Įvairenybės

Išrinktas Prezidento V. Adamkaus premijos laureatas

Tarptautinę motinos Žemės dieną, balandžio 22-ąją, paaiškėjo Prezidentinės Valdo Adamkaus bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo gamtasauginės premijos (5 tūkst. eurų) laureatas. Ji paskirta gamtininkui, režisieriui Mindaugui Survilai už filmą „Sengirė“, kuriuo jis atkreipė plačiosios visuomenės dėmesį į neeksploatuojamų miškų išsaugojimo būtinybę.  

„Simboliška, kad Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, minėdamas penkerius aktyvios veiklos metus, dėka bendradarbiavimo su Danos Gedvilienės fondu, galės įprasminti reikšmingus darbus, nuveiktus aplinkosaugos srityje. Tikimės, kad premijos kasmetinis skyrimas paskatins visuomenę būti jautresne ir labiau atkreipti dėmesį į aplinkosaugines problemas Lietuvoje, kaip tai padarė ir M. Survilos režisuotas filmas „Sengirė“, – teigia Prezidentinės bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis.

Kaip pasakoja M. Survila, mes, žmonės, esame atsakingi už tai, kad nyksta senieji miškai. Nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kokia bus visuomenė ir kur mes gyvensime. Pasako jo, lietuviai turi dar tikrai unikalių ir vertingų miško lopinėlių, kuriuos norėtųsi išsaugoti. „Studijų metais galvodavau – kaip būtų gerai, kad miškų situacija Lietuvoje pagerėtų. Pastaruosius penkerius metus galvoju – kad tik nepablogėtų. Miško pramonė generuoja didžiules pajamas ir, dėka to, geba samdyti labai įtakingus lobistus, kurie daro įtaką žmonėms, priimantiems reikiamus sprendimus. Kuo toliau, tuo tai labiau matosi.  O mes, miškų vertę skaičiuojantys ne pinigine išraiška, tokių resursų neturime. Tačiau kas mus visus vienija – įsitikinimas širdyje, kad esame teisūs, ir didžiulis noras prisidėti prie senųjų miškų išsaugojimo. O tokių miškų išlikimu besirūpinančių žmonių yra daug“, – tikina Prezidento V. Adamkaus premijos laureatas M. Survila.

Iškilmingas Premijos įteikimas vyks birželio 5 d. – Tarptautinę aplinkos apsaugos dieną – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sode. Premiją M. Survilai, planuojama, įteiks Prezidentas Valdas Adamkus.

Skirtingos nominacijos

Premijos rengėjai sulaukė 27 nominacijų, aprėpusių visas keturias premijos kategorijas – mokslo pasiekimų, aplinkosaugos inovacijų versle, visuomeninės veiklos, taip pat aplinkosaugos politikos ir valdymo srityje.

Premijos nugalėtoją išrinko komitetas, kurį sudaro skirtingoms sferoms atstovaujantys savo sričių profesionalai: dr. Nerijus Jurkonis (VDU Botanikos sodo direktorius, VDU Aplinkotyros katedros dėstytojas), dr. Visvaldas Varžinskas (KTU Pakavimo inovacijų tyrimo centro direktorius, Kauno miesto tarybos narys), Donatas Puslys (žurnalistas, Vilniaus politikos analizės instituto Medijų ir demokratijos programos vadovas), Arūnas Antanaitis (Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius), Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius (Europos Komisija, Aplinkos, vandenynų ir žuvininkystės sritys).

Tarp visuomenės aktyvistų išsiskyrė ir įvertinimo sulaukė Giedrius Bučas ir Andrejus Gaidamavičius. Šie du asmenys savo atsidavimu Lietuvos gamtos saugojimui ir ekologinių problemų sprendimui yra neabejotini visuomenės lyderiai bei ekologiško gyvenimo vedliai.  Jų abiejų pasiekimų reikšmę ir įtaką aplinkosauga besidominčiai visuomenei atskleidžia ir tai, kad abu buvo nominuoti bent kelių skirtingų asmenų ar organizacijų. Verta paminėti ir Viktoriją Nausėdę, kuri buvo nominuota už visuomenės ekologinį švietimą ir antrinio tekstilės panaudojimo skatinimą.

Tarp nevyriausybinių organizacijų ir visuomeninių iniciatyvų išsiskyrė Baltijos aplinkos forumas, smarkiai prisidėjęs gelbėjant meldinės nendrinukės populiaciją, ir Klaipėdiečių iniciatyva už demokratiją ir ekologiją, kovojusi su kietųjų dalelių koncentracijos ore problema Klaipėdos mieste.

Visuomenės palaikymo sulaukė žinoma ekologijos srities žurnalistė Vaida Pilibaitytė ir kiti.

„Premijos komitetas ir organizatoriai yra ypač dėkingi nominacijas teikusiems ir labai vertina minėtus bei kitus nominuotus asmenis ar iniciatyvas, kurie savo veikla prisideda prie geresnės aplinkosauginės situacijos Lietuvoje kūrimo“, – teigia Prezidentinės bibliotekos-muziejaus direktorius ir vienas iš komiteto narių Arūnas Antanaitis.

Vardinė prezidento premija – įprasminti ir paskatinti aplinkosauginius sprendimus

JAV gyvenantis Gabrielius Gedvila, Valdo Adamkaus ilgametis draugas bei jo rinkiminio štabo, kuomet V. Adamkus kandidatavo į Čikagos Sanitarijos Rajono patikėtinių tarybą 1968 m., vadovas yra įsitikinęs, kad aplinkos apsauga buvo, yra ir išliks ypatingo dėmesio reikalaujanti globali problema, todėl, norėdamas įprasminti bei atkreipti dėmesį į aplinkosauginius pasiekimus Lietuvoje bei pagerbti velionės žmonos atminimą, įsteigė 100 tūkst. dolerių fondą, kurio lėšos bus skiriamos Prezidento Valdo Adamkaus – savo draugo, žinomo aplinkosaugininko, šalies Prezidento – premijai.

Prezidentinės bibliotekos ir Danos Gedvilienės fondo premija bus teikiama kasmet už visuomenės dėmesio ir pagarbos vertus pasiekimus bei pastangas apsaugoti ir atstatyti gamtinę aplinką Lietuvoje ir kaimynystėje bei užtikrinti išteklių tvarumą. Premijai ir toliau bus laukiami teikti moksliniai tyrimai ir išradimai, pilietinės veiklos, asmenys ir organizacijos, kurios atkreipia dėmesį į gamtosaugą ir skatina veikti, taip pat politikos sprendimai ar verslo iniciatyvos, siekiančios sukurti tvaresnį vystymąsi ir švaresnę ateitį išrandant arba pritaikant pažangiausius sprendimus.

Apie kategorijas, kuriose galima teikti nominantus, ir sąlygas bei visą kitą reikiamą informaciją galima rasti čia: https://adamkuslibrary.lt/adamkaus-premija/

Pranešimą paskelbė: Rimgailė Dikšaitė, Vytauto Didžiojo universitetas

Parašykite komentarą