Artėjant liepos mėnesio pabaigai planuojantys studijuoti vis labiau nerimauja bei savęs klausia: ar tikrai ši studijų programa tinka mano būdui? Ar žinios pateisins mano lūkesčius? Ar esu tinkamas šiai profesijai? Verslo ir politikos krypčių studijos yra daug metų tarp populiariausių. Ar tikrai ketveri metai praleisti universitete gali išugdyti sėkmingus lyderius verslui?
Lyderius privaloma keisti
Psichologas psichoterapeutas Raimundas Alekna mano, kad lyderio savybės formuojasi dar vaikystėje. Universitete galima tiesiog jas atskleisti ir pagilinti, bet neturėdamas lyderio savybių, žmogus juo netaps. „Tikrieji lyderiai nesimėto. Jų gali ateiti vos po vieną per kelis dešimtmečius. Tai išskirtinių savybių turinti asmenybė. Pirmiausia labai svarbūs yra charakterio bruožai, emocinis intelektas, noras siekti žinių“, – teigia R. Alekna.
Manoma, kad skirtingiems įmonės gyvavimo etapams reikalingi ir skirtingi lyderiai. Pirmojoje stadijoje, kai reikia generuoti idėjas, reikalingas pirmojo etapo lyderis, kuris pasižymi entuziazmu, jaunatviška energija, kūrybiškumu.
Kai projektas-verslas pajuda į priekį, jau yra rezultatai, reikalingas lyderis, kuris yra labiau struktūruojantis, globojantis, suteikiantis tvirtumo ir stabilumo.
Kai verslas įsivažiuoja – reikalingas trečiasis lyderio tipas. „Šiame etape reikalingas profesionalas, turintis daug patirties tiek profesinės, tiek asmeninės, sugebantis komandą įkvėpti savo kompetencija. Tai labai aiškiai parodo, kad tas pats lyderis negali būti visą laiką. Tuo labiau, kai organizacija yra daugiakultūrinė, lyderis turi būti kosmopolitas, o ne diktatorius“, – pasakoja R. Alekna.
Svarbiausios lyderio savybės
Formuojasi nuomonės, jog šiuo metu pasaulyje vyksta IV industrinė revoliucija, nes kiekviename žingsnyje vyksta dramatiški pokyčiai, keičiantys iš esmės būdą, kaip mes gyvename, dirbame ir komunikuojame vienas su kitu. Šie pokyčiai negailestingai stumia iš gyvenimo sustabarėjusias organizacijas.
„Organizacijos, kurios remiasi fiksuotomis procedūromis, administracine rutina, nuspėjamumu, kuriose veikla šiandien organizuojama taip kaip ir vakar, kuriose valdymas vyksta iš „viršaus į apačią“, yra pasmerktos išnykti“, – teigia Mykolo Romerio universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Tadas Sudnickas. Profesorius mano, kad pokyčiai struktūroje reikalauja ir kitokio požiūrio į organizacijos vadovo veiklą – vadovavimas, kuris remiasi vien tik savo administracinių galių panaudojimu tampa neefektyviu.
„Rytojaus organizacijos neįsivaizduojamos be lyderystės, komandinio darbo ir kitų žmonių įgalinimo. Tokiose organizacijose kontroliavimas keičiamas pasitikėjimu ir įsipareigojimu, darbuotojai jose sutelkiami apie bendrą organizacijos viziją ir vertybes. Tokia veikla iš vadovų reikalauja visiškai naujų žinių ir įgūdžių“, – pasakoja profesorius.
Anksčiau geras lyderis buvo vertinamas tas, kuris yra nesavanaudiškas, darbštus, sąžiningas, gerai sprendžiantis konfliktus, gerai nutaikantis momentą tinkamam veiksmui, sugebantis įgalinti kitus. Šių laikų tyrimai išskyrė kitokias kompetencijas: poveikis ir įtaka, orientavimasis į pasiekimus, darbas komandoje ir bendradarbiavimas, iniciatyva.
Lyderis turi pamiršti tai, kas pasenę
Sudnickas teigia, kad lyderis turi jausti su kokia komanda dirba. Norint sėkmingai įgyvendinti pokyčius daugiakultūrinėje organizacijoje jis turi pasižymėti tarpkultūrinėmis savybėmis. Šioje situacijoje svarbiausia yra: tolerancija, lankstumas, atvirumas skirtumams, smalsumas, nešališkumas.
„Vienareikšmiškai svarbu turėti ne tik aiškią viziją, bet ir gebėti ją tinkamai perteikti komandai. Ne mažiau svarbu, kokią komandą lyderis formuoja. Įžvalgumas, drąsa ir gebėjimas burti nehomogeniškas komandas“, – patirtimi dalinasi „Wester Union Lietuva“ personalo skyriaus vadovė Rūta Blažaitytė.
Kurti integruojančią, bendradarbiaujančią aplinką yra kritinė lyderio savybė vis labiau globalėjančioje verslo aplinkoje. Bet šių dalykų neįmanoma pasiekti be aukštos emocinės kompetencijos, kas ir yra svarbiausia norint būti sėkmingu lyderiu.
„Jis negali bijoti dinamiškumo ir nuolatinių pokyčių, todėl kiekvienas sėkmingas lyderis turi pasižymėti gebėjimu mokytis, tą daryti greitai ir lygiai taip pat pamiršti tai, kas jau pasenę“, – teigia R. Blažaitytė.
Pranešimą paskelbė: Miglė Savickaitė, Agentūra 1323 (UAB Trylika-dvidešimt trys)