Politika ir teisė

J. Bernatonis Klaipėdoje domėjosi antrinės teisinės pagalbos problemomis

Uostamiestyje lankęsis teisingumo ministras Juozas Bernatonis Klaipėdos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyboje domėjosi, su kokiomis problemomis susiduria čia dirbantys advokatai.
Ministras atkreipė dėmesį, kad 2014 metais yra ženkliai padidintas antrinės teisinės pagalbos finansavimas, o tai gali sudaryti prielaidas didesniam asmenų ratui garantuoti antrinę teisinę pagalbą bei likviduoti per ekonominę krizę susidariusius valstybės įsiskolinimus advokatams.
„Klaipėdos advokatams šiuo metu įsiskolinta 600 tūkst. litų. Tačiau gera žinia, kad pavyko išspręsti šį klausimą formuojant šių metų biudžetą. 2014 metų valstybės biudžete valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimui skirta jau 18,5 mln. litų“, – sakė J. Bernatonis.
Prieš 5 metus finansavimas šiai sričiai buvo pradėtas mažinti. Krizės metu ir žmonių pajamos mažėjo, todėl pagal nustatytas taisykles daugiau piliečių galėjo gauti nemokamą teisinę pagalbą. Dar 2008 metais valstybės garantuojamai nemokamai teisinei pagalbai Lietuvoje buvo skirta 15,5 mln. litų, 2009 metais – jau tik 13,5 mln. litų ir taip tos valstybės skolos advokatams kaupėsi.
Lankydamasis Klaipėdoje, ministras atkreipė dėmesį ir į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimus, reglamentuojančius advokatų užmokestį. Nuo šių metų pradžios suteikiama galimybė teikti paslaugas ir advokatų padėjėjams, jiems bus mokama 80 proc. advokatams mokamo užmokesčio dydžio.
Taip pat įsigaliojo pakeitimai, skatinantys asmenis naudotis teisine pagalba ginant svarbiausius savo interesus (t. y. numatoma, kad teisinė pagalba tuo pat metu gali būti teikiama 4 bylose, asmeniui, norinčiam naudotis vienu metu teisine pagalba 3 ir 4 byloje valstybė biudžeto lėšomis kompensuos mažiau išlaidų). Šie pakeitimai turėtų užkirsti kelią piktnaudžiauti teisine pagalba, kai asmenys, valstybės lėšomis siekia inicijuoti didelį bylų skaičių, vien tam, kad vilkintų kitus procesus.
Klaipėdos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnyba pernai priėmė 2408 sprendimus suteikti asmenims antrinę teisinę pagalbą, taip pat pagal 4825 ikiteisminio tyrimo pareigūnų ar teismų prašymus įtariamajam arba kaltinamajam asmeniui parinko advokatus baudžiamosiose bylose. Tai sudaro maždaug 15 proc. visos Lietuvoje teikiamos antrinės teisinės pagalbos.
Šioje tarnyboje nuolat antrinę teisinę pagalbą teikia 12 advokatų, o prireikus – dar 53 advokatai.

Parašykite komentarą