Dažnai kalbama, kad Lietuvoje socialinis dialogas silpnas LR Trišalės tarybos nuomonė ignoruojama. Reikėtų atidžiau pasigilinti kodėl politikai, dažnai nekreipia dėmesio į socialinių partnerių teikiamas nuostatas.
Netolimoje praeityje, Lietuvoje jau buvo atvejų, kuomet suinteresuotos grupės, kurioms buvo pabodęs tuometinės trišalės tarybos neveiklumas mėgino kurti atsvarą pagal skandinavišką socialinių klausimų sprendimo institutą. Ekonominės – socialinės tarybos idėją, palaikė ir buvęs LR sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, tačiau aktyviai priešinantis profsąjungų konfederacijai ir tuometiniai vyriausybei buvo trukdoma tarybos veiklai ir ji buvo sužlugdyta.
Kyla labai reali grėsmė, kad profsąjungų konfederacija išsilaikanti iš nekilnojamojo turto nuomos, o ne iš profsąjungos nario mokesčio, nėra suinteresuota dirbančiųjų atstovimu ir pačios Trišalės tarybos veiklumu ir perspektyva. Nereikėtų painioti tribūnos naudojamos reklamai, su tikru dirbančiųjų teisių gynimu.
Pažymėtinas klausimas kaip nekorektiškai Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) pasielgė Trišalės tarybos atžvilgiu. Nors teisės aktai aiškiai nurodo, kad itin svarbūs ir visuomenės gyvenimą liečiantys klausiamai svarstomi Trišalėje taryboje – valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba pritarė elektros ir dujų kainų didinimui iki Trišalės tarybos posėdžio, nesulaukus vertinimo. Nors vėliau ir buvo rengtas specialus neeilinis posėdis, jis viso labo buvo tik informacinio pobūdžio ir dar labiau sumenkino Trišalės tarybos autoritetą visuomenės akyse.
Šiandien, viešojoje erdvėje ne vienas žinomas Lietuvos teisininkas pateikia pavyzdžius, kaip Seimo priimti įstatymai ir Vyriausybės išleisti nutarimai, ne tik prieštarauja sveikam protui, bet ir Konstitucijai. Lygiai toks pats įstatymo viršenybės nesilaikymas yra ir Trišalėje taryboje. Dar š. m. birželio 8 dieną vykusiame posėdyje tarybos nariai balsavimu pritarė Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos nuostatų 22 punkto pakeitimui ir pirmininkavimo teisės LPS „Sandrauga“ atstatymui, bet deja iki šiol Trišalei tarybai pirmininkauja neteisėtai šią poziciją užgrobęs asmuo, nes tokia pozicija naudinga suinteresuotiems asmenims.
Nereikėtų įstatymo raidės nesilaikymo, painioti su profesinių sąjungų santykių peripetijomis, kai dėl ambicijų ne tik skaldomos profesinės sąjungos, bet diskredituojamas jų vardas.
Atsižvelgiant į šią situaciją, LPS „Sandrauga“, nors ir toliau dalyvaus tarybos posėdžiuose, tačiau neprisiima atsakomybės dėl Trišalės tarybos sprendimų, kol tęsis šis neteisėtas ir nuostatus pažeidžiantis pirmininkavimas Trišalėje taryboje.
Pranešimą paskelbė: Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga”