Laisvalaikis

Į Neringą kviečia akcija „Darom prie jūros“: prasmingą dieną vainikuos Bareikio koncertas

Kasmetinis festivalis „Sveika, Neringa!“ šiemet sugrįžta kitoks. Rugsėjo 18 d. be jau įprastų sportinių rungčių ir nemokamo Vido Bareikio koncerto, festivalio dalyviai bus kviečiami pasirūpinti vaizdingosios Neringos išsaugojimu akcijoje „Darom prie jūros“.

Pasaulinę tvarkymosi dieną aktyvaus poilsio festivalis „Sveika, Neringa!” kviečia praleisti Lietuvos kultūros sostinėje Neringoje. Gražiausiame Lietuvos kampelyje susirinkę festivalio dalyviai bus kviečiami prisidėti prie šio unikalaus gamtos paminklo išsaugojimo ir susipažinti su įprastai lankytojams neprieinamomis draustinio teritorijomis.

Kuršių nerija įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip išskirtinis smėlio kopų kraštovaizdis. Tačiau jam nuolatinį pavojų kelia gamtos stichijos ir žmogaus veikla. Po pragaištingo žmogaus įsikišimo, vos nesunaikinusio nerijos, ji buvo atkurta didžiulių XIX a. pradėtų ir tebesitęsiančių apsaugos ir sutvirtinimo darbų dėka.

Vienas efektyviausių būdų sutramdyti Lietuvos pajūrio kopas laižančias jūros bangas ir smėlį grobstančius vėjo gūsius – kopas sutvirtinti specialiomis tvorelėmis. Šį darbą svarbu nuveikti  artėjant neišvengiamoms rudens ir žiemos audroms. Todėl kviečiame visus,  rudens savaitgalį Neringoje norinčius praleisti aktyviai ir prasmingai, prisijungti prie kopų gelbėjimo darbų – tvorelių pynimo, aplinkos tvarkymo.

Talkininkai galės pasinaudoti išskirtine galimybe patekti į riboto lankymo Naglių rezervatą ir padėti Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos darbuotojams naikinti invazinius augalus, kurie labai sparčiai plinta ir taip pat kenkia saugomai Neringos gamtai. 

Kuršių nerijos nacionalinio parko specialistų duomenimis, Lietuvoje vien svetimžemių augalų aptinkama daugiau kaip 550 rūšių, iš kurių apie penktadalis yra potencialiai invaziniai, darantys žalą vietinėms ekosistemoms, t.y. keičiantys jas. 

Kartais išnaikinti visos invazinės rūšies neįmanoma, todėl stegiamasi bent sumažinti jos gausumą ir stabdyti plitimą. Pavyzdžiui, Kuršių nerijoje labai sudėtinga išnaikinti bitinę sprigę, raukšlėtalapį erškėtį, baltažiedę robiniją, uosialapį klevą, šluotinį sausakrūmį, todėl gausos mažinimo priemonės taikomos tik vertingiausiose teritorijose – rezervatuose ir retų augalų augavietėse.

 

Karantinas sustabdė šias veiklas, jau dvejus metus nebuvo tokios akcijos, per kurią būtų naikinami invaziniai augalai, tad jie užkariauja vis didesnę teritoriją.  Dabar itin reikia pagalbos išsaugoti nerijos gamtą. Ruduo – geras metas susitvarkyti, kad kitą vasarą vėl sugrįžę čia ilsėtis galėtume ir toliau gėrėtis nuostabiu kraštovaizdžiu.

Padėkime Neringai išlikti! Susitvarkykime! Festivalio metu lankytojai bus kviečiami dalyvauti ir sportinėse rungtyse, o renginį vainikuos nemokamas Vido Bareikio koncertas Juodkrantėje. 

Kviečiame dalyvauti visus, kuriems rūpi išsaugoti Kuršių nerijos unikalumą, sveiką ir gražią aplinką. Talkos organizatoriai pasirūpins visomis talkai reikalingomis priemonėmis. Registracija: http://sveikaneringa.lt/registracija-i-akcija/

Pranešimą paskelbė: Aistė Simėnaitė, Aistė Simėnaitė

Parašykite komentarą