Šalį ir pasaulį apėmusi pandemija tapo išbandymu visoms gyvenimo sritims, kartu paveikdama absoliučiai kiekvieną – nuo vaiko ar senjoro iki pelningiausių organizacijų vadovų. Tiesa, nepaisant didelių ekonominių iššūkių, verslo aplinkoje pandemija sukūrė kaip niekada realias sąlygas įmonių ir organizacijų socialinei atsakomybei pasireikšti.
Per pirmąjį karantino mėnesį viešojoje erdvėje sveikatos apsaugos bei ekonomines problemas keitė bendruomeniškos paprastų žmonių ir verslo iniciatyvos. Vienos šių istorijų pavyzdžiu tapo Jonavoje įsikūręs, tačiau visos šalies mastu beveik tris dešimtmečius veikiantis čiužinių gamintojas „Lonas“. Karantino akivaizdoje gamintojas ne tik deda visas pastangas išlaikyti didelę darbuotojų komandą, bet ir ėmėsi skirtingų būdų savo – Jonavos krašto – bendruomenei apsaugoti.
„Kovo viduryje, dar prieš prasidedant karantinui, turėjome neeilinį valdybos susirinkimą. Nujautėme, kad karantinas užsitęs tikrai ilgiau nei dvi savaites, tad mūsų reakcija buvo tokia: tikėtis geriausio, bet ruoštis blogiausiam. Atitinkamai, jau nuo pirmos karantino dienos įjungėme taupymo rėžimą, kiek galėjome, sumažinome visas išorines išlaidas. Taip pat visi „Lono“ grupės įmonių vadovai trims mėnesiams susimažinome atlyginimus 30 proc.“, – sako „Lonas“ vadovas Domas Jakutis.
Nors 12 visoje šalyje veikiančių „Lonas“ salonų šiuo metu uždaryti, o drastiškai sumažėjusius užsakymus palaiko tik internetinė prekyba, D. Jakučio teigimu, svarbiausias tikslas pandemijos akivaizdoje – išlaikyti nepakitusią darbuotojų komandą.
„Darbuotojai mums nėra tik pavaldiniai. Priešingai, mes esame komanda, tad darysime viską, kad juos išlaikytumėme. Po pirmojo karantino mėnesio matome, kad situaciją kontroliuojame – padėtis išlieka ypatingai rimta, bet stabili. Vis dėlto, kiek tęsis ir kiek finansinės naštos pareikalaus ateinantys mėnesiai dar nėra aišku, todėl tuščiai žadėti nieko taip pat negalime. Pasižadame tik tiek, kad dėsime visas pastangas, kad mūsų daugiau nei 140 žmonių komanda turėtų darbo“, – teigia D. Jakutis.
Parama Jonavos medikų skatinimui
Nepaisant pristabdytos įprastos įmonės veiklos, dar antrąją karantino savaitę „Lonas“ paskelbė skirsiantys finansinę paskatinamąją paramą Jonavos medikams.
„Apsitarus „Lono“ įmonių grupės valdyboje buvo nuspręsta skirti 10 000 Eur paramą Jonavos ligoninei. Pabendravus su miesto meru Mindaugu Sinkevičiumi ir ligoninės direktoriumi Pauliumi Vasilavičiumi sutarėme, kad ligoninė visą paramą skirs ne įrangai, o su COVID-19 virusu ir jo padariniais dirbsiančių Jonavos medikų papildomam finansiniam skatinimui. Taip norime padėkoti už jų pasiaukojimą gelbstint kitus“, – sako D. Jakutis.
Suderinus su miesto meru ir ligoninės vadovu, medikų skatinimui paaukota suma VšĮ „Jonavos ligoninė“ pasiekė dar pirmuoju karantino etapu.
Apsaugines kaukes gamina ir dalija neatlygintinai
Kiekviena organizacija, kaip ir kiekvienas žmogus, D. Jakučio teigimu, renkasi vertybiškai jai artimiausias paramos iniciatyvas. Dėl šios priežasties, bendruomeniškumą vertinantis gamintojas pandemijos akivaizdoje priėmė sprendimą parama medikams neapsiriboti. „Lonas“ perorientavo dalį savo gamybos linijų ir ėmėsi gaminti apsaugines kaukes, kurias neatlygintai dalija visiems Jonavos krašto gyventojams.
„Ilgai galvojome prie kurių iniciatyvų savo turimais resursais dar galime prisidėti ir manome, kad šiandieninių įvykių akivaizdoje didžiausias efektas yra padėti saugoti savo kraštą. Kitaip tariant vietą, kurioje gyvena mūsų darbuotojai, jų šeimos, draugai ir artimieji. Tiesa, nors puikiai suprantame, kad ne medicininių kaukių apsauga lyginant su medicininėmis yra diskutuotina, tačiau tai yra daug kartų geriau nei būti apskritai be jų. Kaukių gamyba nėra „Lono“ verslo sritis, todėl pasipelnyti iš to tikrai neketiname ir žmonėms suteikiame jas nemokamai“, – teigia „Lonas“ vadovas.
Šiandien rinkoje vyraujanti apsauginių kaukių kaina, D. Jakučio nuomone, yra per aukšta ir net kiek neadekvati. Dėl šios priežasties, „Lonas“ vadovas tikisi, kad didėjanti neatlygintinai suteikiamų apsauginių kaukių pasiūla padės sumažinti ir rinkoje vyraujančias aukštas, kitų pardavėjų nustatytas kaukių kainas.
„Kaukių siuvimui naudojame kokybiškas ir natūralias gamybos eigoje likusias medžiagų atraižas. Pirmu etapu pagaminome 2 tūkst. kaukių, dabar – kartojame. Siekdami išvengti bet kokio žmonių susibūrimo jas atsiimant, ieškome Jonavos krašto organizacijų, kurios jas galėtų padalinti savo bendruomenėms, kolegoms ar nariams. Tiesa, jei gamyba suspėja, stengiamės jas pridėti ir siunčiant užsakymus klientams. Džiaugiamės, kad grįžtamasis klientų ir mūsų krašto bendruomenės ryšys yra itin pozityvus ir skatinantis pilnu pajėgumu gaminti toliau“, – sako D. Jakutis.
Įdomu ir tai, jog apsauginių kaukių gamyba prisideda ir prie tvarumo skatinimo. Čiužinių ir antčiužinių gamyboje liekančios audinių atraižos yra panaudojamos naujo, itin didelę paklausą ir vertę šiandien turinčio produkto gamybai.
Nors iniciatyva pradėta įgyvendinti dar tuo metu, kai apsauginės kaukės viešose erdvėse buvo tik rekomendacija, šiandien jos būtinos kiekvienam. Dėl šios priežasties, visas Jonavos ne pelno siekiančias organizacijas, kurių bendruomenių nariai kaukių neturi ar įsigyti negali, D. Jakutis kviečia registruotis specialioje „Lonas“ registracijos sistemoje: bit.ly/kaukiu-registracija
Gamintojo teigimu, nemokamomis kaukėmis bus stengiamasi aprūpinti kiek įmanoma daugiau Jonavos krašto bendruomenių ir jų narių.
Pranešimą paskelbė: Saulius Jakutis, UAB „LONAS”