkimo sutarčiai.

„Dalis gyventojų buvo pripratę skaitiklius tikrinti mėnesio pirmosiomis dienomis, tačiau gaunant paslaugas iš nepriklausomo tiekėjo deklaruoti tikslius duomenis yra svarbu dar iki einamo mėnesio paskutinės dienos. To nepadarius laiku, suvartotos kilovatvalandės bus skaičiuojamos pagal vidutinį suvartojimą. Problemų padės išvengti laiku ir periodiškai deklaruojami apskaitos prietaiso – skaitiklio – duomenys“, – sako bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) Paslaugų tarnybos direktorius Renaldas Radvila.

Elektros energijos apskaičiavimas pagal vidutinį vartotojo elektros energijos suvartojimą taikomas visiems nepriklausomo tiekėjo ir garantinio tiekimo vartotojams, kurie nedeklaruoja energijos suvartojimo iki mėnesio pabaigos. Vidutinis elektros energijos kiekis nustatomas pagal vartotojo elektros suvartojimo, per paskutinius 12 kalendorinių mėnesių, duomenis. Jeigu metų vartojimo istorijos nėra, tada – pagal rinkos vidurkį.

Anot atstovo, sudarius sutartį su nauju tiekėju deklaruoti suvartotos elektros energijos rodmenis ar susimokėti už paslaugas bus galima taip pat, kaip ir anksčiau, tik tai gyventojai darys kitoje aplinkoje – naujo tiekėjo svetainėje internete ar kitose jo sukurtose platformose, ar fizinėse aptarnavimo vietose. R. Radvila pažymi, kad kiekvienu atveju elektros energijos rodmenų deklaravimo ir paslaugų apmokėjimo būdai turi būti aptarti su tiekėju sudaromoje sutartyje.

Prieš keičiant tiekėją – privaloma deklaruoti duomenis

Prieš pradedant gauti paslaugas iš nepriklausomo tiekėjo yra būtina deklaruoti elektros skaitiklio rodmenis visuomeniniam tiekėjui. Tai padaryti yra aktualu beveik pusei visų šalies energijos vartotojų – tiek per šiuos metus turi pasirinkti nepriklausomą energijos tiekėją. To nepadarius laiku, neapmokėtos kilovatvalandės bus perskaičiuotos kitu, galimai brangesniu, tarifu. Konkreti kaina priklausys nuo pasirinkto plano.

Pasirinkus nepriklausomą tiekėją anksčiau numatyto termino taip pat labai svarbu pranešti apie aktualius skaitiklio rodmenis iki einamo mėnesio paskutinės dienos.

„Ar tai būtų visuomeninis tiekėjas, ar laikinai gaunama garantinio tiekimo paslauga ar net keičiant vieną nepriklausomą tiekėją į kitą. Elektros skaitiklio rodmenis būtina deklaruoti tam tiekėjui, iš kurio esamu metu yra gaunama paslauga iki įsigaliojant naujai sutarčiai. To nepadarius, neapmokėtos kilovatvalandės bus perskaičiuotos nauju tarifu“, – teigia R. Radvila.

Gyventojams, kurie per metus sunaudoja nuo 1000—5000 kWh elektros energijos, laiku nepasirinkus tiekėjo, iki 2021 gruodžio 31 d., ir nedeklaravus skaitiklio rodmenų, suvartotas energijos kiekis persikels į garantinį tiekimą – tolimesnį elektros energijos tiekimą pusei metų, tik jau didesne kaina, kurį užtikrins garantinis tiekėjas – ESO. Laikinai teikiama garantinio tiekimo elektros energijos kaina priklauso nuo vidutinės ankstesnio mėnesio biržos kainos pridedant 25 proc. maržą ir bus perskaičiuojama kas mėnesį.

Kada reikia tikrinti rodmenis mokant pagal vidurkį?

Rodmenis privalu deklaruoti kiekvieną mėnesį, o tais atvejais kai klientai atsiskaito pagal vidutinio suvartojimo apskaičiavimą, mažiausiai kartą per kalendorinius metus ir keičiantis energijos kainoms, taip pat pasikeitus vartojimo įpročiams, pavyzdžiui įsigijus naujus elektros įrenginius.

Anot atstovo, apmokėti kiekvieną suvartotą kilovatvalandę taip pat verta jeigu vartojant elektrą ir mokant pagal vidurkį susidaro nepriemoka – keičiantis tarifams neapmokėtą kiekį jau tektų apmokėti naujais tarifais. Vidutinis vartotojo objekto elektros energijos suvartojimo dydis perskaičiuojamas, kai nustačius faktinius elektros apskaitos prietaiso rodmenis, perskaičiuoto vidutinio vartotojo objekto elektros energijos suvartojimo dydžio procentinis pokytis, lyginant jį su iki perskaičiavimo taikytu dydžiu, yra lygus arba viršija 8 proc.

Pagal Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VTAT) įpareigojimą, klientui atsiskaitančiam pagal vidutinį suvartojimą, užfiksavus faktinį rodmenį ir kai skirtumas yra ženklus, bus perskaičiuojamas buvusių laikotarpių vidutinis suvartojimas pagal to laikotarpio tarifą.

Verta atsiminti, kad užfiksuoti elektros apskaitos prietaisų rodmenis bet kuriuo metu gali ir bendrovės specialistai – skaitikliai yra tikrinami reguliariai, o patikros metu suvartojimo duomenys visada atnaujinami.

Išsami projekto informacija pateikiama svetainėje pasirinkitetiekeja.lt.

Pranešimą paskelbė: Paulius Kalmantas, Ignitis grupė, UAB

Parašykite komentarą