Politika ir teisė

Kardinolas Vincentas Sladkevičius iš Kuktiškių nebeiškeliaus

Ateinantieji metai, 2021-ieji, yra paskelbti J. Em. kardinolo Vincento Sladkevičiaus metais. O šiais Lietuva mini šviesaus atminimo kardinolo 100-ąsias gimimo metines.

Rugsėjo 14 d kardinolo Vincento Sladkevičiaus atminimas pagerbtas Utenos rajone: Kuktiškėse, prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, kardinolui, vienam didžiausių 20 a. dvasinių autoritetų, Lietuvos atgimimo dvasios tėvui, buvo atidengtas paminklinis akmuo, žymintis vieną iš Vincento Sladkevičiaus dvasinio kelio stotelę.  

Vincentas Sladkevičius Kuktiškėse kunigavo neilgai: nuo 1948 metų birželio 7 d. iki rugsėjo 7 d.  Bet šis neilgas buvimas Kuktiškėse miestelio gyvenime paliko gilų pėdsaką. Jau tuo metu būsimas kardinolas pasižymėjo drąsa ir dvasios stiprybe. Kuomet prie bažnyčios buvo nugriauta šv. arkangelo Mykolo skulptūra, jaunas kunigas Vincentas Sladkevičius kreipėsi į tuometinę valdžią, prašydamas, kad skulptūra būtų atstatyta ir grąžinta tikintiesiems.

Po šio įvykio būsimas kardinolas buvo skubiai iškeltas į Inturkę (Molėtų r). Vėliau jam teko būti nuolat kilnojamam  iš parapijos į parapiją.

Idėja įamžinti Vincento Sladkevičiaus atminimą akmenine stela su stikliniu kardinolo atvaizdu kilo Utenos kultūros centro direktoriui Erikui Druskinui. Direktoriaus idėją įgyvendino kraštietis skulptorius Kęstutis Musteikis.

„Ši akmeninė stela atspindi Vincento Sladkevičiaus dvasinės tarnystės kelionę, – sakė Erikas Druskinas. – Simboliškai atminimo ženklas įrengtas šalia atstatytos šv. arkangelo Mykolo skulptūros, kad primintų kardinolo dvasinę stiprybę, drąsą, jo tėvišką globą ir simboliniu palaiminimu pasveikintų pro šalį einančius žmones“.

Bendraminčiai Molėtų ir Biržų rajonuose, kur kunigavo Vincentas Sladkevičius,  taip pat simboliniais ženklais įamžina kardinolo atminimą. O kitais metais uteniškiai pakvies į piligriminę kelionę, kviečiančią pažinti  kardinolo Vincento Sladkevičiaus gyvenimo kelią.

Iškilmingo paminklinio akmens Kuktiškėse atidengimo ceremonijoje dalyvavo Kaišiadorių vyskupijos Molėtų dekanato dekanas mons. Kęstutis Kazlauskas, parapijos klebonas  Jurgis Kazlauskas, Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios alt. jubil. mons. Juozapas  Čeberiokas, Seimo narys Edmundas Pupinis, Utenos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Zita Ringelevičienė, Utenos kultūros centro direktorius Erikas Druskinas, Kuktiškių seniūnas Aistis Kukutis, Utenos ir Kuktiškių bendruomenių atstovai. Paminklinį akmenį pašventino mons. Kęstutis Kazlauskas, buvo padėta gėlių. Svečiai pasidalino mintimis apie šviesaus atminimo kardinolą, jo reikšmę kovose už Lietuvos laisvę,  Lietuvos Nepriklausomybės įtvirtinime,  pastangas suvienyti bendram darbui Lietuvos politikus, grąžinti tikintiesiems Vilniaus arkikatedrą.

Po akmens pašventinimo visi susirinkusieji buvo pakviesti į Šv. Jono Krikštytojo bažnyčią, kurioje prisiminimais apie kardinolą Vincentą Sladkevičių pasidalino jį pažinoję, su juo bendravę ir iki šiol šiltus, dvasingus, nepamirštamus įspūdžius išlaikę žmonės.

Šių metų vasario mėnesį Eriko Druskino iniciatyva Utenos kultūros centre buvo atidaryta dokumentinė paroda „Padaryk mane gerumo ženklu“, pasakojanti apie kardinolo  gyvenimą, dvasinės tarnystės kelią. Paroda rugsėjį buvo eksponuojama  LR Seime. Šiuo metu paroda –  Biržuose.

Pranešimą paskelbė: Lolita Kaminskienė, Utenos rajono savivaldybės administracija

Parašykite komentarą