Studijos

Kaip išrinkti gerą knygą, kurią vaikai ir paaugliai į rankas ims dažniau nei telefoną?

Vasara – puikus metas svajoti, atostogauti, maudytis, valgyti ledus, daug miegoti, pramogauti bei skaityti knygas! Tokias, kurios patinka, traukia savo fantastiškais pasauliais, nepaprastais veikėjų žygiais ir gera nuotaika. Tokias, kurias po atostogų norėsite aptarti su klasės draugais. Juk taip smagu po visos dienos nuotykių vakare dar valandėlę praleisti su princesėmis, drakonais, miško žvėreliais ir kitais personažais. 

Daugeliui kyla klausimas, kaip iš milžiniško knygų asortimento išsirinkti tikrai gerą knygą, kurią  vaikai ir paaugliai į rankas ims dažniau nei telefoną?

Interneto knygynas Patogupirkti.lt rekomenduoja skaitinius, kuriuos jau pamėgo vaikai, rekomenduoja mokytojai, įvertino įvairių apdovanojimų komisijos ar patikrino laikas. Tikime, kad šis sąrašas taps puikiomis gairėmis visiems, ieškantiems, ką skaityti per vasaros atostogas.

Vasaros skaitiniai vaikams

Lietuvos leidyklos kiekvieną mėnesį skaitytojus džiugina knygų naujienomis, kurios praturtina visų jaunųjų skaitytojų vidinį pasaulį, žavi pamokančiomis istorijomis bei nuostabiomis iliustracijomis. Interneto knygynas Patogupirkti.lt siūlo kūrinius, kurie vaikams atvers duris į nuostabų ir paslaptingą knygų pasaulį, kurio dar ilgai nesinorės apleisti. 

Tony Wolf „Miško pasakos“

Pasakos vaikams – visada puikus pasirinkimas. Šis žanras niekada nenusibosta ir tinka įvairaus amžiaus knygų gerbėjams. 

„Miško pasakos“ – vaikiškų knygelių klasika. Iliustratoriaus Tony Wolf sukurtas pasaulis žavi jau ne vieną vaikų kartą. Pasakų knygoje sutiksite ežiukus, pelytes, bebrus, ūdras, vapsvas ir kitus veikėjus, kurie nuolat sugalvoja įvairių veiklų. Gal visi šie personažai įkvėps vasarą nuveikti kažką įdomaus?

Miško pasakos moko gerumo, atkreipia dėmesį į draugystės svarbą, akcentuoja kitas vertybes, tačiau vaikams jos patiks dar ir dėl įvairių netikėtumų! 

Theresa Breslin, Kate Leiper „Iliustruotas Škotijos pilių legendų lobynas“

Vasara – tas metas, kai norisi keliauti ir susipažinti su kitų šalių kultūra. Tačiau tą padaryti galime ir skaitydami knygas. Gal šį kartą keliaukime į Škotiją? Škotija – pasaulio kampelis, kone labiausiai apipintas legendomis bei mitais. Juk čia stūkso didingos pilys, kurių rūsiuose slepiasi pabaisos. 

Premijomis įvertintos vaikų autorės Theresos Breslin bei dailininkės Kate Leiper knyga „Iliustruotas Škotijos pilių legendų lobynas“ – nuostabi pasakų kolekcija, leidžianti pajusti senųjų pilių dvasią bei kviečianti dalyvauti viduramžių nuotykiuose.

Selemonas Paltanavičius „Pati geriausia uodega“

Selemono Paltanavičiaus vardas vaikiškos knygos viršelyje visada yra sufleris, kad galite tikėtis jaukios, pamokančios, jautrios ir įdomios istorijos. Tokia yra ir „Pati geriausia uodega“. 

Pripažinkit, pamesti brangų daiktą nesmagu. O meškiukas pametė uodegą! Tačiau jam pasisekė, nes tą pastebėjo lapė. Skaitydami šią knygelę pasinersite į žaidimą, kuriame teks išsiaiškinti, kaip gi atrodo meškiuko uodega! Pūkuota? Ilga? Švelni? Bus smagu! 

Linas Jonauskas „Mano didžiausia žuvis. Žvejybos vadovas“

Vasara dar ir žvejybos metas! Tačiau pradedantiesiems meškeriotojams kyla daug klausimų, į kuriuos atsakyti padės aplinkosaugininko Lino Jonausko knyga „Mano didžiausia žuvis. Žvejybos vadovas“.  

Smagu čiupti  meškerę, susitepti sumuštinių ir visai dienai traukti į upės pakrantę. Mintyse jau skaičiuojate kimbančias žuvis… Tačiau realybė truputį sudėtingesnė. Būsimiems žvejams reikia išsiaiškinti, kokią meškerę pasirinkti ir kaip ja naudotis. Kuo vilioti žuvis ir kur jos gyvena?

Kaip atskirti vienas žuvis nuo kitų, ką jos valgo ir kokiu paros metu geriausia užmesti meškerę? Taip taip, šioje knygoje slypi visi atsakymai!

Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis 15. Netikėti vasaros nuotykiai“

Jei neskaitėte vienos žymiausių knygų vaikams, kurios herojus Gregas Heflis populiarumu varžosi su žymiuoju Hariu Poteriu, tai pradėkite nuo pirmosios „Nevykėlio dienraščio“ dalies. Tačiau jei jau susipažinote su personažo gyvenimu anksčiau, šią vasarą leiskitės į netikėtus nuotykius!

Pagrindinis veikėjas su visa savo šeimynėle išsiruošia atostogauti. Puikiai nusiteikę Hefliai iškeliauja kemperiu. Jiems teks įveikti begalę nesklandumų, išgyventi audrą ir gelbėti šlyjančias atostogas. Pasiruoškite nosinaičių, nes juoksitės iki ašarų! 

Vytautas V. Landsbergis „Kiškis Pranciškus Mėlynių pievoje“

Vytautas V. Landsbergis – vaikų ir suaugusiųjų mylimas autorius. Jo istorijų herojai ne tik patiria nuotykių, bet ir moko gyvenimo vertybių. Tiesa, tą daro neįkyriai ir su linksma gaida. „Kiškis Pranciškus Mėlynių pievoje“ – knyga apie išdykusį kiškutį.

Kiškis Pranciškus Piškis – neklaužada, o be to dar ir bailiukas. Vieną dieną jo tėvai išeina mėlyniauti, o Pranciškus vienas lieka oloje. Dreba kiškutis, bet bijoti jam greitai atsibosta, nes protingi kiškiai žino, kad visos baimės prasideda galvoje. Taip kiškis pamažu bręsta ir tampa drąsiu herojumi. Jis net išgelbėja pasaulį! 

Vasaros skaitiniai paaugliams

Įtikinti paauglius į rankas paimti knygą gerokai kebliau nei vaikus, kuriuos paprasta suvilioti įdomiomis istorijomis. Vyresnėlių pasaulyje skaitiniai konkuruoja su telefonais ir kompiuteriais, tačiau, paauglius dažnai sudomina su humoru parašytos knygos. 

Vidutinio mokyklinio amžiaus skaitytojai mėgsta realistines istorijas apie bendraamžių psichologines problemas, santykius su tėvais ir draugais, taip pat į skaitymo ratą juos įtraukia ir populiarios knygų serijos. Patogupirkti.lt siūlo atkreipti dėmesį į keletą vertingų skaitinių.  

Kotryna Zylė „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“

Kotryna Zylė savo knygose meistriškai pina šiuolaikinį pasaulį su mitologija. Knyga „Siela sumuštinių dėžutėje. Nelabai baisios istorijos“ dovanoja dešimt baisių, linksmų ir netikėtų istorijų, kurios patiks įvairaus amžiaus skaitytojams. 

Autorė teigia, kad knygą įkvėpė vaikystėje girdėti pasakojimai, kuriuos mėgo pasakoti jos tėtis. Tai istorijos apie įvairius žmogaus susidūrimus su raganomis, baubais ar kitomis mitologinėmis būtybėmis. 

Rašytoja šiuos pasakojimus įvilko į šiuolaikinį rūbą, tad nusiteikite, kad šiandieniniai siaubūnai gali gyventi po jūsų lova, kaimynystėje ar spintoje. Nenustebkite, jei ragana iš jūsų šaldytuvo pavogusi pieną užpils apatinio buto kaimynus, o su dvasiomis įmanoma susisiekti telefonu. O kur dar tai, kas slypi sumuštinių dėžutėje! Mitologiją pažinkite nauju būdu!

Kristina Ohlsson „Vaiduoklių namo paslaptis“

Švedų autorė Kristina Ohlsson – vaikiškų siaubo istorijų karalienė. Pasiruoškite šiurpuliukams, nes „Vaiduoklių namo paslaptis“ privers slėptis po antklode, bet neleis atsitraukti nė akimirkai!

Alba su sesute Elena per Kalėdų atostogas atvyksta į Šerndaleno salą aplankyti dėdės Baltazaro. Netrukus turi prisijungti ir jų tėvai, tačiau netikėtai kilusi milžiniška pūga izoliuoja salą. 

Dėdė, norėdamas pradžiuginti mergaites, parodo neseniai įsigytą antikvarinį lėlių namelį. Tačiau žaislas visiškai kitoks nei tas, kurį namuose turi Alba. Jis bauginantis ir per daug panašus į tikrą namą!

Netrukus Alba pastebi, kad namelyje vyksta keisti dalykai. Naktį iš jo sklinda šnabždesiai ir kažkas kūrena krosnelę. Vieną rytą mergaitė randa staliaus paslėptą laišką, kuriame pasakojama apie prieš penkiasdešimt metų Šerndalene dingusius vaikus ir paslaptingą už viso to stovintį Kolekcionierių. Panašu, kad jis grįžo ir gali dingti dar daugiau vaikų! Ar pavyks užkirsti kelią?

Daina Opolskaitė „Kur dingo Edvinas Kratas“

Atkreipkite dėmesį ir į mūsų šalies autorių kūrybą, juk pažįstama aplinka padės lengviau įsijausti į nagrinėjamas problemas. 

Knygoje „Kur dingo Edvinas Kratas“ rašytoja Daina Opolskaitė rašo apie klasę, kuri labai panaši į tą, kurioje mokotės ir jūs. 22 mokiniai nuobodžiauja, nekantriai laukia pertraukos, po pamokų lekia į būrelius, o po to nenoriai kimba į namų darbus. 

Kaip ir kiekvienoje klasėje, šioje mokosi ir mokiniai, kurie gerokai išsiskiria. Vienas jų – Edvinas Kratas. Jis dingsta. Kur? Kodėl? Kiekvienas mokinys papasakos savo įvykių versiją. Knyga patiks visiems paaugliams, nes bent vienas veikėjas tikrai primins juos pačius! 

Suzanne Collins „Bado žaidynės“

 „Bado žaidynės“ – jaunimui skirtas distopinis romanas, kuriuo rašytoja Suzanne Collins pradeda nepaprastą nuotykių ir išlikimo trilogiją, sužavėjusią visą pasaulį. Su šia knyga jau užaugo viena karta paauglių, laikas istoriją patirti ir dabartiniams jaunuoliams. 

Panemo valstybė įsikūrė ant JAV griuvėsių. Dvylika skurdžių apygardų valdo turtinga ir techniškai pažangi Sostinė, tuo tarpu rajonų gyventojai kenčia priespaudą ir skurdą.

Kiekvienais metais Sostinė rengia mirtiną realybės šou, kuriame dalyvauja po vieną berniuką ir mergaitę iš visų apygardų. „Bado žaidynių“ tikslas – suteikti pramogą išlepusiems Kapitolijaus gyventojams ir priminti rajonams apie Sostinės galią bei kadaise žiauriai numalšintą maištą, sunaikinusį tryliktąją apygardą.

Pagrindinė knygos veikėja Ketnė Everdin gyvena pačioje skurdžiausioje – dvyliktoje apygardoje, kurioje žmonės nuolat miršta iš bado. Kai „Bado žaidynių“ loterijos metu išrenkama jos sesutė Prima, Ketnė pasisiūlo į jos vietą. Žaidime merginai tenka ne tik kovoti dėl savo gyvybės, bet ir narplioti painius meilės santykius.

John Green „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“

Meilė – tema, kuri svarbi kiekvienam paaugliui, nors apie ją jaunuoliai garsiai kalbėti nedrįsta. Pirmoji meilė, nuostabus jausmas ir jai kliūčių nėra! Tuo įsitikinsite perskaitę jautrų rašytojo John Green romaną „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“. Ši istorija sugraudins ir prajuokins, pripildys širdis šilumos ir liūdesio, paskatins džiaugtis šia diena ir mylėti gyvenimą.

Pagrindinė veikėja – šešiolikmetė Heizelė, serganti vėžiu. Jos tėvai daro viską, kad mergaitė gyventų „normalų“ gyvenimą. Vėžiu sergančių vaikų paramos grupėje sutiktas Ogastas jai patinka iš pirmo žvilgsnio, Tarp jaunuolių užsimezga graži draugystė.

Jie kartu leidžia laiką, diskutuoja apie knygas, o paaiškėjus, kad jų mylimo autoriaus kūrinys neturi pabaigos, sugalvoja susitikti su rašytoju ir kartu keliauja į Amsterdamą. Kelionės metu Heizelė pasiduoda jausmams. Atrodo, kad pora galės būti kartu, bet atsinaujina klastinga Ogasto liga. Heizelės mirties baimę nustelbia nauja. Tai baimė, kad ji mirs ne pirma.

Likusį laiką kartu praleisti nusprendę jaunuoliai taps vienas kito paguoda, ieškos atsakymų į egzistencinį klausimą, kodėl žvaigždės jiems lėmė tokį likimą ir mokysis išgyventi skausmą. 

Tai nuostabi draugystės ir pasiaukojimo istorija.

Visai šeimai įdomios knygos 

Interneto knygynas Patogupirkti.lt nori atkreipti dėmesį į knygas, kurios patiks ne tik jauniesiems skaitytojams. Šie kūriniai netelpa į amžiaus rėmus ir patiks visai šeimai. Leiskite vasaros vakarus skaitydami kartu!

Eric Knight „Lesė grįžta“

Eric Knight „Lesė grįžta“ – puikiai žinoma istorija apie nepaprastą šuns ištikimybę, narsą ir didžiules kliūtis nugalinčią draugystę. Knygos personažų išgyvenimai sušildys kiekvieno skaitytojo širdį. 

Istorija pasakoja apie Lesę, kuri labai mylėjo savo šeimininką Džo. Grinel Bridžio miestelio gyventojai sakydavo, kad pagal kolių veislės šunį galima nusistatyti laikrodžius, mat metų metus Lesė lėkdavo prie mokyklos ir laukdavo Džo. 

Vieną dieną berniukas prie mokyklos Lesės nerado. Keturis metus ištikimai laukęs šuo tiesiog dingo. Netrukus paaiškėjo, kad Lesė nepateko į nelaimę ir nesumaišė laiko. Ji buvo parduota! Šeimai trūko pinigų net maistui, todėl Džo tėvai  perleido mylimą šunį kitam šeimininkui.

Toli nuo namų atsidūrusi Lesė rezgė šunišką planą, kaip pabėgti ir per visą šalį grįžti pas mylimą berniuką. Knygos skaitytojų laukia nepaprasti iššūkiai. Istorija įtrauks vaikus, bet bus įdomi ir suaugusiesiems, nes per Lesės kelionę autorius supažindina su tuometiniu Anglijos socialiniu gyvenimu ir problemomis.

Zigmas Vitkus, Inga Dagilė „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“

„Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ – gyvai parašyta, šmaikščiai iliustruota ir istoriškai tiksli knyga vaikams apie Lietuvos valdovus. Tačiau savo žinias atgaivinti galės ir suaugusieji.

Knygoje pristatomos 28 valdovų biografijos – nuo Lietuvos karaliaus Mindaugo iki paskutiniojo Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio. 

Knygoje išryškinami kiekvieno jų valdymo bruožai ir reikšmė Lietuvos istorijai, aptariamas bendras politinis kontekstas, dėmesio skiriama ir valdovų charakteriui, mintims, planams. Įdomiausia tai, kad istorijas pasakoja patys valdovai! 

Alan Marshall „Aš moku šokinėti per balas“

„Aš moku šokinėti per balas“ priklauso vertingiausių klasikos kūrinių kolekcijai.

Įkvepiančioje autobiografinėje apysakoje „Aš moku šokinėti per balas“ australų rašytojas Alanas Marshallas prisimena savo vaikystę ir įvykį, pakeitusį visą jo gyvenimą.

Po sunkios ligos Alano kojos lieka paralyžiuotos ir  jam teks likusį gyvenimą vaikščioti su ramentais. Tačiau tai nesustabdo gyvenimo džiaugsmu trykštančio vaiko. Jis nesijaučia kitoks, o savo kasdienybėje randa daugybę gerų dalykų: draugus, žaidimus, medžioklę, jodinėjimą, peštynes. Neįgalumas jo nestabdo ir netrukdo siekti svajonių. Šis kūrinys be galo įkvepiantis ir motyvuojantis nepasiduoti, net kai likimas siunčia didžiausius iššūkius. 

Kiekviena šio sąrašo knyga praturtins vaizduotę, suteiks malonaus laiko, leis pabėgti į veikėjų pasaulį ir patirti vaizduotę kaitinančių nuotykių! Įsitaisykite hamake, terasoje, ar ant palangės ir skaitykite, skaitykite, skaitykite!

Nuotraukos naudojimui: https://we.tl/t-ml0yc80Nyi

Pranešimą paskelbė: Giedrė Striogaitė, UAB „Patogu pirkti“

Parašykite komentarą