Laisvalaikis

Ko nedaryti Tailande

Tailandas – viena svetingiausių turistams šalių. Tačiau yra dalykų, su kuriais net ir tolerantiškiausiems šeimininkams sunku taikstytis. Planuojant keliones į Tailandą, verta sužinoti, ko šioje šalyje geriau nedaryti, kad neįžeistumėte šeimininkų ar nepatektumėte į nepatogią padėtį.

Neįžeiskite religinių jausmų

Kiekvienoje kultūroje religiniai papročiai – itin jautri sritis. Daugumą tajų yra budistai. Lankydamiesi šventyklose, būkite tinkamai apsirengę: netinka berankoviai marškinėliai, šortai, trumpi sijonai. Įeidami į šventyklą, apavą palikite už durų, nusiimkite akinius nuo saulės, išjunkite mobilius telefonus. Nevaikščiokite toje šventyklos dalyje, kur vietiniai gyventojai susirinko melstis. Nefotografuokite. Nelieskite šventų objektų. Stenkitės, kad jūsų galva nebūtų aukščiau už Budos atvaizdą. Tai nesunku, nes paprastai jis būna ant pakylos. Išeidami iš šventyklos, neatsukite Budos atvaizdui nugaros, geriau išeikite atbulomis.

Gerbkite vienuolius

Lankydamiesi šventyklose, galbūt būsite nustebinti – dažniausiai vienuoliai būna draugiški ir mielai bendraujantys. Jie naudojasi proga kalbėdami su jumis patobulinti savo anglų kalbos įgūdžius, mielai atsako į klausimus apie budizmą, gali pasiūlyti apsikeisti elektroninio pašto adresais ar telefono numeriais. Tačiau yra keletas pagarbos taisyklių, kurias būtina žinoti.

Moterims niekada neleidžiama paliesti vienuolio (to daryti neleidžiama net ir jų motinoms). Negalima liesti net vienuolio rūbų, neleidžiama nieko paduoti iš savo rankų vienuoliui į rankas. Jei būtina tai padaryti, pirma perduokite šį daiktą vyriškiui, arba tiesiog padėkite ant žemės. Ceremonijų ir ritualų metu vienuoliai visada pavalgo pirmi. Paprastai jie sėdi ant pakylos. Nesistokite tol, kol jie sėdi, jei atsistojus jūsų galva bus aukščiau už vienuolių galvas.

Gerbkite karalių

Tailando karalius ir visa jo šeima yra nepaprastai mylimi ir gerbiami. Karalių šlovinantis himnas kasdien grojamas viešose vietose 8 val. ir 18 val., o taip pat prieš spektaklius ir net kino filmus. Visi žiūrovai privalo atsistoti – tai pagarbos ženklas, už kurio nevykdymą gresia bauda. Viskas, ką karalius padarė, ką pasakė, kaip atrodo, Tailande priimama neabejojant. Jei nenorite pelnyti tajų priešiškumo, nekritikuokite karališkos šeimos, nelaidykite apie juos juokelių. Tajai įsižeis net ir dėl to, jei užlipsite ant nukritusios ant žemės jų monetos. Natūralus judesys sustabdyti nuo jūsų riedančią monetą ją užminant gali nepaprastai įžeisti tajus. Juk ant kiekvienos monetos yra karaliaus veidas, kurį paliesti žemiausia jūsų kūno dalimi – pėda, yra didžiausia nepagarba.

Nekelkite balso

Tailande yra nepriimta kelti balsą net ginčo įkarštyje. Garsiai šaukdami neįrodysite savo tiesos tajui, tik pademonstruosite, kad praradote savikontrolę. Jų nuomone, tik kvailiai ir neišauklėti žmonės demonstruoja savo įniršį ir įrodinėja tiesą šaukimu. Kur kas daugiau pasieksite savo nuomonę, reikalavimus ar pretenzijas pateikdami su šypsena.

Nerodykite pirštais

Nerodykite pirštais nei į jums patikusį paveikslą, nei į daiktą, ir tuo labiau į žmogų. Itin grubus ir nepagarbus elgesys- parodyti pirštu į vienuolį. Jei būtinai reikia kažką parodyti, geriau tai darykite kryptį rodydami visa plaštaka arba nulenktos galvos smakro judesiu. Šis etiketo draudimas kartais kelia nerimą vykstantiems į keliones su vaikais – juk jie įpratę viską rodyti pirštais. Nesijaudinkite: vaikus tajai labai myli ir jų elgesiui yra atlaidūs. Beje, kairė ranka yra laikoma „nešvari”, todėl tiek rodydami, tiek mokėdami pinigus darykite tai dešine ranka.

Nelieskite niekieno galvos

Mums įprastas svetimo vaiko galvos paglostymas tajams būtų labai nepriimtinas. Tai šventa kūno dalis, kurią liesti gali tik patys artimiausi žmonės.

Neneškite į namus gatvės purvo

Įeidami į tajų namus, nusiaukite. Net jei šeimininkas sakytų “mai pen rai” (viskas gerai, jokių problemų), vistiek nusiaukite. Nešti į namus gatvės purvą (net jei jo nesimato), čia nepriimta. Pėdos, žemiausia kūno dalis, visada laikomos šiek tiek „nešvariomis“, todėl tiek namuose, tiek šventyklose, negalima atsisėsti taip, kad jos būtų nukreiptos į garbingiausią asmenį ar tuo labiau Budos statulą. Net ir išskalbtų kojinių negalima džiauti ant tos virvės, kuri yra aukščiau, nei žmogaus galva.

Nevalgykite šakute

Mėgaujantis gardžiu tajų maistu, dešinėje rankoje laikomas šaukštas, o kairėje – šakutė. Nedėkite maisto į burną šakute. Ji reikalinga tik tam, kad atgnybtą maistą įdėtumėte į šaukštą. Valgymo lazdelės naudojamos tik kai kuriems patiekalams.

Neieškokite SPA paslaugų masažo salonuose

Jei būdami Tailande užsisakytumėte masažą, būkite pasiruošę – šio pavadinimo paslaugos turinys Tailande yra kitoks, nei įprasta. Masažo salonais dažniausiai vadinami viešnamiai. Jie skirti ne grožio procedūrų norinčioms moterims. Jie skirti vyrams, turintiems specifinių norų. Prostitucija Tailande nėra leidžiama įstatymu, tačiau „pasilinksminimo paslaugos” pakankamai toleruojamos. Todėl ieškodami vietos, kur galėtumėte pasimėgauti SPA malonumais, nevartokite žodžio „masažas”. SPA paslaugos (kurios Tailande yra tikrai aukšto lygio) siūlomos prie viešbučių, bet ne „raudonų žibintų” kvartaluose.

Džentelmenams skirti „masažo” salonai visai nereiškia, kad tajai yra amoralūs. Tai tiesiog verslas, būdas daugiau uždirbti iš atvykstančių turistų. Beje, vakariečių moterų apranga ir elgesys vietinių gyventojų yra vertinami gana griežtai, o vakariečiams įprastas laisvumas gali būti priimtas kaip palaido elgesio įrodymas.

Senuose įstatymuose likę draudimai

Daugelio šalių įstatymuose vis dar yra draudimų, kurie beviltiškai atsiliko nuo laikmečio, tačiau jų galiojimas nepanaikintas. Ne išimtis ir Tailandas. Pavyzdžiui, šioje šalyje draudžiama:

  • išeiti iš namų be apatinių;
  • vairuoti motorizuotą transporto priemonę nuoga krūtine;
  • naudoti duriano vaisių kaip ginklą. Jei taip padarytumėte, teismas galėtų skirti bausmę – tam tikrą skaičių šio vaisiaus spyglių įdurti į pažeidėjo kūną.

Svetingasis Tailandas keliones mėgstančius turistus pasitinka šypsenomis, paslaugumu ir nuoširdumu. Turėdami omenyje šias paprastas taisykles, išvengsite nesusipratimų bei nemalonių situacijų. Užsieniečiui atleidžiama daug, tačiau neužmirškite, jūs esate svečias jų teritorijoje, kur galioja jų taisyklės ir tradicijos.

Parašykite komentarą