Lietuvoje verslo ir kokybės konstanta laikoma tezė, kad pigiai, greitai ir kokybiškai nebūna. Vis tik trijų brolių Švykų valdomos įmonės „Švykai“ direktorius Vytautas Švykas tvirtina, kad užsakovams turi pateikti „ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, o tai reiškia ir pigiausią“. Paklaustas, kaip tai įmanoma, jis cituoja savo pirmosios darbovietės – amerikiečių programinės įrangos kūrimo įmonės – vadovą Paul Duncanson: „No magic, just technology“ (liet. Jokios magijos, tik technologijos).
2020-ųjų lapkričio pradžioje „Švykų“ įmonė sėkmingai atlikto neeilinį remontą Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) aukštutiniame baseine. Dėl vidinio betoninio šlaito dangos remonto darbų aukštutinio baseino vandens lygis beveik savaitę buvo sumažintas maždaug 12 metrų. Tokia sudėtinga operacija buvo atlikta pirmą kartą nuo Kruonio HAE, vienintelės tokio tipo elektrinės Baltijos šalyse, eksploatavimo pradžios. Per 28 metus aplinkos ir vandens poveikis sukėlė betono koroziją, todėl, saugant gelžbetoninio šlaito paviršių, reikėjo atnaujinti betono dangą.
Taikė sauso torkretavimo technologiją
„Užsakovai – „Ignitis gamyba“ – mums davė 5 dienas arba 120 valandų, per kurias turėjome atnaujinti apie 265 kv. m betoninio šlaito paviršiaus dangos ir suremontuoti apie 80 m deformacinių siūlių, įskaičiuojant ir laiką medžiagai išdžiūti, prieš užpildant baseiną, – pasakoja „Švykų“ direktorius V. Švykas. – Planavome, kad darbus vykdysime 3 paras, o dar 2 paras paliksime, kad medžiaga gerai išdžiūtų. Dirbome nuo ryto 6 val. iki vidurnakčio – 24 val., o remontą atlikome visa para anksčiau.“
Technologiškai, pasak įmonės vadovo, šie darbai nebuvo sudėtingi, didžiausias iššūkis buvo trumpas laikas. Todėl svarbiausiu dėmeniu šiuo atveju tapo projekto vadyba: išankstinis pasirengimas vykdyti konkrečius darbus, tinkama darbuotojų kvalifikacija ir atsarginių priemonių parengimas.
Norint per kuo trumpesnį laiką atstatyti apie 265 kv. m betoninio šlaito paviršiaus dangos, reikėjo iš anksto pasirengti medžiagas, kurios būtų maksimaliai nepralaidžios vandeniui, pasirinkti efektyviausią technologiją, kuri lemtų aukščiausią kokybę ir sparčiausią tempą, ir turėti atsarginę įrangą, nes force majore atveju nebūtų laiko detalėms ieškoti ar remontuoti.
„Švykai“ pasirinko Lietuvoje gana naują sauso torkretavimo (betono ar skiedinio purškimas) technologiją, kurią pasitelkus, galima dirbti itin sparčiai ir našiai. Buvo iškeltas svarbiausias reikalavimas medžiagoms – jų atsparumas vandeniui, taigi – tinkamumas hidrotechniniams statiniams. Šiam projektui buvo pasirinktas specialus iš anksto paruoštas sausas betono mišinys, kuris sukietėja per 24 valandas.
Torkretavimą „Švykai“ naudoja jau trejus metus – objektuose, kur reikia suremontuoti gelžbetonines konstrukcijas. Paprastai tai būna vandenvalos objektai, pramonės statiniai ir tiltai. Lyginant su tradiciškai pilamu betonu, purškiamasis betonas, arba torkretavimas, reikalauja kur kas mažiau klojinių, jų net visai galima atsisakyti.
„Todėl darbai atliekami žymiai greičiau ir tai yra ekonomiškai naudingesnis sprendimas tais atvejais, kai nereikia itin storo betono sluoksnio, o naudojant klojinius, reikėtų sudėtingų jų formų“, – pasakoja apie darbo pobūdį V. Švykas, įvardindamas vieną iš dedamųjų, lemiančią ekonomiškai naudingą, bet pigesnį pasiūlymą.
Analogišką darbą 2020 m. spalį „Švykai“ atliko ir „Kauno vandenyse“, kur remontavo vandenvalos nuotekų valymo gelžbetoninius rezervuarus, naudodami torkretavimą tam, kad būtų sustiprinta ir apsaugota nuo korozijos gelžbetoninė konstrukcija. Gelžbetoninių konstrukcijų apsauga „Švykai“ rūpinosi ir daugelyje kitų objektų. Tad Kruonio HAE „Švykai“ dar kartą įtvirtino savo kompetencijas.
Kruonio HAE remontas – betono remonto klasika
Atliekant darbus Kruonio HAE, taip pat buvo suremontuota apie 80 m deformacinių siūlių pagal konkurso sąlygose nurodytą technologiją. Siūlės, kurių gylis vidutiniškai siekia 30 cm, buvo išvalytos ir atstatytos, naudojant nurodytos klasės betono remontinį mišinį bei technologiją.
Nei deformacinių siūlių ilgis, nei jų remontas Kruonio HAE, pasak V. Švyko, nebuvo niekuo ypatingas. Kur kas sudėtingesnį deformacinių siūlių remontą „Švykai“ atliko Kauno „Akropolio“ automobilių stovėjimo aikštelėje. 2008 m. statytame objekte buvo keičiama daugiau kaip 2 km deformacinių siūlių. Atstatymo darbai buvo kur kas technologiškai sudėtingesni negu Kruonio HAE, nes automobilių stovėjimo aikštelėje siūlės yra veikiamos įvairiausių automobilių apkrovų, nuolatinės vibracijos ir druskų žiemos metu.
„Siūlių parinkimas ir įdėjimas – labai sudėtingas darbas. Nuo 2019 m. gruodžio iki 2020 m. gegužės „Akropolyje“ darbus vykdėme veikiančiame objekte“, – dalijosi V. Švykas ir pastebėjo, kad darbus Kruonio HAE galima įvardinti kaip betono remonto klasiką. Didžiausiam iššūkiui – itin trumpam laikui – įmonė buvo pasirengusi, bet džiaugiasi, kad atsarginių planų panaudoti neprisireikė.
Kaip pranešė „Ignitis gamyba“, remonto metu, net ir esant labai žemam vandens lygiui, Kruonio HAE net du kartus sėkmingai teikė rezervo paslaugas, o aukštutinio baseino remonto metu Kruonio HAE nenutraukė sinchroninio kompensatoriaus (įtampos reguliavimo) paslaugos teikimo.
Pasirengimas – ne laiko gaišimas, o gerai suskaičiuotos investicijos
Remonto darbai Kruonio HAE „Švykams“ 2020-aisiais buvo vienas iš beveik 120 projektų, kuriuos kasmet vykdo įmonė. Pasak V. Švyko, didžiausias įdirbis buvo parengti atsarginius variantus. Ir tai yra svarbi įmonės strategijos dalis.
„Kiekvienam projektui rengiamės dar iki konkurso: detaliai analizuojame objektą, situaciją, aiškinamės užsakovo lūkesčius, kokybinius parametrus, kad nebūtų siurprizų nei užsakovams, nei mums patiems, kaip rangovams. Užuot laukę siurprizų arba „katės iš maišo“, investuojame į projekto pasirengimą. Taip laimime ir mes patys, ir užsakovas, kuris gauna garantiją: kas sutarta, tas ir bus įgyvendinta“, – įmonės vadybos stipriąsias puses įvardija V. Švykas.
„Švykų“ strategija – užsakovams pateikti ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, o tai reiškia, pasak V. Švyko, kad jų įmonės paslaugos turi būti pigiausios. Kad to pasiektų, įmonė daug investuoja į mokymus, kuriuos laiko visa ko pamatu.
„Kaip įmanoma pateikti ekonomiškai naudingiausią, bet tuo pat metu ir pigiausią pasiūlymą? Nes mūsų įmonės darbuotojai yra aukščiausios kvalifikacijos, todėl daro mažiausiai klaidų“, – sako V. Švykas, akcentuodamas, kad taisyti klaidas yra kur kas brangiau, negu darbą tinkamai atlikti iš karto.
Įmonės savininkų ir vadovų brolių Švykų nuostatą dėl mokymų formavo ne tik patirtis, bet ir žymiausi pasaulio verslo vadybos guru. Vienas iš tokių, kuriuos cituoja V. Švykas, yra Edwards Deming, siejamas su Japonijos pramonės proveržiu po Antrojo pasaulinio karo. Jis mokė, kad būtina nuolat tobulinti gamybos ir paslaugų sistemą, nes tai gerina kokybę ir produktyvumą, sudaro prielaidas mažinti išlaidas.
UAB „Švykai“ nuotr.
Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”