Miego apnėja paveikia milijonus žmonių visame pasaulyje. Vis dėlto, daugelis nežino kad prie šio sutrikimo išsivystymo bei pablogėjimo prisideda antsvoris. Tad šiandien kviečiame susipažinti su miego apnėja, jos simptomais, priežastimis, kokią įtaką jau turi svoris bei kokie būdai gali padėti pagerinti tiek miego, tiek ir viso gyvenimo kokybę.
Kas yra miego apnėja?
Tad, kas yra miego apnėja? Ši varginanti būklė atsiranda dėl fizinio viršutinių kvėpavimo takų užspaudimo, dėl ko sutrinka miegas, prasideda knarkimas bei į organizmą patenka mažiau deguonies. Nors paprastai kvėpavimas sutrinka 10-30 sekundžių, tačiau kartais tai gali turkti net iki dviejų minučių.
Turintys antsvorio, taip pat sergantys cukriniu diabetu bei turintys aukštą kraujospūdį žmonės yra didesnėje rizikos grupėje miego apnėjos išsivystymui.
Kuo čia dėti kilogramai? Perteklinis svoris, ypač aplink kaklą ir viršutinę kūno dalį, tiesiog užspaudžia arba susiaurina kvėpavimo takus, taip sutrikdydamas kvėpavimą.
Nuo šio sutrikimo gali kentėti tiek vyrai, tiek moterys, tačiau vyrams jis pasireiškia dažniau.
Miego apnėjos tipai ir simptomai
Yra trys miego apnėjos tipai: obstrukcinė, centrinė ir mišri.
Obstrukcinė miego apnėja yra nulemta mūsų kūno tipo, būtent todėl antsvorio turintys žmonės yra didesnėje rizikos grupėje – jų kaklo sritis yra sunkesnė. Miegant ir kūnui atsipalaidavus audiniai užspaudžia kvėpavimo takus ir taip sutrinka kvėpavimas, atsiranda knarkimas. Tiesa, obstrukcinė miego apnėja gali pasireikšti ir siaurą gerklę ar nosies patologiją, pvz. iškrypusią nosies pertvarą, nosies polipozę ir pan. turintiems žmonėms.
Dėl sutrinkančio kvėpavimo žmogus naktį atsibunda, kas sutrikdo miego ciklą ir neleidžia pailsėti. Įdomu tai, kad žmogus ryte neatsimena, jog buvo prabudęs, nors naktį tai gali nutikti net iki kelias dešimties kartų.
Centrinė miego apnėja yra retesnė ir atsiranda dėl už kvėpavimą atsakingos smegenų dalies sutrikimų. Smegenys tuomet nebesiunčia signalų ir kvėpavimas sutrinka. Taigi, tai nesusiję su antsvoriu ar kitomis fizinėmis savybėmis.
Galiausiai, žmogui gali pasireikšti abiejų tipų apnėja, tuomet vadinama mišria.
Miego apnėjos simptomai
Be knarkimo ir nuolatinio nuovargio bei mieguistumo, miego apnėja turi ir kitų sveikatai pavojingų simptomų. Jie pasireiškia dėl suprastėjusios širdies, centrinės nervų sistemos veiklos bei deguonies trūkumo.
Tarp šių simptomų yra:
- Dėmesio sutrikimai
- Galvos skausmas
- Išdžiuvusi burna
- Pablogėjusi atmintis
- Ryklės ir gerklės skausmas
Deja, negydoma apnėja gali sukelti dar daugiau sveikatos problemų ir prisidėti prie tokių lėtinių ligų kaip insultas, depresija, širdies ligos, 2 tipo diabetas ir kitų.
Be to, dėl nuovargio ir miego trūkumo gali atsirasti sunkumų darbe, padidėja pavojus vairuojant ar dirbant su tam tikrais įrankiais. Galiausiai, miego apnėja ir jos sukeliamas knarkimas neigiamai paveikia ir namiškius.
Nuolatinį nuovargį ir mieguistumą jaučiantys žmonės neturėtų ignoruoti šių simptomų ir kuo greičiau kreiptis į savo gydytojus, kad būtų galima diagnozuoti problemas. Tai padaryti padės Drops Clinic specialistai.
Miego apnėjos diagnozė
Siekiant diagnozuoti miego apnėją bendradarbiauja gydytojai otorinolaringologai, neurologai ir pulmonologai. Tyrimo metu yra vertinamas žmogaus kūno masės indeksas, kvėpavimo takų ir gomurio struktūra, atliekamas mieguistumo lygio vertinimas.
Diagnozei reikalingas ir polisomnagrafinis tyrimas, kai visą naktį vykdomas įrašas su kvėpavimo registravimu. Tyrimo metu yra registruojami fiziologiniai pokyčiai miegant, fiksuojami neįprasti judesiai, o visus duomenis įvertina gydytojas neurologas.
Kaip gydyti miego apnėją?
Miego apnėjos gydymas priklauso nuo juos tipo ir sudėtingumo.
Antsvorio turintiems pacientams svorio metimas yra vienas pagrindinių būklės valdymo būdų. Nors visiškai panaikinti simptomų gali nepavykti, sumažinus antsvorį bendrai pagerėja sveikata, sumažėja kraujo spaudimas ir AHI (apnėjos-hipopnėjos indeksas) bei bendrai pagerėja gyvenimo kokybė.
Kitas gydymo būdas yra CPAP teigiamo slėgio aparatai, naudojami naktį. Tačiau nors jie yra efektyvūs, didelė dalis sergančiųjų prie jų nepripranta.
Lengvai ir vidutinio sudėtingumo apnėjos gydymui naudojami ir apatinio žandikaulio padėtį keičiantys prietaisai. Tiesa, jie gali sukelti nemalonių šalutinių poveikių, tokių kaip seilėtekis, dantų arba žandikaulio skausmas, sąkandžio pokyčiai.
Kadangi miego apnėjos simptomai aktyviausiai pasireiškia miegant ant nugaros, kartais naudojama pozicinė terapija, neleidžianti gulėti ant nugaros.
Galiausiai, sunkiais atvejais pacientams atliekamos chirurginės operacijos, kurių metu praplečiama ir stabilizuojama miegant susiaurėjanti viršutinių kvėpavimo takų sritis.
Image by DCStudio on Freepik