Įvairenybės

Grūdų derlius Suvalkijoje vidutiniškas, bet geresnis nei pernai

Javapjūtei persiritus į antrą pusę Suvalkijos grūdų derlių ūkininkai 10 balų sistemoje įvertina 5. Guodžia tik palyginti gera kviečių grūdų kokybė ir  darbui palankios oro sąlygos. 

 

Maksimalus kviečių derlingumas Lietuvoje – 12t/ha, tačiau tokio Suvalkijoje niekas nė nesitiki. Pavasario ir vasaros pradžios sausros padariniai aiškiai juntami, derlius skirtinguose laukuose labai nevienodas – vienur 5-6t/ha, kitur – vos 2t/ha. Lietuvos grūdų augintojų asociacija šiais metais tikėjosi ženkliai didesnio bendro kviečių derliaus nei pernai, nes padidėjo užsėti plotai, tačiau prognozė neišsipildys. Šiuo metu šalyje kulama vidutiniškai apie 5,5 t/ha, nors tikėtasi bent 6-6,5 t/ha.  Bendro kviečių derliaus rekordas Lietuvoje yra 6mln. .t, šiais metais tikimasi trečdaliu mažesnio. Savo reikmėms liks 1,5 mln. t,  kiti bus eksportuojami.

Žemės ūkio kooperatyvo „Vilkaviškio grūdai” vadovas Ričardas Miščinskas  pasakojo, jog šiemet didžioji dauguma maistinių grūdų yra aukštos kokybės, geresnės nei pernai, vyrauja ekstra ir II klasės kviečiai.

Kooperatyvas valdo vieną didžiausių regione grūdų elevatorių, kurio talpa – 30 tūkst. t. „Šiemet, palyginus su tuo pačiu metu pernai, jau esame supirkę ženklai daugiau grūdų. Savo derlių į mūsų elevatorių veža ne tik Vilkaviškio, bet ir aplinkinių rajonų ūkininkai, atvažiuoja ūkininkųnet iš Prienų”, – sakė R. Miščinskas.

Pernai elevatorius supirko apie 40 tūkst. t. grūdų, šiemet planuoja talpas užkrauti iki 2 kartų, superkamų grūdų kiekį padidinti iki 60 tūkst. t.

Supirkimo kainą lemia kainų lygis tarptautinėse biržose. Kviečių kaina šiemet atitinka daugiametį vidurkį, nors pernai tokiu pat laiku buvo kiek aukštesnės, kainų kilimą sąlygojo mažesni derliai Europos šalyse. Pasak grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko, didelių kainų nebesitikima, jos po truputį mažės arba laikysis dabartiniame lygyje, nes grūdų  pasiūla Europoje bus šiek tiek didesnė nei pernai.

„Elevatorius priima ne tik kooperatyvo narių, bet ir jam nepriklausančių kaimyninių ūkių derlių. Javapjūtės laikotarpiu didžiausias deficitas ūkininkams yra laikas, todėl darbas elevatoriuje organizuojamas taip, kad jame nebūtų ir iš tiesų nėra eilių. Kiekviena eilėje praleista valanda dažniausiai lemia finansinius nuostolius. Kai pastatėme elevatorių, regiono grūdų augintojai užmiršo, ką reiškia ilgas valandas ar net paras lūkuriuoti prie elevatorių vartų, kai reikia itin spėriai suktis ir skubėti nuimti laukuose likusį derlių. Turime net tris grūdų išpylimo duobes. Šias kelias savaites dirbame ne pagal įprastą darbo grafiką bet pagal poreikį. Produktų kokybė operatyviai nustatoma modernioje laboratorijoje, tyrimų rezultatus ūkininkai gauna neišvykus iš elevatoriaus teritorijos. Dvi galingos grūdų džiovyklos per valandą gali išdžiovinti 200 t grūdų.  Optimistiškai nuteikia tai, kad plečiasi aptarnaujama teritorija, jau dabar pasiektos supirkimų apimtys ir per kelerius metus išaugintas ūkininkų pasitikėjimas mumis”, – dėstė kooperatyvo vadovas.

Į elevatorių bei modernią grūdų džiovinimo įrangą kooperatyvas investavo 6,7 mln eurų, iš jų – 2,6 mln. eurų yra ES paramos lėšos. Elevatorius pastatytas   prieš trejus metus. Pirmaisiais metais jo apyvarta buvo 15,5 mln. eurų, uždirbta 181 tūkst. eurų pelno. Pernai iki 12 mln. eurų smuktelėjusią apyvartą kooperatyvo vadovai tikisi šiemet padidinti ir metus užbaigti pelningai.

„Vilkaviškio grūdų” elevatoriuje darbo procesai yra nusistovėję, veikia modernūs nauji įrengimai. Nusidėvėjimas būna pastebimas tik po 6-7 sezonų.  Be to, ūkininkai turi galimybę ne tik naudotis elevatoriaus paslaugomis, bet ir patys tapti kooperatyvo nariais, gauti ir kitų naudų – geresnes bendrai užperkamų trąšų, sėklų, augalų apsaugos priemonių bei kitų veiklai reikalingų medžiagų kainas.

Pranešimą paskelbė: Jolanta Lunevičienė, VšĮ „Aveniu PUBLIKA”

Parašykite komentarą