Artėjant mokslo metų pradžiai, nemažai tėvų savo vaikus skuba aprūpinti ne tik būtiniausiomis kanceliarinėmis priemonėmis, bet ir apranga. Nors mokyklinėms uniformos turi atitikti tam tikrus reikalavimus, joms galima suteikti ir šiek tiek individualumo. Stilistė Julija Bakštonienė dalijasi patarimais, kokius aksesuarus bei avalynę derinti prie mokyklinės uniformos ir pataria, kaip susidėlioti universaliausią mokyklinių drabužių kapsulę. O „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kokių medžiagų rūbus geriausia rinkti vaikams ir kaip prižiūrėti jų drabužius, kad šie tarnautų ilgiau.
Aksesuarai, derantys prie uniformos
Mokyklinės uniformos priimtos didžiojoje dalyje mūsų šalies ugdymo įstaigų. Šių drabužių stilizavimas ne ką mažiau svarbus, nes papildyta vos keliomis detalėmis ar tinkamais batais mokyklinė uniforma taps ne tik gražesne, bet ir labiau išreiškiančia vaiko stilių.
Pasak stilistės Julijos Bakštonienės, prie mokyklinės uniformos paprasta pritaikyti įvairius aksesuarus, kurie papildys aprangą ir visą jos derinį pavers daug žaismingesniu: „Jei kalbėtume apie mergaites, tai gali būti įvairūs plaukų aksesuarai, kaspinai ir gumytės, kaklo skarelės, prie mokyklinės uniformos raštų bei spalvų priderintos kojinės ir pėdkelnės. Pavyzdžiui, jeigu mokyklinė uniforma yra ne vienspalvė, o raštuota, pėdkelnių atspalvį galima derinti prie vienos iš uniformos spalvų. Galima parinkti ir ryškesnes bei spalvingesnes pėdkelnes. Išraiškingumo mergaičių aprangai gali pridėti ir puošnesnės palaidinių rankovės arba apykaklėmis apsiūti marškiniai, smulkios išsiuvinėtos detalės.“
Berniukams prie mokyklinės uniformos stilistė pataria derinti įvairius diržus ir petnešas, skirtingus kaklaraiščius ir peteliškes bei kojines. Kalbėdama apie aksesuarus, ji siūlo nepamiršti ir vaikų kuprinių: „Jei mokykloje taikomi griežtesni aprangos reikalavimai ar vaikas ne itin mėgsta aksesuarus – pagyvinti įvaizdį puikiai gali ir mokyklinė kuprinė.“
Vis dėlto, stilistė atkreipia dėmesį, kad su aksesuarais vertėtų nepersistengti, mat jų gausa neatrodys skoningai: „Svarbu išlaikyti vientisą ir tvarkingą įvaizdį. Mokyklinėje aprangoje patarčiau vengti itin ryškių aksesuarų, neoninių spalvų bei raštų, stipriai kontrastuojančių tarpusavyje. Kalbant apie bendrą įvaizdį, vertėtų nepamiršti ir tvarkingos vaiko šukuosenos, švarių rankų.“
Ne ką mažiau svarbi ir avalynė
Prie mokyklinės uniformos reikėtų derinti ne tik stilingus aksesuarus, bet ir batus. Pasak J. Bakštonienės, rudens sezono pradžiai galima rinktis klasikinius loaferus, odinius batelius ar kitą laisvalaikio stiliaus avalynę.
„Batai – vienas svarbiausių mokyklinės aprangos elementų. Aš pati turiu du mokyklinio amžiaus vaikus, tad pastebiu, jog jiems svarbiausias komfortas ir patogumas. Nors klasikiniai loaferai ir kiti elegantiški bateliai puikiai dera prie mokyklinės uniformos, tačiau vaikai daug mieliau dėvi nespaudžiančią, lengvesnę, sportinio stiliaus avalynę, pavyzdžiui, kedus žemesniu arba aukštesniu auliuku. Renkant avalynę vaikams siūlyčiau ieškoti būtent tokios, kuri nevaržytų judesių, būtų lengva ir patogi“, – pastebi įvaizdžio specialistė.
Vėstant orams, vaikų mokyklinę avalynę turėtų papildyti ir patogūs aulinukai. „Tai gali būti vadinamieji čelsiai, su įsiūtomis guminėmis juostelėmis batų šonuose. Jie tiks tiek mergaitėms, tiek berniukams. Taip pat galima rinktis batus kiek ilgesniu auliuku, kurie gražiai derės prie mokyklinių suknelių bei sijonų. Jei vaikui patinka ir yra patogūs kerziniai batai, juos taip pat galima derinti prie mokyklinės uniformos“, – vardija stilistė.
Mokyklinių drabužių kapsulė
Kaip žinia, mokyklinės uniformos komplektas gali būti labai platus: nuo sijonų, sarafanų, kelnių ar kostiumų, iki švarkų, liemenių, palaidinių, marškinių ar polo marškinėlių. Todėl prieš rugsėjo 1–ąją komplektuojant vaikų mokyklinių drabužių spintą, stilistė tėvams rekomenduoja laikytis poros taisyklių. Jos padės palaikyti aprangos įvairovę, atitikti orus ir turėti atsarginių variantų, jei vaikas greitai išsiteptų turimus drabužius.
„Formuojant mokyklinių drabužių kapsulę svarbu, kad viršutinių drabužių būtų daugiau nei apatinių – geriausias būtų 3:1 santykis. Pavyzdžiui, jei berniukas turi mokyklines kelnes, viršutiniai baziniai drabužiai galėtų būti švarkas, liemenė arba megztinis ilgesniu kaklu. Jeigu mergaitės uniformos kapsulė yra sarafanas, sijonas arba kelnės, viršutiniai daliai taip pat universalu turėti švarką, megztinį arba liemenę“, – pataria J. Bakštonienė.
Tiek berniukų, tiek mergaičių drabužių kapsulėje turėtų būti ir keletas marškinių ilgomis rankovėmis, vienspalvių polo marškinėlių, paprastų palaidinių: „Juos galima lengvai derinti su kitais viršutiniais drabužiais ir sukurti skirtingų įvaizdžių variantus. Turint tiek drabužių, deriniai bus įdomesni ir įvairesni.“
Marškinių, marškinėlių ir palaidinių kapsulei stiliaus ekspertė rekomenduoja rinktis kuo universalesnius drabužių modelius, o jų spalvas ir raštus pasirinkti kuo neutralesnius. O atvėsus orams, prie mokyklinės aprangos derinant ir kitus išorinius drabužius – paltus bei striukes – stilistė taip pat nerekomenduoja persistengti.
„Renkantis šiltus lauko drabužius juos svarbu pritaikyti ne tik prie mokyklinio garderobo, bet ir prie kitų vaiko turimų drabužių. Atsižvelkite ir į vaiko aktyvumą, jo popamokines veiklas bei kelionės iki mokyklos trukmę. Tai labai individualu, todėl vieniems vaikams gali tikti elegantiškas puspaltis arba šiltas paltas, o kitiems daug patogesnė bus dygsniuota, lengva ir trumpesnė pūkinė striukė. Prie mokyklinės uniformas stilingai atrodys ir lietpaltis, tačiau šis rūbas nebus praktiškas, mat lengvai glamžosi – visada svarbu atsižvelgti į drabužio funkcionalumą bei praktiškumą“, – sako stilistė.
Drabužių priežiūra ir medžiagos, tinkančios vaikams
Norint, kad mokykliniai drabužiai tarnautų kuo ilgiau ir būtų dėvimi komfortiškai, svarbu įvertinti ne tik grožį, bet ir audinių kokybę bei medžiagą.
„Vaikams svarbiausia jausti komfortą, kad jų dėvimi drabužiai nevaržytų judesių, nespaustų ir netemptų. Todėl mokyklinius marškinėlius ir palaidines rekomenduočiau rinktis iš natūralesnių audinių, tokių kaip medvilnė. Šaltuoju sezonu jie gali būti ir iš vilnos. Be to, nereikėtų vengti ir šiek tiek poliesterio – kai jos drabužio sudėtyje yra nedaug, medžiaga tampa patvaresnė, ne taip glamžosi ir geriau pašalina drėgmę. Ne ką mažiau svarbu uniformą prižiūrėti pagal jos etiketėje nurodytus reikalavimus, o bendrai – šiuos drabužius vaikus pratinti laikyti ant pakabos arba tvarkingai sulankstytus. Taip drabužiai tarnaus ne vienus metus, kol bus išaugti“, – įsitikinusi J. Bakštonienė.
Svarbi ne tik sudėtis, bet ir prieinama kaina
Atkreipti dėmesį į mokyklinių drabužių priežiūrą siūlo ir prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva. Pasak jos, perkant drabužius vaikams būtina peržiūrėti pasirinkto gaminio etiketę – joje pirkėjas ras ne tik kainą, informaciją apie gaminio priežiūrą ar drabužio pluoštinę sudėtį, bet ir kilmės šalį, informaciją apie prekės gamintoją.
„Skaitant drabužių etiketę pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į rūbo sudėtį. Ji padės suprasti drabužio komfortiškumą bei kitas savybes. Svarbu perskaityti ir specialiais simboliais pažymėtas drabužio priežiūros rekomendacijas, skalbimo režimus, kurios padės ilgiau išlaikyti drabužio kokybę, spalvą bei struktūrą“, – sako O. Suchočeva.
Komercijos operacijų vadovė pabrėžia, kad ne ką mažiaus svarbus vaikų drabužių pasirinkimo kriterijus tėvams yra kaina. O. Suchočeva pataria daug neinvestuoti į brangią vaikų aprangą, nes stilingų, patvarių ir kokybiškų drabužių spintos kapsulei galima rasti ir neišleidžiant krūvos pinigų: „Artėjant naujiems mokslo metams savo asortimente turime platų vaikiškų drabužių asortimentą, kuriame galima rasti skirtingų vienspalvių marškinėlių, marškinių bei klasikinių kelnių, tinkančių mokyklinei uniformai. Užsiuvę ant jų mokyklos emblemas, sutapysite ne vieną šimtą eurų ir puikiai papildysite mokyklinių drabužių spintą.“