Įvairenybės

Keičiasi tarifai už išleidžiamas pakuotes gamintojams ir importuotojams

Lietuvos gėrimų gamintojams ir importuotojams taikomi tarifai už vienkartines užstato pakuotes didėja ir kitąmet sugrįžta į 2021 metų lygį. Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) skelbia, kad nuo 2023 metų sausio 1 dienos už plastikines pakuotes, kurių į sistemą patenka daugiausia, bus taikomas 2,9 ct/vnt. tarifas – 7,4 proc. didesnis, lyginant su galiojančiu šiemet. Tarifai už kitų rūšių pakuotes paaugs labiau. Pokyčius lemia pastarojo laikotarpio ekonominės tendencijos ir artimiausios ateities prognozės. 

Vertindamas naujus tarifus USAD vadovas Gintaras Varnas pastebi, kad už į rinką išleistas užstato pakuotes gėrimų gamintojams ir importuotojams taikomi tarifai grįžta į 2021 metų lygį. „Vienas svarbiausių ekonomikos pokyčių šiemet yra smarkiai išaugusi vidutinė metinė infliacija ir vidutinis šalies darbo užmokestis. Be to, lyginant su metų viduriu, antrinių žaliavų kainos pastebimai nukrito, o tai neigiamai veikia užstato sistemos pajamas ir daro tiesioginę įtaką tarifams, kurie taikomi gamintojams ir importuotojams už kiekvieną į rinką išleidžiamą užstato pakuotę“, – komentuoja USAD vadovas G. Varnas.  

Nauji tarifai vienkartinėms užstato pakuotėms bus pradėti taikyti nuo kitų metų sausio 1 dienos. Sprendimas dėl naujų tarifų priimtas atsižvelgiant į antrinių žaliavų kainų tendencijas ir remiantis Lietuvos banko rugsėjį pateikta makroekonomikos prognoze, kurios duomenimis, vidutinė metinė infliacija šalyje šiemet sieks 18,3 proc., o darbo užmokestis kils 12,7 procento.  

USAD generalinis direktorius G. Varnas primena, kad prieš antrą 2022 metų pusmetį tarifas už aliuminio skardines buvo sumažintas iki 0,0 ct/vnt., nes didesnes pajamas generavo aliuminio atliekų pardavimas už rekordiškai aukštą kainą. Tačiau aukštų kainų periodas truko trumpiau negu tikėtasi – antroje metų pusėje aliuminio kainos biržose nukrito ir sugrįžo į 2021 metų lygį.  

Gamintojai ir importuotojai už aliuminio skardines nuo 2023 metų sausio 1 dienos bus įpareigoti mokėti 1,5 ct/vnt., už plienines skardines – 6,5 ct/vnt. Plastikinėms pakuotėms bus taikomas 2,9 ct/vnt. tarifas. Vienkartiniai stikliniai buteliai bus apmokestinami 6,5 ct/vnt. tarifu. 

USAD duomenimis, per dešimt šių metų mėnesių perdirbimui grąžinta beveik 581 milijonas vienkartinių stiklo, plastiko ir metalo pakuočių.  

Planuojama, kad per šiuos metus bus surinkta ir perdirbti perduota daugiau kaip 630 mln. vienkartinių užstato pakuočių. Tokių rezultatų leidžia tikėtis jau kelerius metus vyraujantis gyventojų įprotis – grąžinama 9 iš 10 į rinką išleidžiamų gėrimų skardinių bei vienkartinių stiklinių ir plastikinių butelių. 

Iš viso nuo užstato sistemos veiklos pradžios Lietuvoje gyventojai susigrąžino užstatą už daugiau kaip 4 mlrd. vienkartinių pakuočių. USAD nustatyti tarifai mokami nuo kiekvienos į Lietuvos rinką išleistos pakuotės. Ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ teikia paslaugas vienodomis sąlygomis visiems gamintojams ir importuotojams, nepriklausomai nuo jų dydžio ir išleidžiamo pakuočių kiekio. 

Pranešimą paskelbė: Ieva Zujūtė , UAB „Fabula ir partneriai”

Parašykite komentarą